Advocaten VS: beschouw Assange niet als normale journalist
LONDEN (ANP/RTR) - Advocaten van de Amerikaanse overheid hebben in Londen betoogd dat Julian Assange niet gezien kan worden als een normale journalist. Tijdens een zitting over de uitlevering van de WikiLeaks-oprichter klonk het verwijt dat Assange te ver ging door namen te publiceren van mensen die "als informant hebben opgetreden voor de Verenigde Staten".
De Amerikaanse autoriteiten dringen aan op de uitlevering van de 52-jarige activist voor zijn publicatie van gelekte overheidsdocumenten. De VS vinden dat Assange daarmee levens in gevaar heeft gebracht. Een advocate betoogde in Londen dat klokkenluiderssite WikiLeaks documenten bemachtigde door mensen aan te moedigen die te stelen. Assange moet daarom "niet worden gezien als een normale journalist en WikiLeaks niet als een normale uitgever".
Medestanders zien Assange juist als een held die ernstige misstanden aan het licht heeft gebracht. Zijn familie maakt zich ook grote zorgen over zijn gezondheid. Assange zit al jaren vast en probeert uitlevering via de rechter te voorkomen. Hij heeft zijn beroepsmogelijkheden inmiddels bijna uitgeput. Het was woensdag de tweede en laatste dag van zijn beroepszaak voor het Hoge Hof van Justitie in Londen.
Als Assange de zaak wint, kan hij opnieuw proberen zijn uitlevering aan te vechten. Bij verlies kunnen zijn advocaten nog naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens stappen. De activist was woensdag om gezondheidsredenen niet aanwezig bij het hof. Hij keek volgens zijn echtgenote en advocaten ook niet via een videoverbinding naar de zitting waar over zijn lot kan worden beslist. Het is nog onduidelijk wanneer de rechters uitspraak doen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
5 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
5 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
5 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
6 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
11 uur geleden