AEX-index koerst af op licht hoger begin na sterk herstel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een licht hoger begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het sterke koersherstel een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag 1,6 procent, mede dankzij een verdere opmars van de chipbedrijven. Aan het begin van de week gingen de chipbedrijven nog hard onderuit door de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Mede dankzij sterke resultaten van chipmachinemaker ASML veerden de chipaandelen in de loop van de week weer op.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die verlaagde donderdag voor de vijfde keer in een jaar tijd het rentetarief. Met de lagere rente wil de centrale bank de zwakke economie van de eurozone ondersteunen. In de VS hield de Federal Reserve eerder deze week een rentepauze. De centrale bank gaf daarmee geen gehoor aan de oproep van president Trump om de rente te verlagen.
De Fed vreest namelijk dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. Trump dreigde donderdag opnieuw dat hij importheffingen wil invoeren op producten uit Canada en Mexico. Direct na zijn inauguratie liet Trump al weten vanaf 1 februari 25 procent aan invoerrechten te willen heffen op goederen van de twee buurlanden. Ook dreigde hij opnieuw een importtarief van 100 procent voor de BRICS-landen Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika te hanteren als zij overgaan tot het gebruik van een eigen munt als vervanging van de Amerikaanse dollar.
Inflatiecijfers
Op de beursvloeren wordt verder uitgekeken naar nieuwe inflatiegegevens van de VS, die later op de dag naar buiten komen. Die cijfers spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Fed. Een sterke afkoeling van de inflatie zou de centrale bank mogelijk meer ruimte geven om de rente later dit jaar toch verder te verlagen.
De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio won 0,2 procent, na een sterker dan verwachte stijging van de Japanse winkelverkopen. In Hongkong en Shanghai waren de beurzen nog gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar. In Seoul werd de handel weer hervat na een lange vakantieperiode. Daar reageerden beleggers nog op de onrust rond DeepSeek en kelderde het Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix 10 procent. Concurrent Samsung, die met kwartaalcijfers kwam, zakte dik 2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
51 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
2 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
4 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
6 uur geleden