AEX-index koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag licht hoger te beginnen aan de laatste dag van een turbulente handelsweek. De Amsterdamse hoofdindex verloor deze week al zo'n 3 procent. Vooral de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen, vielen uit de gratie. Dat kwam door zorgen over mogelijke strengere Amerikaanse regels voor de export van chips en chipapparatuur naar China. Chipmachinemaker ASML raakte deze week ruim 14 procent aan waarde kwijt, ondanks dat het bedrijf met sterke kwartaalcijfers kwam. Ook branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag.
In Japan lieten de chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest vrijdag wel herstel zien, na de recente koersverliezen. De grote Zuid-Koreaanse en Taiwanese chipbedrijven gingen echter verder omlaag. In Taipei zakte TSMC 3,5 procent en in Seoul verloor Samsung 2,8 procent.
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de koersverliezen op Wall Street. De beurs in Hongkong zakte 2 procent en de hoofdindex in Shanghai verloor 0,2 procent. De belangrijke bijeenkomst van de Communistische Partij, die deze week werd gehouden, leverde geen concrete nieuwe steunmaatregelen op voor de kwakkelende Chinese economie en de noodlijdende vastgoedsector.
Rente ongewijzigd
De Nikkei in Tokio daalde 0,2 procent. In Japan is de inflatie in juni onveranderd gebleven op 2,8 procent. Exclusief de sterk schommelende prijzen voor verse voeding liep de inflatie op tot 2,6 procent, van 2,5 procent in mei, en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of Japan. De Japanse centrale bank vergadert eind deze maand opnieuw over een mogelijke verdere verhoging van de rente om de inflatie aan te pakken. De Japanse regering verhoogde daarnaast de inflatieverwachting voor dit jaar en verlaagde de prognose voor de economische groei.
Beleggers kauwen ook nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank om de rente ongewijzigd te laten. Na afloop zei president Christine Lagarde wel dat het nog niet duidelijk is welk besluit de centrale bank bij de volgende rentevergadering in september zal nemen.
Visolie
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich liet weten zijn visolieactiviteiten te verkopen aan de Zwitserse branchegenoot KD Pharma. Een overnamebedrag werd niet gegeven.
De euro was 1,0886 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 82,21 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 84,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
55 minuten geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers gaan deze week van maandag tot en met vrijdag staken op Schiphol, stations en andere plekken in Nederland, kondigt vakbond FNV aan. Daarmee protesteren ze tegen een cao die vakbond CNV en werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland hebben afgesloten. Ongeveer 10 procent van alle schoonmakers is lid van de grootste vakbond van Nederland, zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts.
4 uur geleden