AEX-index keldert door handelsoorlog Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak opende maandag ruim 4 procent lager, na de zware koersverliezen van vorige week. Ook de andere Europese beurzen laten forse verliezen zien, na een bloedbad op de Aziatische aandelenmarkten. In veel hoofdfondsen was de handel echter nog niet geopend vanwege de verwachte forse koersdalingen. De koersverliezen van de hoofdgraadmeters liepen daardoor nog verder op. Beleggers vrezen een recessie door de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump is gestart met zijn importheffingen voor bijna alle landen ter wereld.
China sloeg vrijdag al terug met een importbelasting van 34 procent op Amerikaanse goederen. Ook de Europese Unie dreigt met extra vergeldingsheffingen. Ondanks massale protesten in de VS en in Europa tegen het handelsbeleid en de koersval op de beurzen lijkt Trump echter vast te houden aan zijn importheffingen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 6,1 procent in het rood op 789,83 punten. De hoofdindex zakte daarmee voor het eerst sinds januari 2024 onder de 800 punten. Vrijdag verloor de AEX al ruim 4 procent. De MidKap zakte 5,6 procent tot 738,12 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 6,6 procent kwijt, na de verliezen van ruim 4 procent op vrijdag.
Azië
De Aziatische beurzen gingen ook hard onderuit. In Tokio sloot de Nikkei bijna 8 procent lager. De beurs in Hongkong leverde 13 procent in en kende daarmee de slechtste beursdag sinds 2018. De hoofdindex in Shanghai zakte ruim 7 procent. In New York lijken de beurzen ook opnieuw fors lager te gaan openen, met een koersverlies van ruim 5 procent voor techgraadmeter Nasdaq. De verkoopgolf op de wereldwijde beurzen doet denken aan de grote koersverliezen die volgden op de uitbraak van de coronapandemie in 2020.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Uitzender Randstad was de grootste daler met een min van 9 procent, door de vrees dat bedrijven minder uitzendkrachten gaan inhuren bij een recessie. Ook exportbedrijven als staalconcern ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML kregen opnieuw rake klappen en verloren tot bijna 8 procent. De banken ING en ABN AMRO daalden tot 7,5 procent.
Shell leverde 7,6 procent in door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Een vat Amerikaanse olie werd 4,8 procent goedkoper op 59,03 dollar. Brentolie zakte 4,6 procent in prijs tot 62,57 dollar per vat. Vrijdag werd olie al rond de 7 procent goedkoper. Het olie- en gasconcern kwam ook met een update over het eerste kwartaal, waarin de verwachtingen voor de gasproductie werden verlaagd door onverwachte onderhoudswerkzaamheden in Australië.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
19 uur geleden