AEX dieper in het rood, ING daalt na kwartaalcijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index zakte vrijdag dieper in het rood. Beleggers verwerkten de forse koersval op Wall Street, waar de inflatievrees weer oplaaide. Ook de zorgen over een mogelijke recessie staken de kop weer op. ING behoorde tot de grootste verliezers op het Damrak. Het financiële concern zag de winst in het eerste kwartaal ruimschoots halveren als gevolg van de oorlog in Oekraïne.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,3 procent in de min op 686,89 punten. Olie- en gasconcern Shell (plus 0,5 procent) en chipbedrijf Besi (plus 0,2 procent) waren de enige stijgers van de AEX.
Platenlabel UMG, chemicaliëndistributeur IMCD en speciaalchemiebedrijf DSM waren de grootste dalers met minnen van meer dan 3 procent. ING zakte 2,8 procent. De bank zette vanwege het conflict in Oekraïne 834 miljoen euro opzij voor leningen die mogelijk nooit meer terugbetaald worden. Onder de streep bleef door die forse ingreep maar 429 miljoen euro aan winst over, tegen iets meer dan 1 miljard euro een jaar eerder.
Just Eat
Just Eat Takeaway (min 2,2 procent) ging ook verder omlaag. De maaltijdbezorger raakte de afgelopen twee dagen al zo'n 20 procent aan waarde kwijt na kritiek van aandeelhouders op het moederbedrijf van Thuisbezorgd.
De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen, verloor daarnaast 1,2 procent tot 1005,21 punten. De beurzen in Londen en Parijs zakten tot 1,1 procent. De DAX in Frankfurt daalde ook 1,1 procent. De productie van de Duitse industrie nam in maart sterker af dan verwacht door de verstoringen in de toeleveringsketen als gevolg van de oorlog in Oekraïne en lockdowns in China.
Elders in Europa trokken enkele grote bedrijven de aandacht. Adidas verloor ruim 4 procent in Frankfurt na een verlaging van de verwachtingen. Het Duitse sportmerk had afgelopen kwartaal last van coronalockdowns in Vietnam. Die zorgden voor problemen in de toeleveringsketen. Ook in China liep de vraag terug door lockdownmaatregelen.
IAG
In Londen kelderde IAG dik 7 procent. Het moederbedrijf van British Airways leed afgelopen kwartaal een groter verlies dan verwacht. Het concern verwacht dit jaar wel weer winstgevend te zijn, maar verlaagde de capaciteit voor dit jaar als gevolg van personeelstekorten op de Londense luchthaven Heathrow.
De euro was 1,0571 dollar waard, tegen 1,0506 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 2,1 procent tot 110,57 dollar. Brent-olie werd 2,2 procent duurder op 113,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP) - Het Duitse energieconcern Evonik is van plan 3200 van de ongeveer 31.000 banen te schrappen. Het bedrijf wil met de ingreep geld vrijspelen voor investeringen in groeimarkten. Tegelijkertijd trekt het bedrijf zich terug uit activiteiten waarin het geen toekomst meer ziet.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU en de Filipijnen willen de handelstarieven voor 94 procent van de producten die ze van elkaar invoeren opheffen. Dat staat in een voorlopig handelsakkoord op hoofdlijnen dat Eurocommissaris Maroš Šefčovič en Filipijnse handelsminister Maria Cristina Aldeguer-Roque dinsdag hebben aangekondigd.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM wil vanaf 25 oktober weer naar Dubai, Riyad en Dammam vliegen. Op dit moment vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet naar die bestemmingen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Medeoprichter van bestandendeeldienst WeTransfer Nalden gaat aan de slag bij techinvesteerder Prosus. Hij wordt bij de eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd de hoogste leidinggevende voor productontwikkeling.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de flink hogere slotstanden op Wall Street, waar de techgraadmeter Nasdaq een nieuw record bereikte dankzij een herstelrally in de AI-sector. Vorige week stonden de AI-aandelen nog onder druk na waarschuwingen van topbestuurders over de gevaren van de technologie en oproepen om de ontwikkeling te vertragen.
2 uur geleden