Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten vinden 'vergis-scenario' in neerhalen MH17 niet logisch

Advocaten vinden 'vergis-scenario' in neerhalen MH17 niet logisch

SCHIPHOL (ANP) - Het scenario van het Openbaar Ministerie dat pro-Russische separatisten vlucht MH17 hebben neergehaald omdat ze dachten dat het een militair vliegtuig was, is volgens de advocaten van Oleg Poelatov niet goed onderbouwd. "Uit niets blijkt dat iemand dat kan hebben gedacht. Zo is er geen enkel telefoongesprek gevonden waarin bijvoorbeeld een spotter doorgaf dat er een militair vliegtuig aankwam", zo betoogden de advocaten, die in de ochtenduren ook een alternatief scenario aandroegen voor het neerhalen van het vliegtuig.

De verdediging vindt het "niet logisch" dat MH17, met vele Nederlanders aan boord, is neergeschoten met een Buk-TELAR door de separatisten in Oost-Oekraïne. Zo zijn dergelijke raketsystemen uitgerust met een radar en een professionele bemanning en vlogen die bewuste 17 juli 2014 al talloze andere civiele vliegtuigen voorbij. "Het is onverklaarbaar dat het dan toch zo mis is gegaan. Dat geeft niet de geruststelling dat het OM het bij het juiste eind heeft", aldus advocaat Sabine ten Doesschate voor de rechtbank in Schiphol.

Poelatov, die betrokkenheid heeft ontkend, is de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen. De anderen - rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko - hebben geen gehoor gegeven aan oproepen om in de rechtbank te verschijnen. Volgens de verdediging moet vrijspraak volgen.

Plausibel scenario

Wat een andere verklaring voor het neerhalen van MH17 is, zo beschrijft de verdediging, is dat er door de Oekraïense strijdmachten een raket is afgevuurd op een op dat moment ongeïdentificeerd vliegtuig dat vanuit Rusland kwam aanvliegen. De strijdmachten waren volgens Ten Doesschate mogelijk in de veronderstelling dat het hier ging om een militaire vlucht, gezien ze gehoord hadden in onderschepte gesprekken van separatisten dat er 'friendly planes' zouden komen.

De zogeheten 'lock' van deze raket, waarbij een doelwit wordt gevolgd tot het binnen bereik is, kan volgens de verdediging zijn overgesprongen op MH17. Later bleek overigens dat dit ongeïdentificeerde toestel een vliegtuig van Air India was. Dit neerschieten zou dan gebeurd zijn in de buurt van de plaats Zaroshchenske. "We bedoelen niet dat dit scenario vaststaat, alleen dat het een plausibel scenario is."

Het OM heeft eerder uitgebreid betoogd dat alternatieve scenario's zijn uitgesloten. Zo meldde het dat een onderzoek naar een mogelijke afvuurlocatie bij Zaroshchenske juist aanwijzingen opleverde dat hier geen raket is afgeschoten. De advocaten van Poelatov ronden volgende week hun pleidooi af. De uitspraak staat gepland voor de tweede helft van dit jaar.

Meer uit Binnenland

Meerdere in opspraak geraakte FVD'ers komen in gemeenteraden

NIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.

1 uur geleden
Met vuurwapen gevluchte gedetineerde aangehouden in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.

2 uur geleden
Meldingen van schietincident in Utrecht in buurt Diakonessenhuis

UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.

3 uur geleden
Twee 15-jarige jongens vast voor explosie in Rotterdam-Delfshaven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Ministerie experimenteert met Europees alternatief voor WhatsApp

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.

4 uur geleden
Gelderland werkt toe naar opening kleine kerncentrale rond 2035

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiële locaties aanwijzen.

4 uur geleden
Tweede minderjarige opgepakt voor steken jongen van 14 in Breda

BREDA (ANP) - Voor het steken van een 14-jarige jongen in Breda is vrijdagochtend een tweede verdachte aangehouden. Het gaat, net als bij de eerste verdachte, om een minderjarige jongen uit Breda.

6 uur geleden