AEX eindigt ondanks kabinetsval in Den Haag met bescheiden winst
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met een bescheiden winst gesloten. Waar de val van het kabinet het nationale nieuws domineerde, richtten beleggers op het Damrak hun blik meer naar Europa en de wereldeconomie. Ze verwerkten onder andere lagere groeiverwachtingen voor de wereldeconomie van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) door de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Tegelijkertijd kwam er opbeurend nieuws over de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
De AEX sloot 0,2 procent hoger op 920,30 punten. De MidKap won 0,3 procent tot 890,95 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent.
Nederlandse belangenbehartigers voor het bedrijfsleven klagen dat het land op meerdere terreinen vast dreigt te lopen, zoals het stikstofdossier, hoge energiekosten en de concurrentiekracht van de Nederlandse industrie. Maar voor de grotere beursgenoteerde bedrijven in Amsterdam zijn internationale ontwikkelingen doorgaans belangrijker.
ING-econoom Bert Colijn wijst er bovendien op dat de Nederlandse economie en overheidsfinanciën er goed voor staan. "Verwacht dus geen grote reactie van de financiële markten op dit nieuws. Echter, politieke besluiten zijn nodig om de sterke economische positie van Nederland te handhaven", schrijft hij in een commentaar.
Beleggers hadden naast de zwakkere groeiprognose van de OESO ook oog voor macro-economische data uit de Verenigde Staten. Het aantal vacatures in 's werelds grootste economie steeg volgens een publicatie van de Amerikaanse overheid verrassend hard in april. Daar stond wel een sterker dan verwachte daling van het aantal fabrieksorders tegenover.
In de AEX stond chiptoeleverancier ASMI bovenaan met een winst van 2,7 procent. Onderaan bij de hoofdfondsen eindigde Universal Music Group met een verlies van 2 procent.
Philips eindigde 0,7 procent hoger. Een Australische toezichthouder klaagt het zorgtechnologieconcern aan om problemen met slaapapneu-apparaten die in 2021 aan het licht kwamen. Prosus zakte 0,6 procent na het nieuws dat Ervin Tu opstapt als president en hoofd voor investeringen. Hij blijft wel adviseur bij de techinvesteerder.
De euro zakte 0,4 procent ten opzichte van de dollar en was 1,1378 dollar waard. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent duurder en kostte 63,78 dollar per vat. Brentolie won 1,8 procent aan waarde tot 65,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
2 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
14 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
16 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
18 uur geleden