Adyen en Besi aan kop in licht hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag licht vooruit onder aanvoering van betaalbedrijf Adyen en chiptoeleverancier Besi. Techinvesteerder Prosus behoorde tot de grootste dalers na koersdruk in de Chinese techsector, waarin het bedrijf een groot belang heeft. Beleggers hielden verder vooral de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten.
De Britse premier Boris Johnson verklaarde "niet optimistisch" te zijn dat de Russische president Vladimir Poetin werkelijk vrede wil en dat de aanvallen op Oekraïense steden alleen maar heviger zullen worden. De Amerikaanse president Joe Biden brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Polen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 726,12 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 1048,33 punten. Parijs steeg 0,6 procent en Londen klom 0,2 procent. De DAX in Frankfurt won 0,6 procent ondanks een forse daling van het Duitse ondernemersvertrouwen door de oorlog in Oekraïne.
Prosus
In Moskou, waar de beurshandel een dag eerder werd hervat, verloor de MOEX-index 3,7 procent. Gasconcern Gazprom zakte 12 procent na het nieuws dat de Verenigde Staten dit jaar meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) gaan leveren aan de EU.
Adyen dikte ruim 3 procent aan en Besi won 2,9 procent. Chipmachinemaker ASML klom 1,7 procent na de sterke koerswinsten bij de grote Amerikaanse chipmakers op donderdag. Verlichtingsbedrijf Signify sloot de rij in de AEX met een min van 3,6 procent. Prosus volgde met een verlies van 2 procent. Het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte 2,6 procent in Hongkong. Ook verlaagde Credit Suisse het koersdoel voor Prosus.
Holland Colours
In de MidKap steeg Eurocommercial Properties 5,8 procent. De investeerder in winkelvastgoed zag het resultaat in het afgelopen jaar iets dalen. Ook liepen de huurinkomsten wat terug. Het dividend werd daarentegen flink opgeschroefd. Apothekersbedrijf Fagron deed het nog beter en klom bijna 8 procent dankzij een koopadvies van Kepler Cheuvreux.
Holland Colours zakte 2,5 procent. De verfspecialist stopt met alle markt- en bedrijfsontwikkelingen in Rusland en Belarus. Het bedrijf blijft in overeenstemming met de sancties van de EU wel verkopen aan bestaande klanten. Rusland, Belarus en Oekraïne vertegenwoordigen minder dan 4 procent van de totale omzet van het bedrijf.
De euro was 1,1005 dollar waard, tegen 1,0985 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent goedkoper op 110,61 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent minder op 117,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.
3 uur geledenNICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.
4 uur geleden