AEX-index fors in het rood door problemen bij Amerikaanse banken
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag opnieuw hard onderuit, na het koersverlies van afgelopen vrijdag. Ook in Londen, Parijs en Frankfurt zakten de beurzen hard weg. Vooral de banken en verzekeraars kregen opnieuw harde klappen. In Amsterdam zakte ING bijna 6 procent en Aegon verloor ruim 4 procent. ABN AMRO leverde 5 procent in.
De koersdalingen volgen op de ingrepen van de Amerikaanse autoriteiten in de bankensector van het land. Daar was vrijdag onrust ontstaan door het omvallen van Silicon Valley Bank (SVB). De Amerikaanse autoriteiten namen de bank over en garanderen nu dat de klanten al hun tegoeden terugkrijgen. Investeerders in SVB, zoals aandeelhouders en obligatiehouders, worden echter niet gered.
De autoriteiten grepen ook in bij Signature Bank en sloten de wankele cryptobank uit New York. De klanten van deze bank krijgen eveneens al hun tegoeden terug. De Federal Reserve kondigde tevens aan dat banken extra toegang krijgen tot contant geld. Daarmee wil de centrale bank voorkomen dat andere banken gedwongen worden om staatsobligaties met verliezen te verkopen als klanten hun tegoeden opeisen.
Crisisteam
Beleggers lijken er echter niet van overtuigd dat met de maatregelen een verspreiding van de financiële problemen bij SVB naar andere banken zal worden voorkomen. Zo kelderde de kleinere Amerikaanse bank First Republic Bank 70 procent in de voorbeurshandel op Wall Street. Branchegenoten PacWest en Western Alliance verloren rond de 30 procent.
Ondanks de verzekeringen van verscheidene Europese autoriteiten, zoals de Duitse toezichthouder BaFin en de Franse minister van Financiën Bruno Le Maire, dat het omvallen van SVB geen gevaar vormt voor de financiële stabiliteit in Europa, werden grote Europese banken ook lager gezet. De Duitse Bundesbank richt wel een crisisteam op om de situatie nauwlettend te volgen. In Frankfurt zakte Deutsche Bank 7 procent en de geplaagde Zwitserse bank Credit Suisse raakte bijna 11 procent kwijt in Zürich.
Pharming
In Londen verloor HSBC dik 4 procent. De Britse bank neemt de Britse tak van SVB over voor een symbolisch bedrag van 1 pond. Het in Amsterdam genoteerde biotechbedrijf Pharming liet weten dankzij de maatregelen in de VS en het Verenigd Koninkrijk volledige toegang te houden tot zijn banktegoeden bij SVB. Het bedrijf heeft in totaal 45 miljoen dollar op rekeningen staan bij SVB en de Britse tak. Het aandeel zakte desondanks 3,5 procent.
De AEX noteerde rond het middaguur 1,6 procent lager op 731,31 punten, na een eerder koersverlies van bijna 3 procent. De MidKap leverde 2,9 procent in tot 964,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2,1 procent.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De komende jaren ontstaan grote tekorten aan technisch personeel voor het onderhoud en de vernieuwing van het spoor. Dat zorgt voor vertragingen van de werkzaamheden, waardoor de kans op storingen groter wordt en er extra kosten voor spoedreparaties bij komen. Hiervoor waarschuwt de railinfrasector, zegt ProRail.
28 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel zijn woensdag verder gestegen. Dat meldt consumentenorganisatie UnitedConsumers die de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen bijhoudt. Op dinsdag steeg de gemiddelde adviesprijs voor Euro95 al tot een nieuw recordniveau van meer dan 2,50 euro per liter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal cabrio's op de Nederlandse wegen neemt gestaag af, mede door de groeiende populariteit van SUV's en de opmars van elektrische auto's. Vorig jaar werden 954 auto's met een open dak verkocht, vergeleken met 1661 stuks vier jaar eerder. Dit is slechts 0,25 procent van de totale nieuwverkoop van personenauto's, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
9 uur geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
12 uur geleden