Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index koerst af op licht hoger begin na sterk herstel

AEX-index koerst af op licht hoger begin na sterk herstel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een licht hoger begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het sterke koersherstel een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag 1,6 procent, mede dankzij een verdere opmars van de chipbedrijven. Aan het begin van de week gingen de chipbedrijven nog hard onderuit door de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Mede dankzij sterke resultaten van chipmachinemaker ASML veerden de chipaandelen in de loop van de week weer op.

Beleggers kauwen daarnaast nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die verlaagde donderdag voor de vijfde keer in een jaar tijd het rentetarief. Met de lagere rente wil de centrale bank de zwakke economie van de eurozone ondersteunen. In de VS hield de Federal Reserve eerder deze week een rentepauze. De centrale bank gaf daarmee geen gehoor aan de oproep van president Trump om de rente te verlagen.

De Fed vreest namelijk dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. Trump dreigde donderdag opnieuw dat hij importheffingen wil invoeren op producten uit Canada en Mexico. Direct na zijn inauguratie liet Trump al weten vanaf 1 februari 25 procent aan invoerrechten te willen heffen op goederen van de twee buurlanden. Ook dreigde hij opnieuw een importtarief van 100 procent voor de BRICS-landen Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika te hanteren als zij overgaan tot het gebruik van een eigen munt als vervanging van de Amerikaanse dollar.

Inflatiecijfers

Op de beursvloeren wordt verder uitgekeken naar nieuwe inflatiegegevens van de VS, die later op de dag naar buiten komen. Die cijfers spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Fed. Een sterke afkoeling van de inflatie zou de centrale bank mogelijk meer ruimte geven om de rente later dit jaar toch verder te verlagen.

De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio won 0,2 procent, na een sterker dan verwachte stijging van de Japanse winkelverkopen. In Hongkong en Shanghai waren de beurzen nog gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar. In Seoul werd de handel weer hervat na een lange vakantieperiode. Daar reageerden beleggers nog op de onrust rond DeepSeek en kelderde het Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix 10 procent. Concurrent Samsung, die met kwartaalcijfers kwam, zakte dik 2 procent.

Meer uit Financieel

Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

9 uur geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

10 uur geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

12 uur geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

15 uur geleden
Zaterdag topdrukte in kerstbomenverkoop direct na Sinterklaas

HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.

17 uur geleden
Netflix lager op Wall Street na megaovername Warner Bros.

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.

1 dag geleden
WSJ: waardering ruimtevaartbedrijf SpaceX naar 800 miljard dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden