Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index fors in het rood door problemen bij Amerikaanse banken

AEX-index fors in het rood door problemen bij Amerikaanse banken

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag opnieuw hard onderuit, na het koersverlies van afgelopen vrijdag. Ook in Londen, Parijs en Frankfurt zakten de beurzen hard weg. Vooral de banken en verzekeraars kregen opnieuw harde klappen. In Amsterdam zakte ING bijna 6 procent en Aegon verloor ruim 4 procent. ABN AMRO leverde 5 procent in.

De koersdalingen volgen op de ingrepen van de Amerikaanse autoriteiten in de bankensector van het land. Daar was vrijdag onrust ontstaan door het omvallen van Silicon Valley Bank (SVB). De Amerikaanse autoriteiten namen de bank over en garanderen nu dat de klanten al hun tegoeden terugkrijgen. Investeerders in SVB, zoals aandeelhouders en obligatiehouders, worden echter niet gered.

De autoriteiten grepen ook in bij Signature Bank en sloten de wankele cryptobank uit New York. De klanten van deze bank krijgen eveneens al hun tegoeden terug. De Federal Reserve kondigde tevens aan dat banken extra toegang krijgen tot contant geld. Daarmee wil de centrale bank voorkomen dat andere banken gedwongen worden om staatsobligaties met verliezen te verkopen als klanten hun tegoeden opeisen.

Crisisteam

Beleggers lijken er echter niet van overtuigd dat met de maatregelen een verspreiding van de financiële problemen bij SVB naar andere banken zal worden voorkomen. Zo kelderde de kleinere Amerikaanse bank First Republic Bank 70 procent in de voorbeurshandel op Wall Street. Branchegenoten PacWest en Western Alliance verloren rond de 30 procent.

Ondanks de verzekeringen van verscheidene Europese autoriteiten, zoals de Duitse toezichthouder BaFin en de Franse minister van Financiën Bruno Le Maire, dat het omvallen van SVB geen gevaar vormt voor de financiële stabiliteit in Europa, werden grote Europese banken ook lager gezet. De Duitse Bundesbank richt wel een crisisteam op om de situatie nauwlettend te volgen. In Frankfurt zakte Deutsche Bank 7 procent en de geplaagde Zwitserse bank Credit Suisse raakte bijna 11 procent kwijt in Zürich.

Pharming

In Londen verloor HSBC dik 4 procent. De Britse bank neemt de Britse tak van SVB over voor een symbolisch bedrag van 1 pond. Het in Amsterdam genoteerde biotechbedrijf Pharming liet weten dankzij de maatregelen in de VS en het Verenigd Koninkrijk volledige toegang te houden tot zijn banktegoeden bij SVB. Het bedrijf heeft in totaal 45 miljoen dollar op rekeningen staan bij SVB en de Britse tak. Het aandeel zakte desondanks 3,5 procent.

De AEX noteerde rond het middaguur 1,6 procent lager op 731,31 punten, na een eerder koersverlies van bijna 3 procent. De MidKap leverde 2,9 procent in tot 964,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2,1 procent.

Meer uit Financieel

Geldboetes voor oud-managers VolkerWessels-dochters

ZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.

52 minuten geleden
Merz: importheffingen Trump schadelijk voor VS en EU

BERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.

1 uur geleden
Economen verwachten beperkte impact extra heffing Trump op groei

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.

1 uur geleden
Nederlandse export bloemen en planten zet groei voort

ZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).

2 uur geleden
Zweedse minister van Financiën noemt importheffingen Trump absurd

STOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.

3 uur geleden
Inflatie eurozone zakt onder ECB-doelstelling van 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.

3 uur geleden
Duitse Groenen willen opschorting import gas uit VS om Groenland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.

4 uur geleden