AEX-index begint terughoudend na rentebesluit Federal Reserve
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet donderdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder en verwerkten het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank hield zoals verwacht de rente onveranderd. Wel verlaagde de Fed de groeiverwachting voor de Amerikaanse economie dit jaar en werd de inflatieverwachting verhoogd.
Fed-voorzitter Jerome Powell zei in een toelichting dat het "duidelijk is dat een aanzienlijk deel" van de hogere inflatie door de handelstarieven van Trump komt. Wel denkt hij dat het effect van de heffingen op de inflatie tijdelijk is. De beleidsmakers van de Fed houden vast aan de verwachting dat de rente dit jaar twee keer zal worden verlaagd. Dat vooruitzicht zorgde voor opluchting bij beleggers op Wall Street.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 925,15 punten. Een dag eerder won de graadmeter 1 procent. De MidKap klom 0,4 procent tot 886,15 punten. Parijs verloor 0,1 procent en Frankfurt daalde een fractie. Londen won 0,3 procent. In Europa vergaderen de centrale banken van het Verenigd Koninkrijk, Zwitserland en Zweden donderdag over hun rentetarieven. In China hield de centrale bank eerder op de ochtend twee belangrijke rentetarieven ongewijzigd.
Arrestatie
De beurs in Istanbul steeg 2,8 procent. Woensdag ging de Turkse beurs nog 8,7 procent onderuit, na de arrestatie van de burgemeester van Istanbul vanwege een corruptieonderzoek. De burgemeester geldt als een belangrijke politieke uitdager van president Erdogan en de arrestatie wordt door critici een couppoging genoemd.
Chipmachinemaker ASML (plus 1,5 procent) was de sterkste stijger in de AEX. Prosus sloot de rij met een verlies van 3 procent. De techinvesteerder kampte met een koersverlies van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, dat woensdag met jaarcijfers kwam.
Douglas
Arcadis klom 2 procent. Het advies- en ingenieursbureau neemt het Duitse WSP Infrastructure Engineering over. Pharming won 1,7 procent. De biotechnoloog is gestart met een nieuwe fase van het klinische onderzoek naar de werking van het middel leniolisib bij patiënten met een niet goed werkend immuunsysteem.
CVC steeg 3 procent. De investeringsmaatschappij, eigenaar van onder meer parfumerie- en cosmeticaketen Douglas, zag de nettowinst flink stijgen vorig jaar. Envipco klom 6 procent, na goed ontvangen cijfers van de fabrikant van statiegeldmachines.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
6 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
8 uur geleden