AEX hoger na uitspraak Hooggerechtshof VS over heffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
Trump gebruikte een noodwet om die tarieven in te voeren. Maar volgens het Hooggerechtshof is Trump daarmee zijn bevoegdheden te buiten gegaan. Het Witte Huis heeft al gezegd bij een nederlaag andere juridische instrumenten te zullen gebruiken voor de heffingen. Trump zelf noemde de uitspraak een "schande" en zei dat hij een plan B heeft.
De AEX sloot 1 procent hoger op 1017,66 punten. De MidKap zakte 0,7 procent tot 1022,02 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,3 procent.
IMCD
Besi was koploper in de AEX met een plus van 6,7 procent, na het flinke verlies een dag eerder. De Duitse investeringsbank Berenberg verhoogde het koersdoel voor de chiptoeleverancier. Branchegenoten ASML en ASMI wonnen tot 1,4 procent.
IMCD werd 0,6 procent hoger gezet door beleggers. De chemicaliëndistributeur koopt Willows Ingredients, een distributeur van ingrediënten voor de voedingsmiddelen- en drankensector. Het bedrijf bedient voornamelijk klanten in Ierland en het Verenigd Koninkrijk.
MidKap
In de MidKap stond Arcadis opnieuw bij de dalers met een verlies van ruim 7 procent. Donderdag dook het advies- en ingenieursbureau al bijna 10 procent in het rood door tegenvallende resultaten. Investeringsbank KeyBanc haalde het aandeel van de kooplijst.
Air France-KLM leverde ruim 3 procent aan waarde in bij de middelgrote fondsen. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een dag eerder juist nog een uitblinker met een koerssprong van bijna 12 procent dankzij goed ontvangen resultaten.
In Parijs opende het Franse levensmiddelenconcern Danone (min 0,7 procent) de boeken. Dat gold ook voor mijnbouwer Anglo American in Londen, die 1 procent won. In Milaan was het Italiaanse luxekledingmerk Moncler in trek met een winst van meer dan 13 procent dankzij goede cijfers.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
4 uur geleden