Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index hard omlaag door onrust bij regionale banken in VS

AEX-index hard omlaag door onrust bij regionale banken in VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag hard omlaag. De stemming werd gedrukt door de koersverliezen op Wall Street, waar de kwartaalberichten van enkele regionale banken voor onrust zorgden. Zo waarschuwden Zion Bancorp en Western Alliance voor verliezen op grote leningen, waardoor beleggers twijfelen aan de stappen die deze banken zetten om risico's rond leningen te beperken.

De waarschuwing volgt op spraakmakende faillissementen van de kredietverstrekker voor auto's Tricolor en auto-onderdelenleverancier First Brands, die banken al honderden miljoenen euro's hebben gekost. Ook roept het herinneringen op aan 2023, toen enkele middelgrote banken in de Verenigde Staten omvielen door problemen bij Silicon Valley Bank.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde kort na opening 1,4 procent lager op 945,40 punten. Vooral de banken en verzekeraars lieten flinke verliezen zien.

Aegon grootste daler

Verzekeraar Aegon, die vooral actief is in de VS, was de grootste daler in de AEX met een verlies van ruim 4 procent. Branchegenoten ASR en NN Group verloren ruim 2 procent en ABN AMRO en ING zakten meer dan 3 procent. Bierbrouwer Heineken (plus 0,1 procent) was de enige stijger.

Prosus daalde 2,8 procent. De techinvesteerder heeft inmiddels ruim 98 procent van de aandelen Just Eat Takeaway.com in handen. Het bedrijf start een uitrookprocedure om de rest te verwerven. De laatste handelsdag van Just Eat Takeaway in Amsterdam is op 14 november. Op 17 november eindigt de beursnotering van de eigenaar van Thuisbezorgd.nl.

Openingswinst Basic-Fit

In de MidKap ontsnapte Flow Traders (plus 1,8 procent) aan de negatieve teneur. De flitshandelaar profiteert doorgaans van onrust op de beurzen. Basic-Fit leverde een openingswinst in en daalde 1 procent. De fitnessketen zag de omzet en het aantal leden in de eerste negen maanden van het jaar verder aantrekken.

BAM verloor 1,9 procent. Het bouwconcern kelderde een dag eerder al ruim 13 procent na een negatief analistenrapport. Sligro zakte 5 procent. Beleggingsadviseur Oddo BHF verlaagde het advies voor de groothandelsketen, die donderdag al ruim 4 procent verloor na tegenvallende resultaten.

In Madrid steeg BBVA 6 procent. Het is de Spaanse bank niet gelukt om genoeg steun te vinden voor de overname van zijn kleinere concurrent Sabadell (min 6,5 procent).

Meer uit Financieel

Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

1 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

2 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

2 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

3 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

5 uur geleden
Wall Street verder omhoog na reeks kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.

5 uur geleden
Boeing lijdt groot verlies bij commerciële vliegtuigdivisie

ARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.

6 uur geleden