Adyen en chipbedrijven zetten AEX flink hoger, Aegon stelt teleur
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index boekte woensdag een stevige winst dankzij een koerssprong van betaalbedrijf Adyen en een herstel in de chipsector. De resultaten van het snelgroeiende Adyen vielen duidelijk in de smaak bij beleggers. Ook de cijfers van verffabrikant AkzoNobel werden goed ontvangen. Verzekeraar Aegon en ABN AMRO gingen daarentegen in de uitverkoop na teleurstellende handelsupdates.
De AEX-index op Beursplein 5 kreeg er rond het middaguur 1,7 procent bij op 768,94 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 1071,96 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1,6 procent. Londen bleef wat achter met een plus van 0,5 procent.
Adyen was grote winnaar bij de hoofdfondsen met een winst van bijna 10 procent dankzij een flinke groei van de omzet en bedrijfswinst afgelopen jaar. De Amsterdamse onderneming profiteert van de groei in online shoppen en verwerkte in 2021 voor 516 miljard euro aan betalingen, 70 procent meer dan een jaar eerder. Topman Pieter van der Does verklaarde verder niets te zien in overnames of fusies om de groei te versnellen.
Koersdruk
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML dikten tot 5 procent aan na de recente koersdruk in de sector. AkzoNobel klom 3,8 procent. Het concern verhoogde afgelopen kwartaal de prijzen vanwege de dure grondstoffen en boekte meer omzet. Daarnaast werd een nieuw aandeleninkoopprogramma van 500 miljoen euro aangekondigd.
Aegon (min 6,6 procent) sloot de rij in de AEX. De verzekeraar presteerde in 2021 wel veel beter dan een jaar eerder, maar had in het slotkwartaal nog altijd last van corona. Daardoor kwamen er meer levensverzekeringsclaims binnen bij het bedrijf. Vooral in de Verenigde Staten, waar nog altijd veel mensen sterven aan de gevolgen van Covid-19, was Aegon meer geld kwijt aan claims. Analisten van KBC Securities verlaagden het advies voor het aandeel.
ABN AMRO
In de MidKap stond ABN AMRO (min 4,8 procent) onderaan. De bank boekte afgelopen jaar weer winst, na het verlies in 2020. Om de aandeelhouders te belonen koopt de bank voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen in. Beleggers hadden echter op een groter aandeleninkoopprogramma gehoopt. Topman Robert Swaak vindt het echter onverstandig om in een keer met een heel groot inkoopprogramma te komen. Liever komt hij relatief vaker met kleinere programma's.
De euro was 1,1437 dollar waard, tegen 1,1416 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent tot 89,03 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 90,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris gaat geplande lokale verboden voor fatbikes aanvechten. Dat bevestigt eigenaar Armando Muis na berichtgeving in het AD. Volgens Muis moet niet het voertuig, maar de gebruiker worden aangepakt.
19 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers deden het rustig aan en keken uit naar het vervolg van het cijferseizoen later in de week. Ook hebben Amerikaanse beleggers een vrije dag vanwege President's Day.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de coalitiepartijen om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen zorgt voor een toename van het aantal arbeidsongeschikte 60-plussers. Dat komt naar voren uit schattingen van uitkeringsinstantie UWV, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf en Trouw.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV wil dat concessiewisselingen in het openbaar vervoer in de toekomst niet meer in december plaatsvinden, na de chaos rond het busvervoer in Utrecht. Volgens de vakbond zou het wisselen van vervoerder voortaan alleen nog in de zomer moeten gebeuren. De bond gaat hiervoor pleiten bij de provincies, die verantwoordelijk zijn voor de aanbestedingen.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het vierde kwartaal van vorig jaar zwakker gegroeid dan verwacht. Het cijfer is een tegenvaller voor de Japanse premier Sanae Takaichi die de economie juist wil stimuleren met hogere overheidsbestedingen en lagere belastingen. Zij won onlangs nog een belangrijke overwinning bij de parlementsverkiezingen met haar plannen voor meer economische stimulering.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
21 uur geleden