Aedes: corporaties bouwden meer woningen, maar ambities geremd
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse woningcorporaties hebben vorig jaar meer woningen gebouwd dan een jaar eerder. Dat meldt woningcorporatiekoepel Aedes. De koepel denkt wel dat de hoge nieuwbouwambities van corporaties op termijn geremd kunnen worden door stijgende bouwkosten.
In totaal bouwden woningcorporaties vorig jaar 17.168 woningen, 13 procent meer dan in 2020. Daaronder vallen meer meergezinswoningen en juist minder eengezinswoningen. Ook nam het aantal gecreëerde woningen door transformatie toe. Die zijn gerealiseerd door het ombouwen van oude kantoorpanden of scholen naar appartementen.
De meeste nieuwbouwwoningen worden verhuurd tegen een relatief lage huurprijs. Zo bouwden de corporaties een op de acht woningen voor met name huishoudens met de laagste inkomens. De gemiddelde huur van een nieuwbouwwoning was vorig jaar 654 euro, meldt Aedes.
Oplopende kosten
Volgens de woningcorporatiekoepel hebben woningcorporaties de ambitie om de de productie de aankomende jaren verder te verhogen. Zo streven zij ernaar om boven het niveau van 2013 uit te komen, toen er bijna 30.000 woningen per jaar werden gebouwd. Dat is mogelijk omdat de belasting op sociale huurwoningen is afgeschaft, denkt Aedes. Daarmee komen de corporaties in de buurt van het kabinetsdoel om jaarlijks gemiddeld 33.333 woningen te bouwen tussen 2022 en 2030.
Maar die ambitie wordt geremd, onder meer door oplopende kosten voor met name materiaal en personeel. De gemiddelde kosten om een woning te bouwen daarentegen, waaronder ook de kosten voor de grond vallen, daalden met 4 procent. Volgens Aedes komt dat omdat er meer kleinere woningen werden gebouwd, waardoor de hoge bouwkosten worden verhuld.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
15 uur geleden