Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index hard omlaag door onrust bij regionale banken in VS

AEX-index hard omlaag door onrust bij regionale banken in VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag hard omlaag. De stemming werd gedrukt door de koersverliezen op Wall Street, waar de kwartaalberichten van enkele regionale banken voor onrust zorgden. Zo waarschuwden Zion Bancorp en Western Alliance voor verliezen op grote leningen, waardoor beleggers twijfelen aan de stappen die deze banken zetten om risico's rond leningen te beperken.

De waarschuwing volgt op spraakmakende faillissementen van de kredietverstrekker voor auto's Tricolor en auto-onderdelenleverancier First Brands, die banken al honderden miljoenen euro's hebben gekost. Ook roept het herinneringen op aan 2023, toen enkele middelgrote banken in de Verenigde Staten omvielen door problemen bij Silicon Valley Bank.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde kort na opening 1,4 procent lager op 945,40 punten. Vooral de banken en verzekeraars lieten flinke verliezen zien.

Aegon grootste daler

Verzekeraar Aegon, die vooral actief is in de VS, was de grootste daler in de AEX met een verlies van ruim 4 procent. Branchegenoten ASR en NN Group verloren ruim 2 procent en ABN AMRO en ING zakten meer dan 3 procent. Bierbrouwer Heineken (plus 0,1 procent) was de enige stijger.

Prosus daalde 2,8 procent. De techinvesteerder heeft inmiddels ruim 98 procent van de aandelen Just Eat Takeaway.com in handen. Het bedrijf start een uitrookprocedure om de rest te verwerven. De laatste handelsdag van Just Eat Takeaway in Amsterdam is op 14 november. Op 17 november eindigt de beursnotering van de eigenaar van Thuisbezorgd.nl.

Openingswinst Basic-Fit

In de MidKap ontsnapte Flow Traders (plus 1,8 procent) aan de negatieve teneur. De flitshandelaar profiteert doorgaans van onrust op de beurzen. Basic-Fit leverde een openingswinst in en daalde 1 procent. De fitnessketen zag de omzet en het aantal leden in de eerste negen maanden van het jaar verder aantrekken.

BAM verloor 1,9 procent. Het bouwconcern kelderde een dag eerder al ruim 13 procent na een negatief analistenrapport. Sligro zakte 5 procent. Beleggingsadviseur Oddo BHF verlaagde het advies voor de groothandelsketen, die donderdag al ruim 4 procent verloor na tegenvallende resultaten.

In Madrid steeg BBVA 6 procent. Het is de Spaanse bank niet gelukt om genoeg steun te vinden voor de overname van zijn kleinere concurrent Sabadell (min 6,5 procent).

Meer uit Financieel

Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

4 uur geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

16 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

18 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

19 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

1 dag geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

1 dag geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

1 dag geleden