AEX-index begint licht lager aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag, na de sterke opmars vorige week. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve, dat woensdag op het programma staat. Over het algemeen wordt verwacht dat de centrale bank de rente in de Verenigde Staten voor het eerst sinds 2020 verlaagt. Het wordt wel spannend of de beleidsmakers van de Fed kiezen voor een verlaging met een kwart procentpunt of een half procentpunt om de economie te ondersteunen.
Naast het rentebesluit van de Fed vergaderen de centrale banken van Japan en China later deze week ook over de rentetarieven. Ook de Bank of England en de Turkse centrale bank nemen deze week een rentebesluit. De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagde afgelopen week al het rentetarief in de eurozone om het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 898,40 punten. De hoofdindex won vorige week ruim 2 procent. De MidKap daalde ook 0,1 procent, tot 890,99 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 0,2 procent.
China
De stemming werd gedrukt door een reeks van tegenvallende economische cijfers uit China, die afgelopen weekeinde naar buiten kwamen. Zo vielen de industriële productie, winkelverkopen en investeringen in China lager uit dan verwacht. Ook steeg de werkloosheid in stedelijke gebieden tot het hoogste niveau in zes maanden en daalden de huizenprijzen in het sterkste tempo in negen jaar. De zwakke cijfers vergroten de zorgen over de Chinese economie.
Verffabrikant AkzoNobel was de grootste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met een verlies van 1,7 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren tot 0,5 procent. ABN AMRO voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,4 procent.
Heijmans
Heijmans klom 0,9 procent. De bouwer heeft de overname van Van Gisbergen afgerond. Heijmans maakte in juli bekend zijn Brabantse branchegenoot te kopen voor 13 miljoen euro. Met de overname versterkt het bouwbedrijf zijn marktpositie in de regio Eindhoven, waar de vraag naar nieuwe huizen groot is door de sterke groei van techbedrijven als NXP en ASML in die streek.
De euro was 1,1111 dollar waard, tegen 1,1083 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen licht omhoog, na de sterke opmars afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 69,11 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 71,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
20 uur geleden