AEX-index koerst af op positief begin na schommelende week
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index koerst vrijdag af op een positief begin. De hoofdindex liet deze week een schommelend beeld zien door de vrees voor een escalatie van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Oekraïne gebruikte voor het eerst Amerikaanse raketten om doelen in Rusland aan te vallen en sindsdien wordt rekening gehouden met Russische represailles. De olieprijzen liepen daardoor deze week op met zo'n 4 procent.
Ook stond de beurshandel in het teken van de resultaten van Nvidia. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) is dit jaar flink in waarde gestegen en heeft de Amerikaanse beurzen naar recordhoogten gestuwd. Hoewel Nvidia opnieuw de hoge marktverwachtingen wist te overtreffen, deed het bedrijf dat in het afgelopen kwartaal wel minder overtuigend dan in voorgaande kwartalen. Ook duidt de omzetverwachting van Nvidia voor het huidige kwartaal op een verdere afvlakking van de sterke groei.
Aanvankelijk leken de financiële markten licht teleurgesteld in de vooruitzichten van Nvidia. Maar in de loop van de handelssessie verdween die zorg wat naar de achtergrond en het aandeel sloot donderdag op Wall Street met een kleine winst.
Inflatie
De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag overwegend omhoog, na de hogere slotstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio klom 0,7 procent. De Japanse inflatie, exclusief de prijzen voor verse voeding, kwam in oktober uit op 2,3 procent en bleef daarmee boven de doelstelling van de Bank of Japan. Algemeen wordt verwacht dat de Japanse centrale bank de rente in de komende maanden verder gaat verhogen om de inflatie aan te pakken.
De beurzen in Hongkong en Shanghai bleven echter achter en verloren 2,1 en 2,7 procent door de aanhoudende zorgen over de hogere importtarieven die aankomend president Donald Trump wil invoeren op Chinese goederen.
Bitcoin
De bitcoin zette de opmars voort richting de 100.000 dollar. De grootste cryptomunt ter wereld tikte een nieuw record aan van ruim 99.000 dollar en is sinds de overwinning van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen sterk in waarde gestegen. Beleggers gaan ervan uit dat Trump de regelgeving rond digitale munten gaat versoepelen.
De euro was 1,0461 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,1 procent tot 70,15 dollar. Brentolie werd ook iets duurder, op 74,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het is nog niet duidelijk hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven uit hun noodvoorraden, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De G7-landen maakten vrijdag bekend de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden op de markt te brengen, in de hoop daarmee energieprijzen omlaag te krijgen. Dat gebeurde op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die dreigde met exportverboden op Amerikaanse diesel naar Frankrijk en Duitsland.
21 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.
6 uur geleden