AEX-index koerst af op licht hoger begin na renteverlaging Fed
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een licht hoger begin. Beleggers verwerken nog het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde donderdag na sluiting van de Europese beurshandel de rente met een kwart procentpunt. Met lagere leenkosten wil de Fed de economie stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell zei verder dat de Amerikaanse economie sterk blijft en dat de Fed per vergadering zal bekijken of de rente verder omlaag kan. Powell verklaarde daarnaast dat de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen geen impact heeft op het beleid van de centrale bank op de korte termijn.
De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag verder omhoog, na de forse opmars die volgde op de verkiezingswinst van Trump. De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq stegen naar nieuwe recordstanden. De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio klom 0,3 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 0,7 en 0,5 procent. In China kwam deze week het parlement bijeen en beleggers verwachten dat de autoriteiten na afloop van de bijeenkomst meer details zullen geven over het steunpakket voor de economie.
Op het Damrak kwamen chemicaliëndistributeur IMCD, roestvrijstaalproducent Aperam en funderingsspecialist Sif met cijfers. AEX-fonds IMCD zag de omzet stijgen in de eerste negen maanden van het jaar. De nettowinst viel wel iets lager uit. Topman Valerie Diele-Braun sprak van solide resultaten, ondanks de uitdagende wereldwijde economische situatie.
Ebusco
Aperam boekte meer nettowinst in het derde kwartaal en rekent op een verdere verbetering van de winstgevendheid in het huidige kwartaal. Sif zag de winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen stijgen in de eerste negen maanden van het jaar en handhaafde de verwachting voor het hele jaar.
Ook vastgoedbedrijf Eurocommercial Properties, postkluisjesbedrijf InPost en beursuitbater Euronext openden de boeken. Ebusco liet daarnaast weten de eerder aangekondigde aandelenuitgifte te lanceren, waarmee de noodlijdende bussenfabrikant 36 miljoen euro wil ophalen om te kunnen overleven.
De euro was 1,0781 dollar waard, tegen 1,0793 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent minder op 71,81 dollar. Brentolie werd 0,7 procent goedkoper op 75,14 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
20 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
20 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
20 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
1 dag geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
1 dag geleden