Advocatenneef Taghi: millimeter voor millimeter erin getrokken
AMSTERDAM (ANP) - Youssef T., voormalig advocaat en neef van verondersteld crimineel kopstuk Ridouan Taghi, is naar eigen zeggen "millimeter voor millimeter" in zijn penibele situatie getrokken, waarin hij moest meewerken aan criminele plannen van Taghi. "Het was sluipend gif", zei hij woensdag in de rechtbank in Amsterdam, waar de zaak tegen T. wordt behandeld.
Het Openbaar Ministerie verdenkt de 39-jarige T. ervan dat hij de schakel was tussen Taghi en zijn criminele contacten buiten de gevangenismuren. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij het maken van plannen voor een gewelddadige uitbraak of ontsnapping van Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Of het om vergevorderde plannen ging, is niet duidelijk geworden.
Volgens T. zag hij toen hij werd benaderd aanvankelijk geen probleem in het bijstaan van zijn neef. "In het begin was het allemaal koek en ei", aldus T. op vragen van de rechter. "Ik kreeg steeds te horen dat ik het goed deed. Maar gaandeweg werd er meer van mij gevraagd." Hij noemt zichzelf een boodschappenjongen. "Natuurlijk wilde ik dat niet zijn en natuurlijk ging ik niet met die intentie langs in de EBI. Ik heb gestudeerd, een eed afgelegd. Ik had een prachtig leven." T. beweert dat hij onder grote druk heeft gestaan. De strafzaak heeft zijn leven "verwoest".
Cruciale rol
Het OM gelooft daar echter niet veel van en heeft het idee dat T. een veel grotere, op sommige gebieden zelfs cruciale, rol speelde en een volwaardig lid van Taghis misdaadbende is geweest. De rechtbank confronteerde hem met stukken op basis waarvan het OM stelt dat T. er "tot aan zijn nek in heeft gezeten" en over de ontsnappingsplannen actief heeft meegedacht. T. zegt dat hij zijn neef juist op andere gedachten heeft willen brengen of wilde afremmen.
T. vertelde de rechter dat hij heel goed moet nadenken over wat hij zegt tijdens zijn berechting. "Wat ik zeg kan consequenties hebben. Op sommige dingen wil ik wel ingaan, maar dat kan ik niet." Hij wil niets over andere personen verklaren.
Arrestatie
Justitie heeft de twee mannen heimelijk gefilmd en afgeluisterd tijdens bezoeken van advocaat T. aan zijn neef in de EBI. Op 8 oktober vorig jaar arresteerde de politie T. tijdens zo'n bezoek. Aan zijn laatste EBI-bezoek zijn er in de maanden daarvoor vele voorafgegaan. T. was een van de advocaten van Taghi, die in december 2019 in Dubai werd opgepakt en overgedragen aan Nederland. Taghi (44) is de hoofdverdachte in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. In juni is tegen hem een levenslange celstraf geëist. Youssef T. is inmiddels geen advocaat meer. Hij zit sinds zijn arrestatie vast.
De zaak tegen T. staat ook op vrijdag gepland, dan zal de strafeis volgen. De rechtbank is van plan 23 januari uitspraak te doen.
Meer uit Binnenland
ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.
56 minuten geledenDRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.
1 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
6 uur geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
8 uur geleden