AEX flink hoger na verrassende herstelrally op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag flink omhoog onder aanvoering van verffabrikant AkzoNobel. Beleggers op het Damrak trokken zich op aan de historische herstelrally op Wall Street. De Amerikaanse graadmeters gingen donderdag aanvankelijk hard omlaag na tegenvallende inflatiecijfers uit de VS, maar wisten uiteindelijk met stevige winsten te sluiten.
De inflatie in de grootste economie ter wereld kwam in september hoger uit dan verwacht waardoor de Amerikaanse centrale bank naar verwachting door zal gaan met het agressief verhogen van de rente. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht nieuws voor aandelenbeleggingen, maar beleggers schoven de rentezorgen snel aan de kant en gingen op zoek naar koopjes.
Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar de kwartaalresultaten van de grote Amerikaanse banken Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo en Morgan Stanley. Die geven mogelijk meer inzicht in het reilen en zeilen van de Amerikaanse economie. De banken profiteren doorgaans van hogere rentetarieven, maar wanneer de economische omstandigheden verslechteren moeten ze ook meer geld opzijzetten voor leningen die mogelijk niet worden terugbetaald.
Europa
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,6 procent hoger op 643,34 punten. Alle hoofdfondsen stonden in het groen. De MidKap klom 2,2 procent tot 879,74 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs dikten tot 1,8 procent aan.
In Londen, waar beleggers vooral de Bank of England in de gaten houden, won de FTSE-index 1,4 procent. De Britse centrale bank kocht de afgelopen dagen voor miljarden aan obligaties op om de obligatiemarkten te kalmeren vanwege de zorgen over de begrotingsplannen van de Britse regering. Die steunaankopen zullen vrijdag stoppen.
Winst
Naast Akzo (plus 3,6 procent) stonden fintechbedrijf Adyen en verzekeraar Aegon in de kopgroep, met winsten van ruim 3 procent. Philips won 1,5 procent ondanks een adviesverlaging. Analisten van Deutsche Bank verlaagden hun aanbeveling voor het zorgtechnologieconcern naar verkopen, na de winstwaarschuwing van het bedrijf eerder deze week.
Danone won 1,4 procent in Parijs. Het Franse voedingsconcern verklaarde afstand te doen van zijn activiteiten in Rusland. Het besluit zou kunnen leiden tot een afschrijving van tot 1 miljard euro. In Londen zakte Royal Mail dik 4 procent. Het Britse postbedrijf rekent op een verlies dit jaar, mede als gevolg van een reeks stakingen, en ziet zich genoodzaakt 10.000 banen te schrappen.
Euro- en oliekoers
De euro was 0,9774 dollar waard, tegen 0,9777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 89,46 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 94,84 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
13 uur geleden