AEX-index koerst af op licht hoger begin na sterk herstel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een licht hoger begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het sterke koersherstel een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag 1,6 procent, mede dankzij een verdere opmars van de chipbedrijven. Aan het begin van de week gingen de chipbedrijven nog hard onderuit door de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Mede dankzij sterke resultaten van chipmachinemaker ASML veerden de chipaandelen in de loop van de week weer op.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die verlaagde donderdag voor de vijfde keer in een jaar tijd het rentetarief. Met de lagere rente wil de centrale bank de zwakke economie van de eurozone ondersteunen. In de VS hield de Federal Reserve eerder deze week een rentepauze. De centrale bank gaf daarmee geen gehoor aan de oproep van president Trump om de rente te verlagen.
De Fed vreest namelijk dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. Trump dreigde donderdag opnieuw dat hij importheffingen wil invoeren op producten uit Canada en Mexico. Direct na zijn inauguratie liet Trump al weten vanaf 1 februari 25 procent aan invoerrechten te willen heffen op goederen van de twee buurlanden. Ook dreigde hij opnieuw een importtarief van 100 procent voor de BRICS-landen Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika te hanteren als zij overgaan tot het gebruik van een eigen munt als vervanging van de Amerikaanse dollar.
Inflatiecijfers
Op de beursvloeren wordt verder uitgekeken naar nieuwe inflatiegegevens van de VS, die later op de dag naar buiten komen. Die cijfers spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Fed. Een sterke afkoeling van de inflatie zou de centrale bank mogelijk meer ruimte geven om de rente later dit jaar toch verder te verlagen.
De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio won 0,2 procent, na een sterker dan verwachte stijging van de Japanse winkelverkopen. In Hongkong en Shanghai waren de beurzen nog gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar. In Seoul werd de handel weer hervat na een lange vakantieperiode. Daar reageerden beleggers nog op de onrust rond DeepSeek en kelderde het Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix 10 procent. Concurrent Samsung, die met kwartaalcijfers kwam, zakte dik 2 procent.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft een plan aangekondigd ter waarde van meer dan 1 miljard euro om boeren te helpen die getroffen zijn door de opeenvolgende hittegolven, droogtes en branden in het land. Volgens de Franse minister van Landbouw Annie Genevard zal ongeveer de helft van het pakket, 520 miljoen euro, worden gebruikt voor directe snelle uitbetalingen aan boeren ter compensatie van de geleden weerschade.
5 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Havenwerkers hebben het werk neergelegd in de havens van Rotterdam, Amsterdam en Zeeland. Met de staking van 11.15 uur tot 19.00 uur protesteren de vakbonden tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. FNV verwacht dat honderden havenwerkers samenkomen op de stakingslocatie in de haven van Rotterdam.
26 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - De opkomst voor de staking in de metaal- en bouwsector vrijdag in Oost-Nederland is iets lager uitgevallen dan verwacht. FNV-bestuurder Dino Djulbic zegt dat 200 tot 250 werknemers het werk hebben neergelegd uit protest tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Donderdag dacht de grootste vakbond van Nederland nog dat zo'n 250 mensen dit zouden doen.
27 minuten geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in augustus verder gestegen na de toename in juli, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De prijsstijgingen worden veroorzaakt door de extreme weersomstandigheden en de aanhoudende geopolitieke spanningen in de Perzische Golf en de Zwarte Zee, die de aanvoer vanuit belangrijke productieregio's verstoren.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt McDonald's een last onder dwangsom op, omdat de fastfoodketen zich in Nederland niet houdt aan regels voor wegwerpbekers. McDonald's heeft de inspectie beloofd om vanaf volgend jaar alleen nog maar herbruikbare bekers aan zijn klanten in de restaurants aan te bieden.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van bierbrouwer Heineken leggen maandag 3 uur lang het werk neer vanwege de kabinetsplannen rond sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. Medewerkers in de brouwerijen in Den Bosch en het Zuid-Hollandse Zoeterwoude werken die dag tussen 10.00 uur en 13.00 uur niet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers wachten vooral op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt naast de inflatie een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een sterke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de inflatie te bestrijden door de leenkosten te verhogen, terwijl een zwakke banengroei een reden kan zijn om de rente onveranderd te laten.
2 uur geleden