Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index begint lager door koersverliezen chipbedrijven

AEX-index begint lager door koersverliezen chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.

Beleggers wachten verder op het banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. De werkgelegenheid in de Verenigde Staten speelt naast de inflatie een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 1041,01 punten. ASMI, Besi en ASML stonden onderaan met minnen tot ruim 3 procent. De MidKap won 0,1 procent tot 1082,59 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,3 procent. Parijs klom een fractie.

Energieprijzen

Ook de Aziatische beurzen lieten verliezen zien. In Japan en Zuid-Korea stonden vooral de chipbedrijven onder druk. De Nikkei in Tokio sloot de week 1,3 procent lager af en de Kospi in Seoul zakte 5,5 procent. De Zuid-Koreaanse chipmakers Samsung en SK Hynix verloren ruim 6 en bijna 10 procent.

De beurs in Mumbai daalde 0,2 procent na het besluit van de Indiase centrale bank om de rente ongewijzigd te laten. Wel waarschuwden de centrale bankiers voor een hogere inflatie door de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.

Heineken

Naast de chipbedrijven stond staalconcern ArcelorMittal in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 2,7 procent. Verffabrikant AkzoNobel ging verder omhoog en was de sterkste stijger, met een winst van 2 procent. Het aandeel won een dag eerder al 3 procent na een koopadvies van Citi.

Heineken won 0,8 procent. Belangrijke aandeelhouders roepen de bierbrouwer op om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken topman Dolf van den Brink. Ook willen enkele grote investeerders dat Heineken breekt met de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen, meldde zakenkrant FT.

In de MidKap zakte Air France-KLM 1,8 procent. De Britse bank Barclays verlaagde het beleggingsadvies voor de luchtvaartcombinatie naar verkopen. Bouwer Heijmans won 2 procent na een flinke verhoging van het koersdoel door ING.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

7 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

10 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

12 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

12 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

13 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

14 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

14 uur geleden