AEX-index koerst af op fors lager begin na rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst donderdag af op een fors openingsverlies, na de zware koersverliezen op Wall Street. De negatieve stemming volgt op de rentevergadering van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde zoals verwacht het rentetarief met een kwart procentpunt. Wel is dat mogelijk voorlopig de laatste verlaging. De Fed verhoogde de inflatieverwachting voor het komende jaar en gaf aan in 2025 slechts twee renteverlagingen van een kwart procentpunt te voorzien. Eerder ging de centrale bank nog uit van vier renteverlagingen in 2025.
Amerikaanse beleggers schrokken van het nieuws dat de Fed de rente volgend jaar minder snel wil verlagen dan gehoopt. De Dow-Jonesindex zakte 2,6 procent en ging daarmee voor de tiende dag op rij omlaag. Dat is de langste verliesreeks sinds 1974. De brede S&P 500-index verloor 3 procent en techgraadmeter Nasdaq kelderde 3,6 procent.
In Amsterdam lijkt de AEX ruim 1 procent lager te openen. Ook de andere Europese beurzen beginnen naar verwachting in het rood. In het Verenigd Koninkrijk komt de Bank of England later op de dag met een rentebesluit. De Britse centrale bank zal het rentetarief waarschijnlijk onveranderd laten, gezien de oplopende inflatie in het land. De Aziatische beurzen gingen omlaag. De Nikkei in Tokio verloor 0,7 procent. In Japan hield de centrale bank de rente zoals verwacht voor de derde keer op rij onveranderd.
Nissan
Nissan zette de opmars voort en klom 6,5 procent. De Japanse autofabrikant werd woensdag al bijna een kwart meer waard na berichten over een mogelijke fusie met branchegenoot Honda. Taiwanese media melden daarnaast dat Foxconn gesprekken voert met Renault om het grote belang van de Franse automaker in Nissan over te nemen. Eerder werd al gemeld dat de Taiwanese elektronicaproducent interesse zou hebben in Nissan.
De Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,5 procent. De monetaire autoriteit van Hongkong verlaagde in navolging van de Amerikaanse centrale bank ook de rente met een kwart procentpunt. Dat komt doordat de Hongkongse dollar nauw gekoppeld is aan de Amerikaanse munt.
De euro zakte tot het laagste niveau in twee jaar ten opzichte van de dollar door het vooruitzicht van minder renteverlagingen in de VS. De eenheidsmunt was 1,0385 dollar waard, tegen 1,0471 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 70,19 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 73,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
49 minuten geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.
1 uur geledenONNEN (ANP) - Treinreizigers moeten de komende jaren rekening blijven houden met hinder door werkzaamheden op het spoor, waarschuwde NS-topman Wouter Koolmees. De afgelopen twee jaar namen de werkzaamheden met ongeveer een kwart toe. Dat gold ook voor het aantal verstoringen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort reguliere vluchten naar het Midden-Oosten langer op door de oorlog in de regio. Tot en met volgende week dinsdag zal niet worden gevlogen naar Dubai en Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten. Naar de Iraanse hoofdstad Teheran zal zeker tot en met 30 april niet worden gevlogen door Lufthansa.
2 uur geledenPIRAEUS (ANP/AFP) - Schepen kunnen donderdag de Griekse havens niet uit door een staking van een maritieme vakbond. De landelijke actie is uit solidariteit met de bemanningsleden die vastzitten in de Perzische Golf door de oorlog in Iran.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers hebben het afgelopen jaar te maken gehad met een "ongekend hoog aantal onverwachte verstoringen", zegt NS-topman Wouter Koolmees in het jaarverslag. Ook erkent hij dat er, door werkzaamheden en verstoringen, "te vaak" vieze treinen moesten rijden. "Dat wil je als bedrijf niet voor je reizigers", aldus Koolmees.
3 uur geleden