Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX flink lager door inflatievrees, Adyen grootste daler

AEX flink lager door inflatievrees, Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging donderdag flink omlaag, mede door een fors koersverlies van betaalbedrijf Adyen. De financiële markten kauwden nog na op het hoger dan verwachte Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag al voor koersdruk zorgde op Wall Street. Door de aanhoudende sterke stijging van de consumentenprijzen vrezen beleggers dat de Federal Reserve de rente in de komende maanden agressiever gaat verhogen.

De hoofdindex op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 2,6 procent kwijt op 665,24 punten. De MidKap verloor 1,3 procent tot 975,09 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 2,6 procent. De Londense beurs daalde 2,5 procent. De Britse economie is in maart licht gekrompen door de hoge inflatie, die de koopkracht van consumenten aantast.

Naast Adyen (min 6,7 procent) behoorden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML tot de grootste verliezers, met minnen tot 5 procent. Ook zwaargewicht Shell moest het ontgelden met een verlies van dik 3 procent. Het Russische Lukoil liet weten de tankstations en smeermiddelenfabriek van Shell in Rusland over te nemen. Philips (min 6,6 procent) en DSM (min 3,2 procent) noteerden ex-dividend, wat inhoudt dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de voorafgaande periode.

Siemens

Aegon (min 1,9 procent) leverde een eerdere winst weer in. De verzekeraar zag het nettoresultaat stijgen dankzij een flinke boekwinst op de verkoop van de onderdelen in Hongarije. In de MidKap won OCI 0,6 procent. Het bedrijf profiteerde van de sterke vraag en gestegen prijzen voor kunstmest door de oorlog in Oekraïne en verdubbelde de omzet. Laadpalenmaker Alfen (plus 5 procent) zette de opmars voort na de sterke kwartaalupdate van een dag eerder. Pharming zakte 2 procent. De biotechnoloog boekte in het eerste kwartaal iets meer omzet, maar zag de winst halveren door hogere kosten.

In Frankfurt verloor Siemens dik 6 procent. Het Duitse industrieconcern zag de nettowinst halveren door een financiële klap van zo'n 600 miljoen euro door de westerse sancties tegen Rusland. Siemens liet weten Rusland volledig te verlaten vanwege de oorlog in Oekraïne na bijna 170 jaar actief te zijn geweest in dat land. Het bedrijf heeft zo'n 3000 medewerkers in Rusland. Vodafone won 0,2 procent in Londen. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times voert het telecomconcern fusiegesprekken met branchegenoot Three UK.

De euro was 1,0424 dollar waard, tegen 1,0554 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent minder op 103,48 dollar. Brentolie werd 1,9 procent goedkoper op 105,43 dollar per vat.

Meer uit Financieel

CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

55 minuten geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

2 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

3 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

4 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

4 uur geleden
Netbeheerders zijn blij met vereenvoudiging stroomnetprocedures

DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders zijn blij met het wetgevingspakket om de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch in te korten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. "Goed dat er in de geest van een crisiswet wordt gehandeld, want we hebben haast", aldus directeur van belangenvereniging Netbeheer Nederland Hans-Peter Oskam.

4 uur geleden