AEX flink hoger na verrassende herstelrally op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag flink omhoog onder aanvoering van verffabrikant AkzoNobel. Beleggers op het Damrak trokken zich op aan de historische herstelrally op Wall Street. De Amerikaanse graadmeters gingen donderdag aanvankelijk hard omlaag na tegenvallende inflatiecijfers uit de VS, maar wisten uiteindelijk met stevige winsten te sluiten.
De inflatie in de grootste economie ter wereld kwam in september hoger uit dan verwacht waardoor de Amerikaanse centrale bank naar verwachting door zal gaan met het agressief verhogen van de rente. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht nieuws voor aandelenbeleggingen, maar beleggers schoven de rentezorgen snel aan de kant en gingen op zoek naar koopjes.
Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar de kwartaalresultaten van de grote Amerikaanse banken Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo en Morgan Stanley. Die geven mogelijk meer inzicht in het reilen en zeilen van de Amerikaanse economie. De banken profiteren doorgaans van hogere rentetarieven, maar wanneer de economische omstandigheden verslechteren moeten ze ook meer geld opzijzetten voor leningen die mogelijk niet worden terugbetaald.
Europa
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,6 procent hoger op 643,34 punten. Alle hoofdfondsen stonden in het groen. De MidKap klom 2,2 procent tot 879,74 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs dikten tot 1,8 procent aan.
In Londen, waar beleggers vooral de Bank of England in de gaten houden, won de FTSE-index 1,4 procent. De Britse centrale bank kocht de afgelopen dagen voor miljarden aan obligaties op om de obligatiemarkten te kalmeren vanwege de zorgen over de begrotingsplannen van de Britse regering. Die steunaankopen zullen vrijdag stoppen.
Winst
Naast Akzo (plus 3,6 procent) stonden fintechbedrijf Adyen en verzekeraar Aegon in de kopgroep, met winsten van ruim 3 procent. Philips won 1,5 procent ondanks een adviesverlaging. Analisten van Deutsche Bank verlaagden hun aanbeveling voor het zorgtechnologieconcern naar verkopen, na de winstwaarschuwing van het bedrijf eerder deze week.
Danone won 1,4 procent in Parijs. Het Franse voedingsconcern verklaarde afstand te doen van zijn activiteiten in Rusland. Het besluit zou kunnen leiden tot een afschrijving van tot 1 miljard euro. In Londen zakte Royal Mail dik 4 procent. Het Britse postbedrijf rekent op een verlies dit jaar, mede als gevolg van een reeks stakingen, en ziet zich genoodzaakt 10.000 banen te schrappen.
Euro- en oliekoers
De euro was 0,9774 dollar waard, tegen 0,9777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 89,46 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 94,84 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Voor de EU liggen alle opties nog op tafel vanwege de nieuwe tarieven op auto's van de Amerikaanse president Donald Trump, aldus voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis tegen persbureau Bloomberg.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. Beleggers deden het rustig aan na het lange weekend en de sterke opmars in april. Aalberts (plus 7 procent) behoorde tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven na een goed ontvangen kwartaalupdate van de industrieel toeleverancier. De Belgische bank KBC verhoogde het advies voor Aalberts naar kopen.
1 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai International Airport, normaal de drukste luchthaven ter wereld, heeft in maart de passagiersaantallen zien kelderen door de oorlog in het Midden-Oosten en de ernstige verstoringen van het vliegverkeer in de regio. Volgens de luchthaven daalde het aantal reizigers die maand met 66 procent in vergelijking met een jaar eerder tot 2,5 miljoen.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Huizenkopers en mensen die bijvoorbeeld een verbouwing willen financieren hebben afgelopen maand minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic heeft maandag een platform gelanceerd waar Europese ministeries van Defensie direct drones kunnen kopen. Daarmee worden inkooptrajecten voor "mission-ready drones" aanzienlijk verkort, meldt het bedrijf. Het platform lijkt op een recent gelanceerde dronemarktplaats voor het Amerikaanse leger, ontwikkeld met Amazon.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptomunt bitcoin is voor het eerst in meer dan drie maanden weer meer dan 80.000 dollar waard geworden. Handelaren verwerkten gemengde berichten over de oorlog in het Midden-Oosten. Verder lijkt sprake van optimisme dat er in de Verenigde Staten een doorbraak is in onderhandelingen over een bepaling in een wetsvoorstel voor cryptowetgeving.
2 uur geledenGRAPEVINE (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op eBay van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). GameStop wil van de onlinemarktplaats een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon.
3 uur geleden