Adyen op kop in vlakke AEX, Marel stijgt na mogelijk bod
AMSTERDAM (ANP) - Adyen was vrijdag de sterkste stijger in de AEX-index op het Damrak, die weinig beweging liet zien. Het betaalbedrijf profiteerde van een positief analistenrapport van zakenbank Goldman Sachs. Daarin werd het koersdoel voor het aandeel flink verhoogd en het koopadvies gehandhaafd. Het aandeel steeg 1,6 procent.
Op de lokale Amsterdamse markt maakte Marel een koerssprong van dik 20 procent. De IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines liet weten een ongevraagd en niet-bindend overnamevoorstel te hebben ontvangen. Het bedrijf gaf verder geen details over de mogelijke koper en de hoogte van het bod. Ook is het niet zeker dat het voorstel tot een daadwerkelijk bod op het bedrijf zal leiden. Wel stelt Marel dat grootaandeelhouder Eyrir Invest, die bijna een kwart van de aandelen bezit, een mogelijk officieel bod zal aanvaarden.
De beurshandel verliep verder opnieuw zeer rustig. De belangrijke Amerikaanse beurzen waren donderdag gesloten vanwege Thanksgiving en zijn op Black Friday slechts een halve dag open. Op die dag doen vooral veel Amerikanen inkopen voor de feestdagen en proberen retailers ze met kortingsacties naar hun winkels te lokken. Ook in Europa stunten steeds meer bedrijven rond Black Friday met hun prijzen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel vrijwel onveranderd op 762,35 punten. De MidKap klom een fractie tot 854,16 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen daalden tot 0,3 procent. Parijs bleef ongewijzigd.
Naast Adyen stond ABN AMRO in de kopgroep van de AEX, met een winst van 1 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,5 procent.
HAL steeg 3,6 procent na een handelsbericht. De beleggingsmaatschappij liet daarbij weten van plan te zijn het hoofdkantoor van Curaçao naar Rotterdam te verhuizen. HAL waarschuwt dat het daarmee ook in Nederland winstbelasting moet gaan betalen. Ook geldt voor aandeelhouders een dividendbelasting van 15 procent. HAL kondigde ook het vertrek van bestuursvoorzitter Mel Groot aan. Jaap van Wiechen wordt zijn opvolger.
De euro bleef vrijwel onveranderd op 1,0904 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 76,58 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 81,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
7 uur geleden