Aedes: corporaties bouwden meer woningen, maar ambities geremd
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse woningcorporaties hebben vorig jaar meer woningen gebouwd dan een jaar eerder. Dat meldt woningcorporatiekoepel Aedes. De koepel denkt wel dat de hoge nieuwbouwambities van corporaties op termijn geremd kunnen worden door stijgende bouwkosten.
In totaal bouwden woningcorporaties vorig jaar 17.168 woningen, 13 procent meer dan in 2020. Daaronder vallen meer meergezinswoningen en juist minder eengezinswoningen. Ook nam het aantal gecreëerde woningen door transformatie toe. Die zijn gerealiseerd door het ombouwen van oude kantoorpanden of scholen naar appartementen.
De meeste nieuwbouwwoningen worden verhuurd tegen een relatief lage huurprijs. Zo bouwden de corporaties een op de acht woningen voor met name huishoudens met de laagste inkomens. De gemiddelde huur van een nieuwbouwwoning was vorig jaar 654 euro, meldt Aedes.
Oplopende kosten
Volgens de woningcorporatiekoepel hebben woningcorporaties de ambitie om de de productie de aankomende jaren verder te verhogen. Zo streven zij ernaar om boven het niveau van 2013 uit te komen, toen er bijna 30.000 woningen per jaar werden gebouwd. Dat is mogelijk omdat de belasting op sociale huurwoningen is afgeschaft, denkt Aedes. Daarmee komen de corporaties in de buurt van het kabinetsdoel om jaarlijks gemiddeld 33.333 woningen te bouwen tussen 2022 en 2030.
Maar die ambitie wordt geremd, onder meer door oplopende kosten voor met name materiaal en personeel. De gemiddelde kosten om een woning te bouwen daarentegen, waaronder ook de kosten voor de grond vallen, daalden met 4 procent. Volgens Aedes komt dat omdat er meer kleinere woningen werden gebouwd, waardoor de hoge bouwkosten worden verhuld.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Stroom opslaan in batterijen wordt aantrekkelijker door de forse dagelijkse schommelingen op de stroommarkt. Tot die conclusie komt Energieopwek.nl, dat de energiemarkt op de voet volgt. De stroomproductie uit hernieuwbare bronnen lag in het eerste kwartaal ruim 11 procent hoger dan vorig jaar in dezelfde periode, becijfert het platform verder.
21 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft bij een nieuwe investeringsronde 122 miljard dollar opgehaald. Het bedrijf achter ChatGPT is daarmee 852 miljard dollar waard, aldus OpenAI. Voor het eerst haalde het AI-bedrijf geld bij individuele beleggers op.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Wegovy-afslankpillen en -injecties van Novo Nordisk zijn voortaan ook via een abonnement met korting beschikbaar. Het Deense farmacieconcern hoopt op deze manier marktaandeel terug te winnen van concurrent Eli Lilly. Op de beurs in Kopenhagen daalden de aandelen van Novo Nordisk dit jaar ook al met ongeveer 30 procent, omdat beleggers zich zorgen maken over de concurrentiepositie van het bedrijf.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na twee maanden van daling weer licht gestegen. Volgens autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging zijn er in maart ruim 1 procent meer nieuwe wagens op kenteken gezet dan een jaar eerder. In januari en februari holde de verkoop nog flink achteruit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen voor olie en gas zijn woensdag aanzienlijk gedaald na opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over de oorlog tegen Iran. Zijn uitlatingen voeden de hoop dat er spoedig een einde komt aan de oorlog, die voor grote verstoringen in de toevoer van brandstoffen heeft gezorgd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met een stevige winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten werd verder aangewakkerd door opmerkingen van Donald Trump. De Amerikaanse president verwacht "de klus te zullen klaren" in Iran en dat de oorlog "binnen twee of drie weken" klaar zal zijn. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde dinsdag al dat Trump de oorlog in Iran mogelijk snel wil beëindigen, ook zonder heropening van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in februari meer verkocht. De omzet in de detailhandel steeg 1,3 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het sterkst stegen de opbrengsten uit de onlineverkoop.
3 uur geleden