AEX daalt door onrust in China, Shell kampt met lagere olieprijs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag over een breed front omlaag. De onrust in China zorgde voor een negatieve stemming op de aandelenmarkten. In grote Chinese steden zijn mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen het strenge coronabeleid. Ook werd geroepen om het vertrek van president Xi Jinping. Protesten in China zijn zeldzaam onder het strenge regime van Xi. Volgens getuigen zijn veel mensen opgepakt.
De olieprijzen gingen verder omlaag door de protesten in China en zakten tot het laagste niveau sinds december vorig jaar. China is de grootste olie-importeur ter wereld. Als gevolg van de verstoringen door de lockdowns in het land stond de Chinese vraag naar olie al onder druk. Door de onrust in het land zou de vraag verder kunnen afnemen. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,1 procent minder op 73,91 dollar. Brentolie werd 3,2 procent goedkoper op 80,98 dollar per vat. Olie - en gasconcern Shell stond daardoor onderaan in de AEX met een min van bijna 2 procent.
Een lichtpuntje vormden de verkopen tijdens koopjesfestijn Black Friday. In de Verenigde Staten, en ook in Nederland, werden online verkooprecords gebroken ondanks de hoge inflatie die de koopkracht van consumenten onder druk zet.
Adyen
De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 716,57 punten. De MidKap zakte 0,8 procent tot 948,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,9 procent.
Naast Shell stonden betaalbedrijf Adyen, verfmaker AkzoNobel, en chipbedrijf ASMI in de staartgroep van de AEX, met minnen van ruim 1 procent. Chemicaliƫndistributeur IMCD daalde ook dik 1 procent na overnameberichten in de sector. De Duitse branchegenoot Brenntag bevestigde gesprekken te voeren over een overname van zijn Amerikaanse concurrent Univar.
Heineken
Heineken verloor 0,7 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan haalden de bierbrouwer van hun kooplijst af. JPMorgan verhoogde daarentegen het advies voor concurrent AB InBev, de grootste brouwer ter wereld. AB InBev klom dik 3 procent in Brussel. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway (plus 0,4 procent) voerde de schaarse stijgers aan in de AEX.
In de MidKap sloot logistiek vastgoedbedrijf CTP de rij, met een verlies van 2,1 procent. WDP zakte 1,4 procent. Het vastgoedfonds heeft een lening van 440 miljoen euro ontvangen van een groep banken onder leiding van de China Construction Bank. Koffieconcern JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, en biotechnoloog Galapagos waren de enige winnaars, met plussen van 0,5 procent.
De euro was 1,0388 dollar waard tegen 1,0398 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Frans-Duitse defensieconcern KNDS stelt zijn beursgang uit. Het bedrijf startte eind vorige maand het traject voor een notering op de beurzen in Parijs en Frankfurt. Maar KNDS meldt woensdag van plan te zijn het proces later pas te zullen hervatten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de toespraak van de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve in Portugal. Het was de eerste keer dat Kevin Warsh als Fed-voorzitter buiten de Verenigde Staten in het openbaar sprak.
6 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Streamingdienst Videoland heeft de sportrechten en programmering van Viaplay Nederland verworven. Dat heeft DPG Media, de eigenaar van Videoland, woensdag gemeld. De overname is onder voorbehoud van goedkeuring van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) en de Ondernemingsraad (OR). Met de uitbreiding van de portefeuille van Videoland is een bedrag van 142 miljoen euro gemoeid.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Verenigde Staten willen de vrijhandelsovereenkomst met Mexico en Canada niet verlengen. In plaats daarvan willen de VS het akkoord jaarlijks evalueren. Dat heeft de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer woensdag gezegd, na een bijeenkomst met de Canadese handelsminister Dominic LeBlanc en de Mexicaanse economieminister Marcelo Ebrard.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Delen van de eerste F126-fregatten die scheepsbouwer Damen voor de Duitse overheid zou bouwen, waren al klaar om in elkaar gezet te worden. Dat meldt het Nederlandse bedrijf woensdag, nadat Duitsland de bouw van de zes fregatten vorige week schrapte. Hetzelfde geldt volgens Damen voor systemen en componenten van leveranciers.
9 uur geledenSINTRA (ANP/BLOOMBERG) - Kevin Warsh, de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, benadrukte woensdag opnieuw dat de Federal Reserve gaat zorgen voor prijsstabiliteit in de Verenigde Staten. Volgens hem zijn de inflatierisico's in de afgelopen weken afgenomen. Hij sprak op het forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in Sintra, Portugal. De nieuwe voorzitter sprak daar voor het eerst buiten de VS in het openbaar.
10 uur geleden