AEX-index koerst af op positief begin van halve handelsdag
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst dinsdag af op een hoger begin van de kortere handelsdag. In aanloop naar de kerstdagen sluit de Amsterdamse beurs al om 14.00 uur de deuren. Ook in Parijs en Londen wordt slechts een halve dag gehandeld. In Frankfurt blijft de beurs de hele dag dicht vanwege kerstavond. Op eerste en tweede kerstdag zijn de Europese beurzen gesloten.
In New York wordt ook een halve dag gehandeld, tot 19.00 uur Nederlandse tijd. Wall Street is op eerste kerstdag dicht, maar is op tweede kerstdag wel de hele dag open.
De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog, na de hogere slotstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio bleef achter met een verlies van 0,3 procent. Honda steeg dik 12 procent en Nissan klom 6 procent. De twee autofabrikanten bevestigden formele gesprekken te voeren over een fusie. Honda liet daarnaast weten voor 7 miljard dollar aan eigen aandelen te gaan inkopen. De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 1,1 en 1,2 procent.
Graphit Kropfmühl
Op het Damrak liet AMG weten het belang van 40 procent in dochteronderneming Graphit Kropfmühl terug te willen kopen van de private investeerder Alterna Capital Partners. Onder de deal kan de metalenspecialist het belang na een periode van drie jaar in contanten kopen of in ruil voor AMG-aandelen op elk gewenst moment binnen die periode.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde verder dat de Nederlandse economie in het derde kwartaal met 0,8 procent is gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Het groeicijfer kwam overeen met een eerdere schatting. De groei werd vooral veroorzaakt door een toegenomen consumptie door huishoudens en de overheid.
Verliezen
De Europese beurzen sloten maandag overwegend met kleine verliezen. De AEX eindigde 0,4 procent lager op 872,22 punten en de MidKap daalde 0,5 procent tot 827,86 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,2 procent. Londen steeg 0,1 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 0,2 procent hoger op 42.906,95 punten. De brede S&P 500 steeg 0,7 procent en techgraadmeter Nasdaq won 1 procent.
De euro was 1,0396 dollar waard, tegen 1,0398 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder en kostte 69,53 dollar. Brentolie daalde 0,5 procent in prijs tot 72,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - TommyTomato, een bedrijf dat schoollunches met groente, kookles en voedingseducatie verzorgt voor duizenden kinderen, is door de rechter in Haarlem failliet verklaard. Twee curatoren onderzoeken nu of er nog een doorstart inzit. Ook willen ze kijken of leveringen voor de komende periode kunnen worden voortgezet.
20 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.
35 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het totaalaantal overnachtingen in de Europese Unie, geboekt via platforms zoals Airbnb en Booking, is opnieuw flink gestegen. Over heel 2025 brachten gasten in totaal bijna 1 miljard nachten door in online via dergelijke platforms geboekte accommodaties voor korte verblijven, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Door de sterke prijsstijging van autobrandstoffen is de verkoop van tweedehands elektrische auto's in maart met bijna 50 procent omhooggeschoten vergeleken met de voorgaande maand. Vorige maand wisselden 13.843 gebruikte elektrische auto's van eigenaar, maakte autobrancheorganisatie BOVAG bekend op basis van cijfers van databedrijf RDC. Vergeleken met maart vorig jaar verdubbelde het aantal verkochte elektrische occasions.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Belangrijke Duitse onderzoeksinstituten hebben hun groeiverwachtingen voor de Duitse economie voor dit jaar ruimschoots gehalveerd. Ze waarschuwen dat de stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten de grootste economie van Europa hard zal treffen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stroom opslaan in batterijen wordt aantrekkelijker door de forse dagelijkse schommelingen op de stroommarkt. Tot die conclusie komt Energieopwek.nl, dat de energiemarkt op de voet volgt. De stroomproductie uit hernieuwbare bronnen lag in het eerste kwartaal ruim 11 procent hoger dan vorig jaar in dezelfde periode, becijfert het platform verder.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft bij een nieuwe investeringsronde 122 miljard dollar opgehaald. Het bedrijf achter ChatGPT is daarmee 852 miljard dollar waard, aldus OpenAI. Voor het eerst haalde het AI-bedrijf geld bij individuele beleggers op.
2 uur geleden