Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector

AEX-index koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag licht hoger te beginnen aan de laatste dag van een turbulente handelsweek. De Amsterdamse hoofdindex verloor deze week al zo'n 3 procent. Vooral de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen, vielen uit de gratie. Dat kwam door zorgen over mogelijke strengere Amerikaanse regels voor de export van chips en chipapparatuur naar China. Chipmachinemaker ASML raakte deze week ruim 14 procent aan waarde kwijt, ondanks dat het bedrijf met sterke kwartaalcijfers kwam. Ook branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag.

In Japan lieten de chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest vrijdag wel herstel zien, na de recente koersverliezen. De grote Zuid-Koreaanse en Taiwanese chipbedrijven gingen echter verder omlaag. In Taipei zakte TSMC 3,5 procent en in Seoul verloor Samsung 2,8 procent.

De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de koersverliezen op Wall Street. De beurs in Hongkong zakte 2 procent en de hoofdindex in Shanghai verloor 0,2 procent. De belangrijke bijeenkomst van de Communistische Partij, die deze week werd gehouden, leverde geen concrete nieuwe steunmaatregelen op voor de kwakkelende Chinese economie en de noodlijdende vastgoedsector.

Rente ongewijzigd

De Nikkei in Tokio daalde 0,2 procent. In Japan is de inflatie in juni onveranderd gebleven op 2,8 procent. Exclusief de sterk schommelende prijzen voor verse voeding liep de inflatie op tot 2,6 procent, van 2,5 procent in mei, en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of Japan. De Japanse centrale bank vergadert eind deze maand opnieuw over een mogelijke verdere verhoging van de rente om de inflatie aan te pakken. De Japanse regering verhoogde daarnaast de inflatieverwachting voor dit jaar en verlaagde de prognose voor de economische groei.

Beleggers kauwen ook nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank om de rente ongewijzigd te laten. Na afloop zei president Christine Lagarde wel dat het nog niet duidelijk is welk besluit de centrale bank bij de volgende rentevergadering in september zal nemen.

Visolie

Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich liet weten zijn visolieactiviteiten te verkopen aan de Zwitserse branchegenoot KD Pharma. Een overnamebedrag werd niet gegeven.

De euro was 1,0886 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 82,21 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 84,59 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Philips verwacht schikking in VS rond slaapapneu van 288 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - Philips zegt een principeovereenkomst te hebben gesloten met het Amerikaanse ministerie van Justitie in het onderzoek naar de slaapapneu-affaire. Naar verwachting betaalt het medisch-technologische concern 288 miljoen euro om een einde te maken aan een strafrechtelijk en civiel onderzoek naar de grote terugroepactie van slaapapneu-apparaten, meldt Philips bij zijn kwartaalcijfers.

38 minuten geleden
Noord-Korea ontkent verantwoordelijkheid voor Binance-hack

PYONGYANG (ANP/DPA) - Noord-Korea verwerpt Amerikaanse beschuldigingen dat het land verantwoordelijk is voor een cyberaanval waarbij voor naar schatting 6,3 miljard dollar (ruim 5,6 miljard euro) aan digitale activa werd buitgemaakt bij cryptobeurs Binance. Kim Yo-jong, de zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, noemde de beschuldiging een "ernstige politieke provocatie", meldde staatspersbureau KCNA.

47 minuten geleden
IEA: Europa start winter met laagste gasvoorraad in ruim 10 jaar

PARIJS (ANP) - Europa begint het winterse stookseizoen met de laagste aardgasvoorraden in meer dan tien jaar. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw verschenen rapport. Door die lage voorraden in Europa kan de krappe situatie op de wereldwijde gasmarkt tot ver in 2027 duren, aldus de onderzoekers.

58 minuten geleden
Opnieuw minder panden getransformeerd tot woning

DEN HAAG (ANP) - Voor het vierde jaar op rij zijn er minder woningen ontstaan door bestaande panden als kantoren en winkels aan te passen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar zijn er in totaal 6400 woningen ontstaan door het transformeren van panden. In 2024 waren dat er nog 7900, een daling van 19 procent.

1 uur geleden
Grote deurwaarders tekenen akkoord voor snellere schuldrust

UTRECHT (ANP) - Vijf grote kantoren voor gerechtsdeurwaarders zijn akkoord met afspraken die mensen met problematische schulden sneller duidelijkheid moeten geven. Ze beloven bij voorbaat akkoord te gaan met schuldregelingen. Dit zorgt voor rust bij mensen die aan een oplossing werken voor hun financiële problemen, is het idee.

1 uur geleden
Hoogste omzet en winst ooit voor Apple door sterke iPhone-verkoop

CUPERTINO (ANP) - Het Amerikaanse technologiebedrijf Apple heeft in het afgelopen kwartaal zijn hoogste omzet en winst ooit geboekt. De omzet kwam uit op 114,5 miljard dollar, een stijging van 12 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat is boven de verwachtingen van marktkenners.

9 uur geleden
Wall Street sluit overwegend lager, techaandelen onder druk

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, ondanks een scherpe daling van de olieprijzen. Vooral techaandelen stonden onder druk door groeiende zorgen bij beleggers over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie. Beurshandelaren deden het verder voorzichtig aan in aanloop naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.

9 uur geleden