Advocaten willen ander hof voor hoger beroep moordzaak Wiersum
AMSTERDAM (ANP) - De verdachten van de moord op advocaat Derk Wiersum willen dat een ander gerechtshof dan het Amsterdamse hun strafzaak in hoger beroep behandelt. De raadslieden van de verdachten zullen hun verzoek op 9 februari bij het hof toelichten, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol.
Wiersum (44) werd op 18 september 2019 bij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert doodgeschoten. Hij was een van de advocaten van Nabil B., de kroongetuige in het geruchtmakende liquidatieproces Marengo, waarin Ridouan Taghi de hoofdverdachte is. De moord bracht een schokgolf teweeg.
De verdachten Giërmo B. en Moreno B. zijn door de rechtbank in oktober als uitvoerders van de moord veroordeeld tot dertig jaar cel, na een eis tot levenslang. Zij hebben ontkend en hebben hoger beroep aangetekend. Ook het Openbaar Ministerie ging in beroep.
Objectief
De advocaten van de beide verdachten wilden destijds ook een andere rechtbank dan die in Amsterdam, omdat zij vreesden dat die rechtbank de zaak niet objectief zou kunnen behandelen. Derk Wiersum was een Amsterdamse advocaat, zijn gewelddadige dood raakte de rechtbank in de hoofdstad in het hart. De rechtbank zelf achtte zich niettemin prima in staat de zaak op een onafhankelijke en onpartijdige manier te behandelen en wees het verzoek af.
Aan het verzoek om een ander gerechtshof ligt een gelijkluidende redenering ten grondslag als destijds bij de rechtbank, zegt Jacques Taekema, raadsman van Giërmo B. "We hebben de rechtbank gadegeslagen en gezien hoe die met de zaak is omgegaan", aldus Taekema. "Dat heeft bij mijn cliënt het beeld versterkt."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.
5 uur geleden