Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX duikt in het rood, Douwe Egberts-moeder hoogvlieger op Damrak

AEX duikt in het rood, Douwe Egberts-moeder hoogvlieger op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's, het bedrijf achter koffiemerk Douwe Egberts, was woensdag de grote winnaar op het Damrak. Het aandeel won dik 14 procent aan beurswaarde na een handelsupdate. De algehele stemming op het Damrak, maar ook op beurzen elders in Europa, sloeg gedurende de sessie om van positief naar negatief toen de zorgen over de spanningen in Oekraïne toch weer vat kregen op de markten.

De AEX-index op Beursplein 5 sloot uiteindelijk met een verlies van 0,6 procent op 727,91 punten. Informatie- en dataleverancier Wolters Kluwer was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen met een winst van 2,7 procent. Het concern zag de omzet groeien en hield de winst op peil. Daarnaast gaat het bedrijf voor 600 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen, wat de waarde van de overgebleven stukken stuwt.

ASMI sloot de rij in de leidende index in Amsterdam met een min van bijna 8 procent. De chiptoeleverancier boekte afgelopen kwartaal een omzet die hoger was dan analisten hadden verwacht en ook de orders waren beter dan voorspeld. Maar de operationele winst bleef volgens kenners achter bij de verwachtingen.

JDE Peet's

De MidKap werd aangevoerd door JDE Peet's. Het koffie- en theeconcern verkocht afgelopen jaar meer aan de horeca, geholpen door de versoepelingen van de coronamaatregelen in veel landen. Maar ook de verkoop van koffie en thee voor thuisgebruik nam toe. Verder verhoogde JDE Peet's de prijzen om zo de gestegen grondstofkosten te compenseren. ASR volgde op gepast afstand met een winst van 1,4 procent. Ook de verzekeraar kwam met cijfers.

Mede door de koerssprong van JDE Peet's hield de graadmeter met middelgrote bedrijven zijn winst wel vast. De MidKap sloot uiteindelijk 0,5 procent hoger op 1028,19 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,4 procent. Londen (plus 0,1 procent) hield zijn winst net aan vast.

Stellantis

Stellantis klom bijna 5 procent in Parijs. Het moederbedrijf van merken als Fiat, Chrysler, Citroën, Peugeot en Opel produceerde door chiptekorten minder auto's dan gepland, maar compenseerde dat door meer auto's uit het duurdere segment te verkopen en boekte afgelopen jaar flink meer winst. Danone won krap 4 procent. Het Franse voedingsmiddelenconcern boekte in het vierde kwartaal de sterkste omzetgroei in zeven jaar, mede dankzij prijsverhogingen.

De euro was 1,1318 dollar waard, tegen 1,1348 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 92,71 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 97,72 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

17 minuten geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

22 minuten geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

33 minuten geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

35 minuten geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

4 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

4 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

5 uur geleden