AEX in het groen door stevige winsten Besi, ASMI en ASML
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist donderdag te herstellen na het verlies een dag eerder. Stevige koerswinsten van Besi, ASMI en ASML hielden de hoofdindex in het groen. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. DSM-Firmenich moest het daarentegen ontgelden nadat het fusiebedrijf aandelen tegen korting had verkocht om geld op te halen.
Op de andere Europese beurzen werden kleine verliezen geleden. Beleggers bleven voorzichtig door de impasse in de Amerikaanse politiek over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid. Kredietbureau Fitch waarschuwde dat de Verenigde Staten zijn AAA-rating, de hoogste kredietbeoordeling, zal verliezen als de Amerikaanse politici niet voor 1 juni een akkoord weten te bereiken.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 758,56 punten. Woensdag verloor de hoofdindex nog 1,6 procent. De MidKap won 0,1 procent tot 922,59 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent.
Duitse economie
De DAX in Frankfurt daalde een fractie. De Duitse economie is in het eerste kwartaal met 0,3 procent gekrompen. Eerder werd nog een nulgroei gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland laat nu twee kwartalen op rij een krimp zien en is daarmee officieel in een recessie beland.
ASMI en Besi wonnen tot 8,5 procent en waren daarmee veruit de sterkste stijgers in de AEX. Chipmachinemaker ASML volgde met een plus van dik 5 procent. DSM-Firmenich zakte 4 procent. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.
Adyen
Betaalbedrijf Adyen klom dik 2 procent dankzij een koopadvies door Redburn. Lucas Bols zakte 7 procent na tegenvallende jaarcijfers van de drankenproducent. De kwartaalcijfers van de fabrikant van statiegeldmachines Envipco (plus 3 procent) vielen wel in de smaak. Afvalverwerker Renewi, die ook met resultaten kwam, verloor 3 procent.
Onward Medical werd 18 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.
De euro was 1,0719 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent minder op 73,43 dollar. Brentolie werd 1,1 procent goedkoper op 77,52 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
13 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
15 uur geleden