AEX gaat met winst weekend in, flinke plus voor IMCD
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft vrijdag met winst de beursweek afgesloten. Chemicaliëndistributeur IMCD was daarbij een uitblinker dankzij een koopadvies van de Britse bank Barclays. De chipfondsen Besi, ASMI en ASML deden een stapje terug na de stevige plussen een dag eerder.
De AEX eindigde met een winst van 0,7 procent op 914,24 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 842,82 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,2 procent. De FTSE in Londen steeg 1,4 procent tot een nieuw recordniveau, ondanks een daling van de Britse winkelverkopen in december.
IMCD was koploper in de AEX met een plus van 3,2 procent. Andere winnaars waren onder meer techinvesteerder Prosus, supermarktconcern Ahold Delhaize, verfproducent AkzoNobel en de verzekeraars NN Group en Aegon die koerswinsten tot 2 procent lieten zien.
Thuisbezorgd
ASML zakte 0,9 procent en Besi en ASMI werden tot 0,5 procent minder waard. Op donderdag gingen de chipfondsen nog hard omhoog dankzij sterke kwartaalcijfers van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC.
In de MidKap nam vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen de leiding met een stijging van 3 procent. Ook industrieel toeleverancier Aalberts had een goede dag met een winst van 2,9 procent. Thuisbezorgd-eigenaar Just Eat Takeaway was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een verlies van 1,4 procent.
Grootste fusie ooit
Bij de kleinere bedrijven op Beursplein 5 zakte Fastned nog eens 2,3 procent. De uitbater van snellaadstations verloor een dag eerder al 7,7 procent, na een verlaging van de omzetverwachtingen en winstmarges voor dit jaar.
In Londen klom mijnbouwer Rio Tinto meer dan 2 procent en steeg Glencore bijna 4 procent. Volgens persbureau Bloomberg hebben de twee grote mijnbouwbedrijven gesprekken gevoerd over een mogelijke fusie. Die onderhandelingen zouden volgens Bloomberg kunnen leiden tot de grootste fusiedeal in de mijnbouwsector ooit. Het is niet duidelijk of er nog steeds gesprekken plaatsvinden. Het fusiebedrijf zou dan in waarde groter zijn dan marktleider BHP (plus 1,7 procent).
De euro was 1,0295 dollar waard, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,9 procent in prijs tot 77,97 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 80,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
31 minuten geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
5 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
7 uur geleden