Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adyen en ASML hard onderuit op donkerrood Damrak

Adyen en ASML hard onderuit op donkerrood Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Fintechconcern Adyen en chipmachinefabrikant ASML hebben maandag fors aan waarde verloren op het Damrak. De Amsterdamse AEX-index verloor onder meer door rentevrees. Beleggers wachten op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer later deze week, waar de Federal Reserve dan mogelijk op kan reageren. Vorige week heerste er al onrust op de markten nadat de Amerikaanse centrale bank had laten doorschemeren dat de rente mogelijk sneller zal worden verhoogd om de hoge inflatie te beteugelen.

Adyen en ASML, zwaargewichten bij de Amsterdamse hoofdfondsen, sloten 8,4 procent en 6,4 procent in de min. Adyen had ook nog te maken met een adviesverlaging van handelsbedrijf Susquehanna. Chemicaliëndistributeur IMCD was ook een grote verliezer, met 7,8 procent. De AEX-index aan het Damrak sloot uiteindelijk 1,9 procent lager op 773,13 punten. Winkelvastgoedinvesteerder Unibail-Rodamco-Westfield (plus 1,4 procent) en verzekeraar Aegon (plus 1,3 procent) wonnen aan waarde.

De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs hielden de verliezen wat meer beperkt. De belangrijkste indexen in Duitsland en Frankrijk verloren tot 1,2 procent. Londen daalde 0,5 procent.

Tegenvallende resultaten

In Parijs kelderde Atos bijna 17 procent. De IT-dienstverlener waarschuwde voor tegenvallende resultaten. Het bedrijf zag de omzet afgelopen jaar dalen, terwijl er was gerekend op stabiele opbrengsten. Ook de operationele marge viel lager uit dan verwacht door hogere kosten en vertragingen van projecten door toeleveringsproblemen.

In de MidKap stond Alfen bij de verliezers met een min van 4,4 procent. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost (min 4,8 procent) zakte nog verder weg na de koersval van 14 procent op vrijdag. Eigenaar van winkelvastgoed Eurocommercial Properties (plus 4,1 procent) en de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie Air France-KLM (plus 1 procent) stonden bij de winnaars. De MidKap verloor 1,6 procent, tot 1066,57 punten.

De euro was 1,1324 dollar waard, tegen 1,1351 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 78,71 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 81,37 dollar per vat.

Meer uit Financieel

The Big Short-belegger: techbedrijven overdrijven AI-winsten

NEW YORK (ANP) - Michael Burry, de belegger die bekend werd door de film The Big Short, beschuldigt een aantal grote Amerikaanse techbedrijven ervan agressieve boekhoudpraktijken te gebruiken om hun winsten uit AI op te blazen. Volgens hem worden afschrijvingskosten te laag opgegeven door te schatten dat chipapparatuur en halfgeleiders voor AI-toepassingen een langere levensduur hebben dan realistisch is. Dat meldde de Amerikaanse zakenzender CNBC.

45 minuten geleden
Betaalbedrijf Adyen wint op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grote winnaar op het Damrak. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Beleggers reageerden enthousiast op het nieuws en zetten het aandeel 8,4 procent hoger.

3 uur geleden
Chinese cryptofraudeur moet bijna 12 jaar de cel in

LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna twaalf jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.

3 uur geleden
Google doet recordinvestering van 5,5 miljard euro in Duitsland

BERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.

3 uur geleden
China hoopt dat Duitsland Nederland beweegt in Nexperia-kwestie

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.

4 uur geleden
Microsoft investeert 10 miljard dollar in AI-datacenter Portugal

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.

8 uur geleden
Chinese exportdump komt volgens ECB niet door handelsoorlog

FRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).

8 uur geleden