AEX-index koerst af op hoger begin na forse renteverlaging VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt donderdag met een stevige winst te beginnen. Beleggers verwerken het besluit van de Federal Reserve om de rente in de Verenigde Staten met een half procentpunt te verlagen. De Amerikaanse centrale bank wil daarmee de economie ondersteunen. Het was de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020.
De forse renteverlaging is een ongebruikelijke eerste rentestap voor de Fed. In het verleden werd de rente meestal in kleinere stappen van een kwart procentpunt bijgesteld. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf wel aan dat de financiële markten niet moeten verwachten dat de verlaging met een half procentpunt "het nieuwe tempo" zal zijn. De volgende rentestappen zullen volgens hem per vergadering worden bekeken.
Op Wall Street werd aanvankelijk positief gereageerd op de forse renteverlaging, maar de koerswinsten verdampten weer na het commentaar van Powell op het rentebesluit. De Dow-Jonesindex sloot uiteindelijk 0,3 procent lager op 41.503,10 punten. De brede S&P 500-index en techgraadmeter Nasdaq verloren ook 0,3 procent. In de aanloop naar het rentebesluit tikten de Dow en de S&P 500 wel nieuwe recordniveaus aan.
Azië
In Azië werd de Amerikaanse renteverlaging positief ontvangen. De Nikkei in Tokio eindigde 2,1 procent hoger. Vooral de Japanse exportbedrijven deden goede zaken dankzij een daling van de Japanse yen. De goedkopere munt vergroot de concurrentiekracht van de exporteurs. De Bank of Japan begon daarnaast aan zijn tweedaagse rentevergadering. De Japanse centrale bank zal naar verwachting vrijdag de rente onveranderd laten, na de verrassende verhoging eind juli.
De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,9 procent hoger. De centrale bank van Hongkong verlaagde ook de rente met een half procentpunt, aangezien de Hongkongse dollar is gekoppeld aan de Amerikaanse dollar. De verlaging van de leenkosten zorgde voor stevige koerswinsten bij de Chinese vastgoedbedrijven. De beurs in Shanghai klom 0,6 procent.
Air-France-KLM
Op het Damrak zal Air France-KLM mogelijk profiteren van een positief analistenrapport. De kenners van de Franse bank BNP Paribas Exane haalden de luchtvaartcombinatie van de verkooplijst af.
De euro was 1,1133 dollar waard, tegen 1,1118 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie klom 0,1 procent in prijs tot 70,98 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 0,3 procent duurder op 73,87 dollar.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
15 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
18 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
19 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
20 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 dag geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 dag geleden