Adyen op kop in vlakke AEX, Marel stijgt na mogelijk bod
AMSTERDAM (ANP) - Adyen was vrijdag de sterkste stijger in de AEX-index op het Damrak, die weinig beweging liet zien. Het betaalbedrijf profiteerde van een positief analistenrapport van zakenbank Goldman Sachs. Daarin werd het koersdoel voor het aandeel flink verhoogd en het koopadvies gehandhaafd. Het aandeel steeg 1,6 procent.
Op de lokale Amsterdamse markt maakte Marel een koerssprong van dik 20 procent. De IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines liet weten een ongevraagd en niet-bindend overnamevoorstel te hebben ontvangen. Het bedrijf gaf verder geen details over de mogelijke koper en de hoogte van het bod. Ook is het niet zeker dat het voorstel tot een daadwerkelijk bod op het bedrijf zal leiden. Wel stelt Marel dat grootaandeelhouder Eyrir Invest, die bijna een kwart van de aandelen bezit, een mogelijk officieel bod zal aanvaarden.
De beurshandel verliep verder opnieuw zeer rustig. De belangrijke Amerikaanse beurzen waren donderdag gesloten vanwege Thanksgiving en zijn op Black Friday slechts een halve dag open. Op die dag doen vooral veel Amerikanen inkopen voor de feestdagen en proberen retailers ze met kortingsacties naar hun winkels te lokken. Ook in Europa stunten steeds meer bedrijven rond Black Friday met hun prijzen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel vrijwel onveranderd op 762,35 punten. De MidKap klom een fractie tot 854,16 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen daalden tot 0,3 procent. Parijs bleef ongewijzigd.
Naast Adyen stond ABN AMRO in de kopgroep van de AEX, met een winst van 1 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij met een min van 1,5 procent.
HAL steeg 3,6 procent na een handelsbericht. De beleggingsmaatschappij liet daarbij weten van plan te zijn het hoofdkantoor van Curaçao naar Rotterdam te verhuizen. HAL waarschuwt dat het daarmee ook in Nederland winstbelasting moet gaan betalen. Ook geldt voor aandeelhouders een dividendbelasting van 15 procent. HAL kondigde ook het vertrek van bestuursvoorzitter Mel Groot aan. Jaap van Wiechen wordt zijn opvolger.
De euro bleef vrijwel onveranderd op 1,0904 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 76,58 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 81,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
1 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers gaan deze week van maandag tot en met vrijdag staken op Schiphol, stations en andere plekken in Nederland, kondigt vakbond FNV aan. Daarmee protesteren ze tegen een cao die vakbond CNV en werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland hebben afgesloten. Ongeveer 10 procent van alle schoonmakers is lid van de grootste vakbond van Nederland, zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts.
4 uur geleden