
AEX duikt onder 700 punten, Boskalis stijgt na hoger bod HAL
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Beursplein dook maandag voor het eerst sinds 25 juli weer onder de grens van 700 punten. De waarschuwing van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell dat de rente verder omhoog moet om de hoge inflatie te bestrijden, galmde nog na op de beurzen. Beleggers hadden juist gehoopt dat de Federal Reserve de rente in de grootste economie ter wereld iets minder agressief zou gaan verhogen.
Ook verschillende beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB), onder wie president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank, hintten afgelopen weekeinde op een stevige rente-ingreep in de eurozone bij de volgende rentevergadering in september. Beleggers zullen deze week dan ook vooral letten op het inflatiecijfer over augustus, dat woensdag naar buiten komt.
Boskalis wist te ontsnappen aan de negatieve teneur. Investeerder HAL verhoogde het overnamebod op de baggeraar en maritiem dienstverlener naar 33 euro per aandeel. Dat is 1 euro meer dan het vorige bod. Boskalis vond het eerdere bod van HAL niet overtuigend genoeg om aan te bevelen aan zijn aandeelhouders, maar raadt ze nu wel aan hun stukken aan te melden. Het aandeel steeg 2,9 procent en was daarmee de sterkste stijger in de MidKap. HAL daalde 0,5 procent.
Adyen
De hoofdindex op Beursplein 5, de AEX, noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent lager op 696,10 punten, na het verlies van 1,8 procent op vrijdag. De MidKap daalde 0,8 procent tot 938,39 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,1 procent. In Londen hadden beleggers een vrije dag.
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren de grootste dalers in de AEX, met verliezen tot 2,7 procent. Ook betaalbedrijf Adyen stond in de staartgroep, met een min van ruim 2 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway zakte ruim 1 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl raakte vrijdag al bijna 8 procent kwijt. Verzekeraar NN Group en dataleverancier Wolters Kluwer waren de enige stijgers in de AEX, met plussen van 0,1 procent.
Retail Estates
Retail Estates daalde 0,5 procent. De investeerder in winkelvastgoed zag de huurinkomsten in het afgelopen kwartaal stijgen bij een vrijwel gelijke bezetting van de vastgoedportefeuille. Vanwege de macro-economische onzekerheden doet het bedrijf geen voorspellingen voor de rest van het jaar. Wel handhaaft de onderneming zijn dividendverwachting.
De euro bleef minder waard dan de dollar en noteerde op 0,9945 dollar. Een vat Amerikaanse olie (WTI) kostte 0,6 procent meer, op 93,57 dollar. Brent-olie werd 0,3 procent duurder op 101,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse luchtverkeersleiders hebben een nieuwe staking gepland op 18 september. Een eerdere staking begin juli had destijds grote gevolgen, omdat veel vluchten werden geannuleerd en honderdduizenden passagiers werden geraakt aan het begin van de zomervakantie. De luchtverkeersleiders leggen het werk neer voor betere lonen en arbeidsomstandigheden.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft donderdag de eerste voorstellen gedaan voor het afschaffen van importtarieven op Amerikaanse goederen als onderdeel van de handelsdeal die deze zomer met de Verenigde Staten werd gesloten. Het gaat om het afschaffen van de tarieven voor industriële goederen. Ook zal de EU geen tarieven heffen op de import van Amerikaanse kreeft.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de resultaten van Nvidia, het meest waardevolle bedrijf ter wereld. De Amerikaanse fabrikant van chips voor AI-toepassingen heeft het afgelopen kwartaal min of meer in lijn gepresteerd met de hooggespannen marktverwachtingen.
2 uur geledenHETHEL (ANP) - Sportwagenfabrikant Lotus wil 550 banen schrappen op zijn hoofdkantoor, melden internationale media, waaronder de BBC. Op het hoofdkantoor in het Britse dorp Hethel werken ongeveer 1300 mensen, waarmee de reductie neerkomt op zo'n 40 procent van het personeel.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis heeft een bestuurslid van spoorwegtoezichthouder Surface Transportation Board ontslagen. Het bestuurslid, Robert Primus, zou niet op één lijn zitten met de agenda van president Donald Trump.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Obligatiemarkten verkeren wereldwijd "in een kwetsbare positie". Daarvoor waarschuwt plaatsvervangend topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Gita Gopinath bij haar afscheid. De enorme schuldenniveaus baren haar zorgen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia stond donderdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York met een verlies van bijna 1 procent. De fabrikant van chips voor AI-toepassingen zag de verkopen en winst afgelopen kwartaal opnieuw fors stijgen en voldeed daarmee min of meer aan de hooggespannen marktverwachtingen. De omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel echter wat tegen. Dat leidde tot zorgen bij beleggers over een mogelijke groeivertraging van de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie (AI).
4 uur geleden