AEX-index koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag licht hoger te beginnen aan de laatste dag van een turbulente handelsweek. De Amsterdamse hoofdindex verloor deze week al zo'n 3 procent. Vooral de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen, vielen uit de gratie. Dat kwam door zorgen over mogelijke strengere Amerikaanse regels voor de export van chips en chipapparatuur naar China. Chipmachinemaker ASML raakte deze week ruim 14 procent aan waarde kwijt, ondanks dat het bedrijf met sterke kwartaalcijfers kwam. Ook branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag.
In Japan lieten de chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest vrijdag wel herstel zien, na de recente koersverliezen. De grote Zuid-Koreaanse en Taiwanese chipbedrijven gingen echter verder omlaag. In Taipei zakte TSMC 3,5 procent en in Seoul verloor Samsung 2,8 procent.
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de koersverliezen op Wall Street. De beurs in Hongkong zakte 2 procent en de hoofdindex in Shanghai verloor 0,2 procent. De belangrijke bijeenkomst van de Communistische Partij, die deze week werd gehouden, leverde geen concrete nieuwe steunmaatregelen op voor de kwakkelende Chinese economie en de noodlijdende vastgoedsector.
Rente ongewijzigd
De Nikkei in Tokio daalde 0,2 procent. In Japan is de inflatie in juni onveranderd gebleven op 2,8 procent. Exclusief de sterk schommelende prijzen voor verse voeding liep de inflatie op tot 2,6 procent, van 2,5 procent in mei, en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of Japan. De Japanse centrale bank vergadert eind deze maand opnieuw over een mogelijke verdere verhoging van de rente om de inflatie aan te pakken. De Japanse regering verhoogde daarnaast de inflatieverwachting voor dit jaar en verlaagde de prognose voor de economische groei.
Beleggers kauwen ook nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank om de rente ongewijzigd te laten. Na afloop zei president Christine Lagarde wel dat het nog niet duidelijk is welk besluit de centrale bank bij de volgende rentevergadering in september zal nemen.
Visolie
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich liet weten zijn visolieactiviteiten te verkopen aan de Zwitserse branchegenoot KD Pharma. Een overnamebedrag werd niet gegeven.
De euro was 1,0886 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 82,21 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 84,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
10 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden