Aedes: corporaties bouwden meer woningen, maar ambities geremd
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse woningcorporaties hebben vorig jaar meer woningen gebouwd dan een jaar eerder. Dat meldt woningcorporatiekoepel Aedes. De koepel denkt wel dat de hoge nieuwbouwambities van corporaties op termijn geremd kunnen worden door stijgende bouwkosten.
In totaal bouwden woningcorporaties vorig jaar 17.168 woningen, 13 procent meer dan in 2020. Daaronder vallen meer meergezinswoningen en juist minder eengezinswoningen. Ook nam het aantal gecreëerde woningen door transformatie toe. Die zijn gerealiseerd door het ombouwen van oude kantoorpanden of scholen naar appartementen.
De meeste nieuwbouwwoningen worden verhuurd tegen een relatief lage huurprijs. Zo bouwden de corporaties een op de acht woningen voor met name huishoudens met de laagste inkomens. De gemiddelde huur van een nieuwbouwwoning was vorig jaar 654 euro, meldt Aedes.
Oplopende kosten
Volgens de woningcorporatiekoepel hebben woningcorporaties de ambitie om de de productie de aankomende jaren verder te verhogen. Zo streven zij ernaar om boven het niveau van 2013 uit te komen, toen er bijna 30.000 woningen per jaar werden gebouwd. Dat is mogelijk omdat de belasting op sociale huurwoningen is afgeschaft, denkt Aedes. Daarmee komen de corporaties in de buurt van het kabinetsdoel om jaarlijks gemiddeld 33.333 woningen te bouwen tussen 2022 en 2030.
Maar die ambitie wordt geremd, onder meer door oplopende kosten voor met name materiaal en personeel. De gemiddelde kosten om een woning te bouwen daarentegen, waaronder ook de kosten voor de grond vallen, daalden met 4 procent. Volgens Aedes komt dat omdat er meer kleinere woningen werden gebouwd, waardoor de hoge bouwkosten worden verhuld.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.
41 minuten geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiële beloning.
45 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Winkeliers die vuurwerk verkochten rond de jaarwisseling dreigen naar de rechter te stappen. Ze zijn ontevreden over de compensatie die het kabinet ze biedt voor het aanstaande vuurwerkverbod. Volgens hen is de vergoeding voor de misgelopen winst van één jaar te weinig.
1 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Chemieconcern Dow schrapt in Nederland 605 banen. Dat heeft het bedrijf laten weten aan medewerkers en personeelsvertegenwoordigers. De ingreep maakt deel uit van een wereldwijde reorganisatie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
4 uur geleden