Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index daalt door vrees wereldwijde handelsoorlog

AEX-index daalt door vrees wereldwijde handelsoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag omlaag, ondanks de nieuwe recordstanden op Wall Street. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog, na het dreigement van Donald Trump om importheffingen op te leggen op goederen uit China, Canada en Mexico. De aankomend president wil meteen na zijn aanstelling in januari een importtarief van 10 procent heffen op Chinese goederen. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten.

De buurlanden van de VS, Canada en Mexico, moeten 25 procent gaan betalen voor alle producten die de grens overgaan. De invoertarieven blijven volgens Trump van kracht totdat Canada en Mexico een oplossing vinden voor de drugssmokkel en de asielstroom naar de VS. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump ook gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 874,23 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 865,40 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,8 procent.

ArcelorMittal

Staalproducent ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 3 procent. Naast de vrees dat een wereldwijd handelsconflict de vraag naar staal drukt, gaf het bedrijf ook een tegenvallende update over zijn plannen om de CO2-uitstoot in Europa te verminderen. ArcelorMittal handhaafde de doelstelling om in 2050 uitstootvrij te zijn, maar stelde dat de Europese regelgeving om investeringen in schonere productieprocessen te stimuleren, achterblijft.

Ook andere exportbedrijven als bierbrouwer Heineken, verffabrikant AkzoNobel en de chipbedrijven ASML en ASMI gingen omlaag en verloren tot dik 2 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,5 procent.

Accsys

Accsys steeg 11 procent. De houtspecialist zag de omzet in de eerste jaarhelft stijgen en werd ook positiever over de resultaten in het hele boekjaar. Medisch-technologiebedrijf Onward won 1,5 procent, na een positief handelsbericht.

De euro was 1,0483 dollar waard, tegen 1,0479 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 69,10 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 73,24 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Venezuela vernieuwt energienetwerk met hulp van bedrijf uit VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft een overeenkomst getekend met het Amerikaanse General Electric Vernova om het verouderde energienetwerk te vernieuwen. Dat heeft de interim-president van het land, Delcy Rodríguez, bekendgemaakt.

2 minuten geleden
Geen oplossing Anthropic en VS voor nieuwste AI-systemen

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Anthropic en de Amerikaanse regering hebben vooralsnog geen oplossing gevonden voor hun conflict over Fable 5 en Mythos 5, de twee krachtigste AI-modellen van het techbedrijf. Anthropic haalde die vrijdag offline nadat Washington de toegang tot de systemen voor buitenlanders had beperkt.

6 minuten geleden
Bank of Japan verhoogt rente naar hoogste niveau in 31 jaar

TOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau sinds 1995. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie in het land, die door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten is gestegen, bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.

1 uur geleden
Import Nederland uit Golfregio daalt met meer dan de helft

DEN HAAG (ANP) - Door de sluiting van de Straat van Hormuz was de invoerwaarde van goederen die Nederland uit zeven Golfstaten importeerde in april lager. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De straat werd gesloten als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De handel nam daardoor met 55 procent af ten opzichte van het maandgemiddelde van 2025.

1 uur geleden
Wall Street sluit hoger na aankondiging akkoord VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat de Verenigde Staten en Iran een overeenkomst hebben bereikt over het beëindigen van de oorlog in het Midden-Oosten. De Dow-Jonesindex steeg naar de hoogste slotstand ooit.

9 uur geleden
EU-landen en EP eens over herziening rechten vliegtuigpassagiers

BRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - Het Europees Parlement en de EU-landen hebben maandag overeenstemming bereikt over een herziening van de regels voor de rechten van luchtvaartpassagiers in het landenblok. Passagiers houden hun recht op compensatie als ze drie uur vertraging oplopen. Ook moeten luchtvaartmaatschappijen hun ticketprijzen transparanter weergeven.

9 uur geleden
Rolls-Royce bouwt eerste nieuwe kernreactoren Zweden in 40 jaar

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat drie kleine kernreactoren bouwen in het zuidwesten van Zweden. Dat maakte het Zweedse energieconcern Vattenfall, dat Rolls-Royce hiervoor heeft geselecteerd, maandag bekend. Het is volgens beide bedrijven voor het eerst in ruim veertig jaar dat het land nieuwe kernreactoren krijgt.

14 uur geleden