Advocatenneef Taghi: millimeter voor millimeter erin getrokken
AMSTERDAM (ANP) - Youssef T., voormalig advocaat en neef van verondersteld crimineel kopstuk Ridouan Taghi, is naar eigen zeggen "millimeter voor millimeter" in zijn penibele situatie getrokken, waarin hij moest meewerken aan criminele plannen van Taghi. "Het was sluipend gif", zei hij woensdag in de rechtbank in Amsterdam, waar de zaak tegen T. wordt behandeld.
Het Openbaar Ministerie verdenkt de 39-jarige T. ervan dat hij de schakel was tussen Taghi en zijn criminele contacten buiten de gevangenismuren. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij het maken van plannen voor een gewelddadige uitbraak of ontsnapping van Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Of het om vergevorderde plannen ging, is niet duidelijk geworden.
Volgens T. zag hij toen hij werd benaderd aanvankelijk geen probleem in het bijstaan van zijn neef. "In het begin was het allemaal koek en ei", aldus T. op vragen van de rechter. "Ik kreeg steeds te horen dat ik het goed deed. Maar gaandeweg werd er meer van mij gevraagd." Hij noemt zichzelf een boodschappenjongen. "Natuurlijk wilde ik dat niet zijn en natuurlijk ging ik niet met die intentie langs in de EBI. Ik heb gestudeerd, een eed afgelegd. Ik had een prachtig leven." T. beweert dat hij onder grote druk heeft gestaan. De strafzaak heeft zijn leven "verwoest".
Cruciale rol
Het OM gelooft daar echter niet veel van en heeft het idee dat T. een veel grotere, op sommige gebieden zelfs cruciale, rol speelde en een volwaardig lid van Taghis misdaadbende is geweest. De rechtbank confronteerde hem met stukken op basis waarvan het OM stelt dat T. er "tot aan zijn nek in heeft gezeten" en over de ontsnappingsplannen actief heeft meegedacht. T. zegt dat hij zijn neef juist op andere gedachten heeft willen brengen of wilde afremmen.
T. vertelde de rechter dat hij heel goed moet nadenken over wat hij zegt tijdens zijn berechting. "Wat ik zeg kan consequenties hebben. Op sommige dingen wil ik wel ingaan, maar dat kan ik niet." Hij wil niets over andere personen verklaren.
Arrestatie
Justitie heeft de twee mannen heimelijk gefilmd en afgeluisterd tijdens bezoeken van advocaat T. aan zijn neef in de EBI. Op 8 oktober vorig jaar arresteerde de politie T. tijdens zo'n bezoek. Aan zijn laatste EBI-bezoek zijn er in de maanden daarvoor vele voorafgegaan. T. was een van de advocaten van Taghi, die in december 2019 in Dubai werd opgepakt en overgedragen aan Nederland. Taghi (44) is de hoofdverdachte in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. In juni is tegen hem een levenslange celstraf geëist. Youssef T. is inmiddels geen advocaat meer. Hij zit sinds zijn arrestatie vast.
De zaak tegen T. staat ook op vrijdag gepland, dan zal de strafeis volgen. De rechtbank is van plan 23 januari uitspraak te doen.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen er aan boord van deze vlucht zaten.
15 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
11 uur geleden