AEX dringt verlies terug in afwachtende handelssessie
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index wist maandag het eerdere zware koersverlies wat terug te dringen. De markten waren vooral in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande. Ook de inflatievrees bleef zorgen voor terughoudendheid. Beleggers staan voor de vraag of de sterke prijsstijgingen een tijdelijk fenomeen zijn, of dat de centrale banken sneller de coronasteun moeten afbouwen om de inflatie te beteugelen. Een versnelde afbouw van het steunbeleid zal naar verwachting een negatieve impact hebben op de aandelenkoersen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent lager op 763,43 punten. Eerder op de ochtend stond de graadmeter nog dik 1 procent in het rood. De MidKap verloor 0,1 procent tot 1053,82 punten. De DAX in Frankfurt bleef vlak. De beurzen in Londen en Parijs werkten de eerdere verliezen weg en wonnen 0,1 procent.
In Hongkong werd de handel in aandelen Evergrande en Evergrande Properties Services stilgelegd. Staatskrant Global Times meldde dat het Chinese vastgoedconcern Hopson Development voor omgerekend 4,3 miljard euro een belang van 51 procent wil nemen in de vastgoeddivisie van Evergrande. De dreiging van een faillissement van de vastgoedreus, die kampt met een schuldenberg van 260 miljard euro, houdt investeerders al geruime tijd in de ban.
Galapagos
In de AEX zakte winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield 2,4 procent. De chipbedrijven Besi en ASMI daalden tot 1,6 procent. Het aandeel ING, dat ex dividend noteerde, verloor 4,3 procent. Bierbrouwer Heineken ging aan kop met een plus van 1,4 procent.
Galapagos zakte 2,5 procent in de MidKap. De biotechnoloog gaf een update over zijn onderzoek met het middel filgotinib bij patiënten met de ziekte van Crohn. In overleg met samenwerkingspartner Gilead zal Galapagos de operationele en financiële verantwoordelijkheid op zich nemen voor de studie. Gilead betaalt daarvoor 15 miljoen dollar aan Galapagos. Renewi dikte 8,8 procent aan. Het afval- en recyclingsbedrijf verhoogde zijn verwachtingen voor het gehele boekjaar.
Morrisons
In Londen verloor Morrisons bijna 4 procent. De Amerikaanse private investeerder Clayton, Dubilier & Rice (CD&R) heeft de biedingsstrijd rond de Britse supermarktketen gewonnen met een bod van omgerekend dik 8 miljard euro.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,82 dollar. Brentolie bleef ongewijzigd op 79,29 dollar per vat. De euro was 1,1607 dollar waard tegen 1,1602 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft wereldwijd meer dan 1 miljard actieve gebruikers. Dat heeft het Amerikaanse techbedrijf vrijdag naar buiten gebracht. Het cijfer omvat niet alleen de gebruikers van de populaire chatbot ChatGPT zelf, maar ook AI-programmeerhulp Codex en ChatGPT Work, een platform waarmee gebruikers toegang hebben tot andere externe toepassingen.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors voert gesprekken over een overname van Ambarella, een ontwerper van gespecialiseerde AI-chips die worden gebruikt in cameratechnologie voor zelfrijdende auto's. Dat meldt de Financial Times op basis van ingewijden. Volgens de Britse zakenkrant zijn de gesprekken over een mogelijke miljardendeal in volle gang, maar wil NXP geen commentaar geven.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) is vrijdag ruim een kwart van zijn beurswaarde kwijtgeraakt op de beurs in Amsterdam. Het aandeel van het bedrijf achter sterren als Taylor Swift, Noah Kahan, Olivia Rodrigo en Drake kelderde dik 25 procent na een zeer slecht ontvangen kwartaalbericht.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BELGA) - De Europese Commissie is akkoord met de miljardenovername van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims. Een groep investeerders onder leiding van het Saudische staatsfonds PIF telde vorig jaar 55 miljard euro neer om EA in te lijven en van de aandelenbeurs in New York te halen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York, met een koerswinst van 14 procent. Dat is de grootste koerssprong voor het aandeel sinds november 2022.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse treinvervoerder GoVolta wil de concurrentie aangaan met Eurostar op de hogesnelheidslijn van Amsterdam naar Parijs. Dat heeft de Bredase onderneming gemeld aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). GoVolta hoopt de nieuwe treindienst in december 2028 te starten. Het bedrijf rijdt vanaf eind dit jaar naar de Franse hoofdstad via het klassieke spoor, maar dat duurt drie uur langer.
11 uur geleden