Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index begint licht lager aan week vol rentebesluiten

AEX-index begint licht lager aan week vol rentebesluiten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag, na de sterke opmars vorige week. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve, dat woensdag op het programma staat. Over het algemeen wordt verwacht dat de centrale bank de rente in de Verenigde Staten voor het eerst sinds 2020 verlaagt. Het wordt wel spannend of de beleidsmakers van de Fed kiezen voor een verlaging met een kwart procentpunt of een half procentpunt om de economie te ondersteunen.

Naast het rentebesluit van de Fed vergaderen de centrale banken van Japan en China later deze week ook over de rentetarieven. Ook de Bank of England en de Turkse centrale bank nemen deze week een rentebesluit. De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagde afgelopen week al het rentetarief in de eurozone om het kwakkelende economische herstel aan te jagen.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 898,40 punten. De hoofdindex won vorige week ruim 2 procent. De MidKap daalde ook 0,1 procent, tot 890,99 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 0,2 procent.

China

De stemming werd gedrukt door een reeks van tegenvallende economische cijfers uit China, die afgelopen weekeinde naar buiten kwamen. Zo vielen de industriële productie, winkelverkopen en investeringen in China lager uit dan verwacht. Ook steeg de werkloosheid in stedelijke gebieden tot het hoogste niveau in zes maanden en daalden de huizenprijzen in het sterkste tempo in negen jaar. De zwakke cijfers vergroten de zorgen over de Chinese economie.

Verffabrikant AkzoNobel was de grootste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met een verlies van 1,7 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren tot 0,5 procent. ABN AMRO voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,4 procent.

Heijmans

Heijmans klom 0,9 procent. De bouwer heeft de overname van Van Gisbergen afgerond. Heijmans maakte in juli bekend zijn Brabantse branchegenoot te kopen voor 13 miljoen euro. Met de overname versterkt het bouwbedrijf zijn marktpositie in de regio Eindhoven, waar de vraag naar nieuwe huizen groot is door de sterke groei van techbedrijven als NXP en ASML in die streek.

De euro was 1,1111 dollar waard, tegen 1,1083 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen licht omhoog, na de sterke opmars afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 69,11 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 71,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Alle pakketjes van buiten de EU worden 3 euro duurder

BRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.

53 minuten geleden
Wennink: boodschap uit rapport is bij politieke partijen geland

DEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.

1 uur geleden
Ondernemers verwelkomen advies Wennink en herkennen zorgen

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen het vrijdag verschenen advies van Peter Wennink. Zij herkennen "de zorgen, knelpunten, kansen, oplossingsrichtingen en urgentie" die Wennink benoemt in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen.

1 uur geleden
Aannemers: fiscus legt bouwers naheffingen op voor zzp'ers

VEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.

1 uur geleden
Ook ov- en telecombedrijven krijgen voorrang op overvol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.

1 uur geleden
Industrie blij met 'gedegen en alomvattend' rapport Wennink

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.

3 uur geleden
Vakbond: in rapport Wennink is mens productiemiddel en kostenpost

DEN HAAG (ANP) - In het rapport van voormalig ASML-topman Peter Wennink over hoe de toekomstige welvaart veilig te stellen, is volgens vakbond de Unie te weinig oog voor "de mens die het verdienvermogen van Nederland mede mogelijk moet maken". "De mens wordt gezien als productiemiddel en als kostenpost", stelt vakbondsvoorzitter Reinier Castelein.

4 uur geleden