AEX-index koerst af op fors lager begin na rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst donderdag af op een fors openingsverlies, na de zware koersverliezen op Wall Street. De negatieve stemming volgt op de rentevergadering van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde zoals verwacht het rentetarief met een kwart procentpunt. Wel is dat mogelijk voorlopig de laatste verlaging. De Fed verhoogde de inflatieverwachting voor het komende jaar en gaf aan in 2025 slechts twee renteverlagingen van een kwart procentpunt te voorzien. Eerder ging de centrale bank nog uit van vier renteverlagingen in 2025.
Amerikaanse beleggers schrokken van het nieuws dat de Fed de rente volgend jaar minder snel wil verlagen dan gehoopt. De Dow-Jonesindex zakte 2,6 procent en ging daarmee voor de tiende dag op rij omlaag. Dat is de langste verliesreeks sinds 1974. De brede S&P 500-index verloor 3 procent en techgraadmeter Nasdaq kelderde 3,6 procent.
In Amsterdam lijkt de AEX ruim 1 procent lager te openen. Ook de andere Europese beurzen beginnen naar verwachting in het rood. In het Verenigd Koninkrijk komt de Bank of England later op de dag met een rentebesluit. De Britse centrale bank zal het rentetarief waarschijnlijk onveranderd laten, gezien de oplopende inflatie in het land. De Aziatische beurzen gingen omlaag. De Nikkei in Tokio verloor 0,7 procent. In Japan hield de centrale bank de rente zoals verwacht voor de derde keer op rij onveranderd.
Nissan
Nissan zette de opmars voort en klom 6,5 procent. De Japanse autofabrikant werd woensdag al bijna een kwart meer waard na berichten over een mogelijke fusie met branchegenoot Honda. Taiwanese media melden daarnaast dat Foxconn gesprekken voert met Renault om het grote belang van de Franse automaker in Nissan over te nemen. Eerder werd al gemeld dat de Taiwanese elektronicaproducent interesse zou hebben in Nissan.
De Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,5 procent. De monetaire autoriteit van Hongkong verlaagde in navolging van de Amerikaanse centrale bank ook de rente met een kwart procentpunt. Dat komt doordat de Hongkongse dollar nauw gekoppeld is aan de Amerikaanse munt.
De euro zakte tot het laagste niveau in twee jaar ten opzichte van de dollar door het vooruitzicht van minder renteverlagingen in de VS. De eenheidsmunt was 1,0385 dollar waard, tegen 1,0471 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 70,19 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 73,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
12 uur geleden