Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX daalt door onrust in China, Shell kampt met lagere olieprijs

AEX daalt door onrust in China, Shell kampt met lagere olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag over een breed front omlaag. De onrust in China zorgde voor een negatieve stemming op de aandelenmarkten. In grote Chinese steden zijn mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen het strenge coronabeleid. Ook werd geroepen om het vertrek van president Xi Jinping. Protesten in China zijn zeldzaam onder het strenge regime van Xi. Volgens getuigen zijn veel mensen opgepakt.

De olieprijzen gingen verder omlaag door de protesten in China en zakten tot het laagste niveau sinds december vorig jaar. China is de grootste olie-importeur ter wereld. Als gevolg van de verstoringen door de lockdowns in het land stond de Chinese vraag naar olie al onder druk. Door de onrust in het land zou de vraag verder kunnen afnemen. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,1 procent minder op 73,91 dollar. Brentolie werd 3,2 procent goedkoper op 80,98 dollar per vat. Olie - en gasconcern Shell stond daardoor onderaan in de AEX met een min van bijna 2 procent.

Een lichtpuntje vormden de verkopen tijdens koopjesfestijn Black Friday. In de Verenigde Staten, en ook in Nederland, werden online verkooprecords gebroken ondanks de hoge inflatie die de koopkracht van consumenten onder druk zet.

Adyen

De AEX noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 716,57 punten. De MidKap zakte 0,8 procent tot 948,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,9 procent.

Naast Shell stonden betaalbedrijf Adyen, verfmaker AkzoNobel, en chipbedrijf ASMI in de staartgroep van de AEX, met minnen van ruim 1 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD daalde ook dik 1 procent na overnameberichten in de sector. De Duitse branchegenoot Brenntag bevestigde gesprekken te voeren over een overname van zijn Amerikaanse concurrent Univar.

Heineken

Heineken verloor 0,7 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan haalden de bierbrouwer van hun kooplijst af. JPMorgan verhoogde daarentegen het advies voor concurrent AB InBev, de grootste brouwer ter wereld. AB InBev klom dik 3 procent in Brussel. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway (plus 0,4 procent) voerde de schaarse stijgers aan in de AEX.

In de MidKap sloot logistiek vastgoedbedrijf CTP de rij, met een verlies van 2,1 procent. WDP zakte 1,4 procent. Het vastgoedfonds heeft een lening van 440 miljoen euro ontvangen van een groep banken onder leiding van de China Construction Bank. Koffieconcern JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, en biotechnoloog Galapagos waren de enige winnaars, met plussen van 0,5 procent.

De euro was 1,0388 dollar waard tegen 1,0398 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Elon Musks ruimtebedrijf SpaceX neemt zijn AI-startup xAI over

HAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.

2 uur geleden
Minder omzet en winst in 2025 voor Eindhovense chipfabrikant NXP

EINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.

2 uur geleden
Wall Street sluit hoger na goede industriële productiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.

3 uur geleden
Ørsted mag verder met bouwen groot windpark voor kust New York

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.

5 uur geleden
KLM gaat onder herbenoemde Rintel kosten sneller verlagen

AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.

7 uur geleden
VS en India akkoord over handelsdeal, meldt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

7 uur geleden
AEX sluit hoger, verkopen van goud en zilver nemen af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.

7 uur geleden