AEX-index begint licht lager aan week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag, na de sterke opmars vorige week. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve, dat woensdag op het programma staat. Over het algemeen wordt verwacht dat de centrale bank de rente in de Verenigde Staten voor het eerst sinds 2020 verlaagt. Het wordt wel spannend of de beleidsmakers van de Fed kiezen voor een verlaging met een kwart procentpunt of een half procentpunt om de economie te ondersteunen.
Naast het rentebesluit van de Fed vergaderen de centrale banken van Japan en China later deze week ook over de rentetarieven. Ook de Bank of England en de Turkse centrale bank nemen deze week een rentebesluit. De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagde afgelopen week al het rentetarief in de eurozone om het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 898,40 punten. De hoofdindex won vorige week ruim 2 procent. De MidKap daalde ook 0,1 procent, tot 890,99 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 0,2 procent.
China
De stemming werd gedrukt door een reeks van tegenvallende economische cijfers uit China, die afgelopen weekeinde naar buiten kwamen. Zo vielen de industriële productie, winkelverkopen en investeringen in China lager uit dan verwacht. Ook steeg de werkloosheid in stedelijke gebieden tot het hoogste niveau in zes maanden en daalden de huizenprijzen in het sterkste tempo in negen jaar. De zwakke cijfers vergroten de zorgen over de Chinese economie.
Verffabrikant AkzoNobel was de grootste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met een verlies van 1,7 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren tot 0,5 procent. ABN AMRO voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,4 procent.
Heijmans
Heijmans klom 0,9 procent. De bouwer heeft de overname van Van Gisbergen afgerond. Heijmans maakte in juli bekend zijn Brabantse branchegenoot te kopen voor 13 miljoen euro. Met de overname versterkt het bouwbedrijf zijn marktpositie in de regio Eindhoven, waar de vraag naar nieuwe huizen groot is door de sterke groei van techbedrijven als NXP en ASML in die streek.
De euro was 1,1111 dollar waard, tegen 1,1083 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen licht omhoog, na de sterke opmars afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 69,11 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 71,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan verwacht. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
19 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.
2 uur geledenZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
7 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
9 uur geleden