AEX dieper in het rood door koersverliezen Signify en Adyen
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag dieper in het rood gezakt door stevige koersverliezen van verlichtingsconcern Signify en fintechbedrijf Adyen. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML moesten het ontgelden na de stevige verliesbeurt van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq. De signalen van de grote centrale banken dat het tijdperk van goedkoop geld mogelijk ten einde loopt en de rentes zullen worden verhoogd hielden de markten daarbij in de greep.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,5 procent in de min op 769,86 punten. De MidKap verloor 0,9 procent tot 1027,77 punten. De Londense FTSE won 0,1 procent na een sterker dan verwachte stijging van de Britse winkelverkopen in november. De beurs in Parijs daalde 0,9 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,7 procent. De Duitse centrale bank verlaagde de groeiverwachtingen voor de grootste economie van de eurozone vanwege de nieuwe golf aan coronabesmettingen en schroefde de prognoses voor de inflatie in Duitsland op.
Signify zakte 5,3 procent na een flinke verlaging van het koersdoel door UBS. Adyen volgde op de voet met een min van 5 procent. Besi, ASMI en ASML leverden tot 3,7 procent in en techinvesteerder Prosus verloor dik 2 procent. Ook Just Eat Takeaway (min 2,6 procent) stond in de staartgroep. De maaltijdbezorger kondigde een samenwerking aan met de Britse onlinesupermarkt Asda voor de levering van boodschappen.
Philips
Zorgtechnologiebedrijf Philips en winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield waren de sterkste stijgers in de AEX met winsten tot 1,8 procent. In de MidKap stond laadpalenfabrikant Alfen onderaan met een min van 3 procent. Metalengroep AMG ging aan kop met een plus van 3 procent.
Airbus steeg 1,1 procent in Parijs. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM (plus 2 procent) heeft een bestelling geplaatst voor honderd toestellen bij de Europese vliegtuigbouwer. In Milaan zakte EssilorLuxottica 2 procent. Het brillenconcern en optiekbedrijf GrandVision verkopen de Italiaanse optiekketen VistaSì in Italië. Ook 75 winkels van GrandVision worden van de hand gedaan aan het Italiaanse Vision Group. De verkoop is het gevolg van de toezeggingen die EssilorLuxottica aan Brussel moest doen om GrandVision, het moederbedrijf van Pearle, over te mogen nemen.
De euro was 1,1330 dollar waard, tegen 1,1307 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,9 procent minder op 71,04 dollar. Brentolie werd 1,8 procent goedkoper op 73,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is nog maar 0,2 eurocent verwijderd van zijn recordniveau. Als de toenames van de laatste dagen doorzetten, zou benzine zaterdag duurder dan ooit kunnen zijn, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
24 minuten geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft advertenties van ByteDance, het Chinese moederbedrijf van TikTok, verboden in de Verenigde Staten en enkele andere landen. Daarmee wordt de rivaliteit met het populaire socialemediaplatform voor filmpjes verder aangewakkerd.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven gingen vrijdag kort na de opening van de beurshandel in Amsterdam omlaag. Dat volgt op mediaberichten dat de omzet van OpenAI, de eigenaar van chatbot ChatGPT, lager uitvalt dan verwacht. Daardoor werden de zorgen over de hoge waarderingen in de chipsector door de AI-hausse weer aangewakkerd.
44 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het debat over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI) is verder opgelaaid. Drie voormalige veiligheidsonderzoekers bij OpenAI zeggen dat ze zijn ontslagen bij de ChatGPT-maker omdat ze waarschuwden voor de gevaren van de technologie.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Anthropic heeft maatregelen genomen om te voorkomen dat gebruikers van zijn AI-modellen agressie vertonen tegenover kunstmatige intelligentie. Het bedrijf achter onder meer chatbot Claude heeft zijn gebruiksbeleid aangepast en "een verbod op aanhoudend en onnodig beledigend of wreed gedrag jegens onze modellen" ingevoerd.
2 uur geledenDEURNE (ANP) - Fabrikant van elektrische bussen Ebusco kampt met acute geldzorgen. Als de komende weken geen financiering komt om operationele kosten op te vangen, "bestaat er wezenlijke onzekerheid over de continuïteit van Ebusco", heeft de beursgenoteerde onderneming vrijdag naar buiten gebracht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in augustus met 12 procent gegroeid ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dit de grootste stijging in ruim vier jaar.
3 uur geleden