AEX-index koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag licht hoger te beginnen aan de laatste dag van een turbulente handelsweek. De Amsterdamse hoofdindex verloor deze week al zo'n 3 procent. Vooral de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen, vielen uit de gratie. Dat kwam door zorgen over mogelijke strengere Amerikaanse regels voor de export van chips en chipapparatuur naar China. Chipmachinemaker ASML raakte deze week ruim 14 procent aan waarde kwijt, ondanks dat het bedrijf met sterke kwartaalcijfers kwam. Ook branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag.
In Japan lieten de chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest vrijdag wel herstel zien, na de recente koersverliezen. De grote Zuid-Koreaanse en Taiwanese chipbedrijven gingen echter verder omlaag. In Taipei zakte TSMC 3,5 procent en in Seoul verloor Samsung 2,8 procent.
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de koersverliezen op Wall Street. De beurs in Hongkong zakte 2 procent en de hoofdindex in Shanghai verloor 0,2 procent. De belangrijke bijeenkomst van de Communistische Partij, die deze week werd gehouden, leverde geen concrete nieuwe steunmaatregelen op voor de kwakkelende Chinese economie en de noodlijdende vastgoedsector.
Rente ongewijzigd
De Nikkei in Tokio daalde 0,2 procent. In Japan is de inflatie in juni onveranderd gebleven op 2,8 procent. Exclusief de sterk schommelende prijzen voor verse voeding liep de inflatie op tot 2,6 procent, van 2,5 procent in mei, en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of Japan. De Japanse centrale bank vergadert eind deze maand opnieuw over een mogelijke verdere verhoging van de rente om de inflatie aan te pakken. De Japanse regering verhoogde daarnaast de inflatieverwachting voor dit jaar en verlaagde de prognose voor de economische groei.
Beleggers kauwen ook nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank om de rente ongewijzigd te laten. Na afloop zei president Christine Lagarde wel dat het nog niet duidelijk is welk besluit de centrale bank bij de volgende rentevergadering in september zal nemen.
Visolie
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich liet weten zijn visolieactiviteiten te verkopen aan de Zwitserse branchegenoot KD Pharma. Een overnamebedrag werd niet gegeven.
De euro was 1,0886 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 82,21 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 84,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
43 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
4 uur geleden