Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX gaat met winst weekend in, flinke plus voor IMCD

AEX gaat met winst weekend in, flinke plus voor IMCD

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft vrijdag met winst de beursweek afgesloten. Chemicaliëndistributeur IMCD was daarbij een uitblinker dankzij een koopadvies van de Britse bank Barclays. De chipfondsen Besi, ASMI en ASML deden een stapje terug na de stevige plussen een dag eerder.

De AEX eindigde met een winst van 0,7 procent op 914,24 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 842,82 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,2 procent. De FTSE in Londen steeg 1,4 procent tot een nieuw recordniveau, ondanks een daling van de Britse winkelverkopen in december.

IMCD was koploper in de AEX met een plus van 3,2 procent. Andere winnaars waren onder meer techinvesteerder Prosus, supermarktconcern Ahold Delhaize, verfproducent AkzoNobel en de verzekeraars NN Group en Aegon die koerswinsten tot 2 procent lieten zien.

Thuisbezorgd

ASML zakte 0,9 procent en Besi en ASMI werden tot 0,5 procent minder waard. Op donderdag gingen de chipfondsen nog hard omhoog dankzij sterke kwartaalcijfers van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC.

In de MidKap nam vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen de leiding met een stijging van 3 procent. Ook industrieel toeleverancier Aalberts had een goede dag met een winst van 2,9 procent. Thuisbezorgd-eigenaar Just Eat Takeaway was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een verlies van 1,4 procent.

Grootste fusie ooit

Bij de kleinere bedrijven op Beursplein 5 zakte Fastned nog eens 2,3 procent. De uitbater van snellaadstations verloor een dag eerder al 7,7 procent, na een verlaging van de omzetverwachtingen en winstmarges voor dit jaar.

In Londen klom mijnbouwer Rio Tinto meer dan 2 procent en steeg Glencore bijna 4 procent. Volgens persbureau Bloomberg hebben de twee grote mijnbouwbedrijven gesprekken gevoerd over een mogelijke fusie. Die onderhandelingen zouden volgens Bloomberg kunnen leiden tot de grootste fusiedeal in de mijnbouwsector ooit. Het is niet duidelijk of er nog steeds gesprekken plaatsvinden. Het fusiebedrijf zou dan in waarde groter zijn dan marktleider BHP (plus 1,7 procent).

De euro was 1,0295 dollar waard, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,9 procent in prijs tot 77,97 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 80,90 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

52 minuten geleden
Google voert omzet op dankzij clouddivisie, winst krijgt tik

MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.

2 uur geleden
Microsoft verdient opnieuw meer aan clouddivisie door AI-vraag

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.

3 uur geleden
Italië verhoogt belasting banken om middeninkomens te helpen

ROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.

3 uur geleden
Beurzen in New York sluiten licht hoger na rentepauze Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.

3 uur geleden
Bananenverkopers waarschuwen voor prijsverhogingen

WALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.

4 uur geleden
Fed houdt rente onveranderd, noemt inflatie nog altijd te hoog

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.

5 uur geleden