Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX in het groen door stevige winsten Besi, ASMI en ASML

AEX in het groen door stevige winsten Besi, ASMI en ASML

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist donderdag te herstellen na het verlies een dag eerder. Stevige koerswinsten van Besi, ASMI en ASML hielden de hoofdindex in het groen. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. DSM-Firmenich moest het daarentegen ontgelden nadat het fusiebedrijf aandelen tegen korting had verkocht om geld op te halen.

Op de andere Europese beurzen werden kleine verliezen geleden. Beleggers bleven voorzichtig door de impasse in de Amerikaanse politiek over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid. Kredietbureau Fitch waarschuwde dat de Verenigde Staten zijn AAA-rating, de hoogste kredietbeoordeling, zal verliezen als de Amerikaanse politici niet voor 1 juni een akkoord weten te bereiken.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 758,56 punten. Woensdag verloor de hoofdindex nog 1,6 procent. De MidKap won 0,1 procent tot 922,59 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent.

Duitse economie

De DAX in Frankfurt daalde een fractie. De Duitse economie is in het eerste kwartaal met 0,3 procent gekrompen. Eerder werd nog een nulgroei gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland laat nu twee kwartalen op rij een krimp zien en is daarmee officieel in een recessie beland.

ASMI en Besi wonnen tot 8,5 procent en waren daarmee veruit de sterkste stijgers in de AEX. Chipmachinemaker ASML volgde met een plus van dik 5 procent. DSM-Firmenich zakte 4 procent. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.

Adyen

Betaalbedrijf Adyen klom dik 2 procent dankzij een koopadvies door Redburn. Lucas Bols zakte 7 procent na tegenvallende jaarcijfers van de drankenproducent. De kwartaalcijfers van de fabrikant van statiegeldmachines Envipco (plus 3 procent) vielen wel in de smaak. Afvalverwerker Renewi, die ook met resultaten kwam, verloor 3 procent.

Onward Medical werd 18 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.

De euro was 1,0719 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent minder op 73,43 dollar. Brentolie werd 1,1 procent goedkoper op 77,52 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Sky News: Allianz bekijkt overname Britse autopechhulp AA

LONDEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz overweegt een overname van de Britse autopechhulpdienst AA. Dat meldt nieuwszender Sky News. Met die overname kan volgens Sky een bedrag van 5 miljard pond, omgerekend 5,8 miljard euro, gemoeid zijn.

1 uur geleden
Chinees chipbedrijf CXMT naar rechter over zwarte lijst Pentagon

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft in de Verenigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen het Pentagon omdat het verwijderd wil worden van de zwarte lijst van het Amerikaanse leger. Het Pentagon stelt dat CXMT banden heeft met het Chinese leger.

2 uur geleden
Maritieme organisatie: circa 400 schepen vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP/DPA) - Ongeveer vierhonderd schepen liggen nog vast in de Perzische Golf sinds het begin van de Iranoorlog eind februari. Dat zegt de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez. Ook ongeveer 6000 opvarenden zitten nog vast op schepen in de Perzische Golf vanwege de blokkade van de Straat van Hormuz. Iran claimt de volledige controle over de belangrijke vaarroute.

3 uur geleden
Haveneconoom: staking is vooral slecht voor imago haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De havenstaking op vrijdag 4 september is vooral slecht voor het imago van de Rotterdamse haven, stelt haveneconoom Bart Kuipers. Volgens hem is betrouwbaarheid steeds belangrijker geworden voor grote containerreders. Het directe effect op de haven is volgens de econoom en het Havenbedrijf Rotterdam waarschijnlijk beperkt.

6 uur geleden
VS willen aandeel in Venezolaanse oliereserves via Pentagon

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een groot aandeel in de Venezolaanse oliereserves verkrijgen door een samenwerking tussen het ministerie van Defensie en een Venezolaanse zakenman. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen.

15 uur geleden
Wall Street sluit lager na toespraak Warsh, Nvidia bij verliezers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten de eerste toespraak van Fed-baas Kevin Warsh sinds mei. Het hoofd van de Amerikaanse bank hintte op een renteverhoging, maar stelde zelf dat zijn uitspraken niet als voorspelling voor de rente gezien moeten worden. Waar de verwachting eerder nog was dat de rente gelijk zou blijven in september, denken steeds meer beleggers dat er een verhoging komt.

16 uur geleden
Meta roept via advertenties concurrenten op tieners te beschermen

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta roept TikTok en YouTube op om de bescherming van tieners op sociale media te verbeteren. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram doet dat onder meer via paginagrote advertenties in onder meer The New York Times.

17 uur geleden