Adyen en ASML aan kop in AEX, TomTom onderuit na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index vervolgde donderdag de opmars van een dag eerder onder aanvoering van fintechbedrijf Adyen en chipmachinemaker ASML. Navigatiespecialist TomTom ging daarentegen in de uitverkoop na tegenvallende kwartaalresultaten. Beleggers keken verder vooral uit naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America en Wells Fargo, die later op de dag naar buiten komen.
De Europese markten verwerkten ook nog de vergadernotulen van de Federal Reserve (Fed). Uit de aantekeningen van de laatste beleidsvergadering van de Fed bleek dat de VS medio november of medio december zouden kunnen beginnen met het afbouwen van de coronasteun. Ook rekenen steeds meer Fed-bestuurders voor volgend jaar op minstens één renteverhoging. Eerder werd pas voor 2023 een eerste rentestap voorzien.
TomTom zakte bijna 5 procent bij de kleinere bedrijven. Het bedrijf zag de omzet dalen in het derde kwartaal en leed opnieuw verlies. De navigatiespecialist blijft last houden van de chiptekorten waardoor er minder auto's geproduceerd worden. Daardoor is er ook minder vraag naar de navigatieapparatuur van TomTom. Het bedrijf denkt nu dat de jaaromzet aan de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte van 500 miljoen tot 530 miljoen euro zal uitkomen.
Adyen
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 784,95 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 1060,68 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,5 procent.
Adyen (plus 3,3 procent) was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak. ASML volgde met een plus van 2,5 procent. De Taiwanese chipfabrikant, een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinemaker, doet goede zaken door de sterke vraag naar chips en zag de omzet en winst flink stijgen in het derde kwartaal. Staalproducent ArcelorMittal profiteerde van een adviesverhoging door Credit Suisse en dikte 1,7 procent aan. Verzekeraar Aegon stond onderaan met een verlies van 0,7 procent.
NSI
NSI won 1,2 procent. Het vastgoedfonds zag de netto-huurinkomsten stijgen en boekte een hoger resultaat in het derde kwartaal. Op de lokale markt steeg RoodMicrotec 4,5 procent. De chipleverancier behaalde meer omzet in het afgelopen kwartaal en verhoogde zijn verwachtingen.
De euro was 1,1608 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 81,10 dollar. Brentolie kostte ook 0,8 procent meer, op 83,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
6 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden