AEX deels hersteld na paniekverkopen, vooral chipbedrijven hoger
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag gedeeltelijk hersteld van de paniekverkopen op de aandelenbeurzen maandag. Vooral chipbedrijven zijn een stuk hoger geëindigd. Maandag gingen de beurzen wereldwijd hard omlaag door onder meer zorgen over een economische achteruitgang in de Verenigde Staten, de grootste economie van de wereld.
De onrust ontstond na tegenvallende cijfers uit de VS vorige week over de Amerikaanse arbeidsmarkt en industrie. Maandag werd bekend dat de Amerikaanse dienstensector in juli weer is gegroeid. Beleggers hopen dat de Federal Reserve volgende maand met een grotere renteverlaging komt dan eerder werd verwacht, om de economie in het land te stimuleren en een recessie te voorkomen.
De AEX herstelde 0,7 procent op 866,70 punten. De MidKap pluste 0,4 procent op 843,29 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent. Die in Parijs daalde daarentegen 0,3 procent.
Chipsector in de lift
Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI behoorden tot de grootste stijgers in de AEX-index. Die lieten maandag aan het einde van de handelsdag al een ommezwaai tot 2,7 procent zien. Dinsdag maakten de bedrijven hun eerdere koersverliezen verder goed. ASML stond bovenaan de AEX en steeg 4,6 procent. Besi klom 2,8 procent en ASMI 0,9 procent.
Daarnaast deden staalbedrijf ArcelorMittal en verzekeraar ASR het goed op de beurs. ArcelorMittal won 2,5 procent en ASR 1,8 procent.
Flow Traders
Ahold Delhaize behoorde met een min 0,4 procent tot de dalers bij de hoofdfondsen. Het concern achter onder meer Albert Heijn, Etos en bol komt woensdag met resultaten over het tweede kwartaal.
Flow Traders stond onderaan in de MidKap en verloor 5,2 procent. De flitshandelaar profiteert juist van onrust op de beurzen. Een dag eerder won Flow Traders nog 11 procent. OCI was de grootste stijger bij de middelgrote fondsen en klom 6,3 procent, na een winst van 13 procent maandag. De kunstmestproducent maakte onlangs bekend een onderdeel en een project in het Amerikaanse Beaumont voor bijna 2,4 miljard dollar te verkopen aan het Australische Woodside. Renewi steeg 3,6 procent. De afvalverwerker zag de omzet en het bedrijfsresultaat afgelopen kwartaal stijgen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0923 dollar waard, tegen 1,0960 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent duurder op 73,45 dollar. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 76,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
16 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
17 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
18 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
20 uur geleden