Adyen en ASML aan kop in AEX, TomTom onderuit na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index vervolgde donderdag de opmars van een dag eerder onder aanvoering van fintechbedrijf Adyen en chipmachinemaker ASML. Navigatiespecialist TomTom ging daarentegen in de uitverkoop na tegenvallende kwartaalresultaten. Beleggers keken verder vooral uit naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America en Wells Fargo, die later op de dag naar buiten komen.
De Europese markten verwerkten ook nog de vergadernotulen van de Federal Reserve (Fed). Uit de aantekeningen van de laatste beleidsvergadering van de Fed bleek dat de VS medio november of medio december zouden kunnen beginnen met het afbouwen van de coronasteun. Ook rekenen steeds meer Fed-bestuurders voor volgend jaar op minstens één renteverhoging. Eerder werd pas voor 2023 een eerste rentestap voorzien.
TomTom zakte bijna 5 procent bij de kleinere bedrijven. Het bedrijf zag de omzet dalen in het derde kwartaal en leed opnieuw verlies. De navigatiespecialist blijft last houden van de chiptekorten waardoor er minder auto's geproduceerd worden. Daardoor is er ook minder vraag naar de navigatieapparatuur van TomTom. Het bedrijf denkt nu dat de jaaromzet aan de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte van 500 miljoen tot 530 miljoen euro zal uitkomen.
Adyen
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 784,95 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 1060,68 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,5 procent.
Adyen (plus 3,3 procent) was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak. ASML volgde met een plus van 2,5 procent. De Taiwanese chipfabrikant, een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinemaker, doet goede zaken door de sterke vraag naar chips en zag de omzet en winst flink stijgen in het derde kwartaal. Staalproducent ArcelorMittal profiteerde van een adviesverhoging door Credit Suisse en dikte 1,7 procent aan. Verzekeraar Aegon stond onderaan met een verlies van 0,7 procent.
NSI
NSI won 1,2 procent. Het vastgoedfonds zag de netto-huurinkomsten stijgen en boekte een hoger resultaat in het derde kwartaal. Op de lokale markt steeg RoodMicrotec 4,5 procent. De chipleverancier behaalde meer omzet in het afgelopen kwartaal en verhoogde zijn verwachtingen.
De euro was 1,1608 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 81,10 dollar. Brentolie kostte ook 0,8 procent meer, op 83,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
6 uur geleden