AEX-index daalt door zorgen over Amerikaanse staatsschuld
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag omlaag na de zware koersverliezen op Wall Street. De zorgen over de grote staatsschuld en het begrotingstekort van de Amerikaanse overheid laaiden op na een teleurstellend verlopen veiling van nieuwe Amerikaanse staatsobligaties. De vraag van investeerders naar deze leningen lijkt te zijn afgenomen na de recente verlaging van de kredietwaardigheid van de Verenigde Staten door ratingbureau Moody's. Ook wil president Donald Trump forse belastingverlagingen door het Congres loodsen waardoor het begrotingstekort verder dreigt op te lopen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 927,26 punten. De MidKap daalde ook 0,6 procent, tot 866,72 punten. Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,6 procent. De Aziatische beurzen lieten ook verliezen zien. In New York eindigde de Dow-Jonesindex 1,9 procent lager. Door de zorgen over de overheidsfinanciën van de VS liepen de rentes op Amerikaanse staatsobligaties op.
Staalproducent ArcelorMittal en de chipbedrijven ASML en Besi stonden onderaan in de AEX, met minnen tot 2,3 procent. Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,4 procent.
ABN AMRO
ING werd door investeringsbank AlphaValue/Baader op de verkooplijst gezet en verloor 0,4 procent. Concurrent ABN AMRO (plus 0,3 procent) werd door Bank of America van de verkooplijst afgehaald.
OCI daalde 0,5 procent. De kunstmestproducent is volgens topman Hassan Badrawi het jaar 2025 positief begonnen. Het bedrijf wist het verlies voor rente, belastingen, afschrijvingen en afboekingen in het eerste kwartaal terug te dringen ten opzichte van het laatste kwartaal van 2024.
Goudprijs
In Londen verloor easyJet 1,3 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij leed in de eerste helft van haar boekjaar meer verlies. Het bedrijf rekent wel op een nieuwe recordzomer en op winstgroei in het hele boekjaar. Concurrent Air France-KLM daalde ruim 1 procent in Amsterdam.
De goudprijs ging licht omhoog en de bitcoin bereikte een nieuw recordniveau van ruim 111.000 dollar. De euro was 1,1314 dollar waard, tegen 1,1334 dollar een dag eerder. Olie werd rond 1,8 procent goedkoper. Volgens persbureau Bloomberg overwegen de leden van oliekartel OPEC+ de productie tijdens de vergadering op 1 juni verder te verhogen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Beleggers kijken verder vooral uit naar de topontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping, die donderdag in Washington plaatsvindt. De voorbereidende gesprekken tussen de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn volgens beide partijen afgelopen zondag positief verlopen.
31 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Tienduizenden werknemers in heel Duitsland gaan maandag actievoeren voor behoud van industriebanen en fabrieken. Onder meer medewerkers van Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche en grote toeleveranciers nemen deel aan demonstraties, op meer dan 280 locaties door het hele land.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken staat op het punt 300 pubs over te nemen van Stonegate, de grootste Britse pubketen. Dat meldt de Britse krant The Times. Stonegate kampt met een schuldenlast van 3 miljard pond (ongeveer 3,5 miljard euro) en wil 1000 van zijn beste pubs verkopen om de schuldenlast te verlichten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in juli iets toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 0,1 procent meer vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De kleine stijging volgt op een toename van de investeringen van 2,8 procent in juni. In mei daalden de investeringen nog met 1,4 procent.
2 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
19 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
22 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
23 uur geleden