AEX begint nieuwe maand met duidelijke winst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is dinsdag met winst aan de nieuwe handelsdag begonnen. Beleggers verwerken in de eerste sessie van de nieuwe maand cijfers over de bedrijvigheid in de Europese industrie. Daarnaast is er aandacht voor financiële fondsen en chipbedrijven na de handelsupdates van respectievelijk het Zwitserse UBS, waar de Nederlander Ralph Hamers aan het roer staat, en de Nederlandse chipproducent NXP Semiconductors.
De AEX-index stond na een paar minuten handelen 0,8 procent hoger op 760,79 punten. Betalingsbedrijf Adyen was de sterkste stijger met een winst van 3,1 procent. Onderaan bungelde telecomconcern KPN met een verlies van 1,1 procent. Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 2,8 procent na de handelsupdate van NXP, dat zelf in New York een notering heeft. De MidKap steeg 0,9 procent tot 1068,99 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1 procent.
ING ging in de AEX 1,1 procent vooruit. De bank, waar Hamers in het verleden de leiding had, werkt aan een oplossing voor Franse klanten, nu de bank de Franse consumentenmarkt verlaat. Zij krijgen waarschijnlijk de mogelijkheid om over te stappen naar Boursorama, een dochter van de grote Franse bank Société Générale.
UBS
Ondertussen zag Hamers als topman van UBS (plus 1 procent) de winst van die bank in het slotkwartaal van 2021 lager uitvallen. De daling werd veroorzaakt doordat het concern meer geld opzij moest zetten voor een slepende Franse belastingzaak. De bank kreeg een boete omdat het rijke Fransen zou geholpen bij het ontduiken van belasting door geld op geheime Zwitserse bankrekeningen te zetten.
Volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) zwakken de problemen in de toeleveringsketens van de industrie zoals tekorten aan materialen en grondstoffen wat af. De inkoopprijzen voor materialen stegen minder hard dan eerder. Ook de kosten voor energie, transport en personeel gingen minder sterk omhoog. De verkoopprijzen stegen eveneens minder hard. De nieuwste cijfers over de bedrijvigheid in andere Europese landen komen in de loop van de ochtend. Dan wordt mogelijk ook meer duidelijk over de impact van de omikronvariant van het coronavirus.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 87,99 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 89,09 dollar per vat. De euro was 1,1268 dollar waard, tegen 1,1198 dollar bij het slot van de handel op maandag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
25 minuten geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
53 minuten geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."
6 uur geleden