AEX-index hard omlaag door onrust bij regionale banken in VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag hard omlaag. De stemming werd gedrukt door de koersverliezen op Wall Street, waar de kwartaalberichten van enkele regionale banken voor onrust zorgden. Zo waarschuwden Zion Bancorp en Western Alliance voor verliezen op grote leningen, waardoor beleggers twijfelen aan de stappen die deze banken zetten om risico's rond leningen te beperken.
De waarschuwing volgt op spraakmakende faillissementen van de kredietverstrekker voor auto's Tricolor en auto-onderdelenleverancier First Brands, die banken al honderden miljoenen euro's hebben gekost. Ook roept het herinneringen op aan 2023, toen enkele middelgrote banken in de Verenigde Staten omvielen door problemen bij Silicon Valley Bank.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde kort na opening 1,4 procent lager op 945,40 punten. Vooral de banken en verzekeraars lieten flinke verliezen zien.
Aegon grootste daler
Verzekeraar Aegon, die vooral actief is in de VS, was de grootste daler in de AEX met een verlies van ruim 4 procent. Branchegenoten ASR en NN Group verloren ruim 2 procent en ABN AMRO en ING zakten meer dan 3 procent. Bierbrouwer Heineken (plus 0,1 procent) was de enige stijger.
Prosus daalde 2,8 procent. De techinvesteerder heeft inmiddels ruim 98 procent van de aandelen Just Eat Takeaway.com in handen. Het bedrijf start een uitrookprocedure om de rest te verwerven. De laatste handelsdag van Just Eat Takeaway in Amsterdam is op 14 november. Op 17 november eindigt de beursnotering van de eigenaar van Thuisbezorgd.nl.
Openingswinst Basic-Fit
In de MidKap ontsnapte Flow Traders (plus 1,8 procent) aan de negatieve teneur. De flitshandelaar profiteert doorgaans van onrust op de beurzen. Basic-Fit leverde een openingswinst in en daalde 1 procent. De fitnessketen zag de omzet en het aantal leden in de eerste negen maanden van het jaar verder aantrekken.
BAM verloor 1,9 procent. Het bouwconcern kelderde een dag eerder al ruim 13 procent na een negatief analistenrapport. Sligro zakte 5 procent. Beleggingsadviseur Oddo BHF verlaagde het advies voor de groothandelsketen, die donderdag al ruim 4 procent verloor na tegenvallende resultaten.
In Madrid steeg BBVA 6 procent. Het is de Spaanse bank niet gelukt om genoeg steun te vinden voor de overname van zijn kleinere concurrent Sabadell (min 6,5 procent).
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine winst gesloten. De chipbedrijven ASMI en ASML behoorden tot de winnaars op het Damrak, geholpen door positieve cijfers en sterke vooruitzichten van de Amerikaanse geheugenchipfabrikant Micron Technology.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn levert vrijdag vanaf 15.00 uur geen boodschappen meer af. Het KNMI waarschuwt dan met code rood voor extreme hitte en daarom vindt de supermarkt het niet verantwoord medewerkers op pad te sturen. "Hoewel we dit heel vervelend vinden voor onze klanten, staat de veiligheid en gezondheid van onze collega's voorop."
4 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De activiteiten van het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron in Venezuela gaan door ondanks de verwoestende aardbevingen in het Zuid-Amerikaanse land. Ook zijn alle ongeveer 3000 werknemers van het bedrijf in het land ongedeerd, aldus Chevron.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Micron Technology hoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De chipfabrikant heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Vanwege de grote investeringen van techbedrijven in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie is de vraag naar de geavanceerde geheugenchips van het Amerikaanse bedrijf hard gestegen.
6 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Herman van der Meyden wordt de nieuwe directeur communicatie en publieke zaken bij Tata Steel. Dat bevestigt het bedrijf na berichtgeving van NRC. Van der Meyden volgt Donald Pols op. De oud-directeur van Milieudefensie werd na een dag ontslagen, vanwege zijn verleden als leider van een extreemrechtse studentengroep in Zuid-Afrika.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Huishoudens zullen voorlopig moeten wennen aan sterke fluctuaties in de energieprijzen, zoals dat de afgelopen tijd het geval was. Dat zegt Martijn Hagens, de nieuwe topman van energieleverancier Eneco, in een toelichting op de jaarcijfers. Vooral mensen met dynamische energiecontracten voelen de prijsschommelingen.
8 uur geleden