Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten vinden 'vergis-scenario' in neerhalen MH17 niet logisch

Advocaten vinden 'vergis-scenario' in neerhalen MH17 niet logisch

SCHIPHOL (ANP) - Het scenario van het Openbaar Ministerie dat pro-Russische separatisten vlucht MH17 hebben neergehaald omdat ze dachten dat het een militair vliegtuig was, is volgens de advocaten van Oleg Poelatov niet goed onderbouwd. "Uit niets blijkt dat iemand dat kan hebben gedacht. Zo is er geen enkel telefoongesprek gevonden waarin bijvoorbeeld een spotter doorgaf dat er een militair vliegtuig aankwam", zo betoogden de advocaten, die in de ochtenduren ook een alternatief scenario aandroegen voor het neerhalen van het vliegtuig.

De verdediging vindt het "niet logisch" dat MH17, met vele Nederlanders aan boord, is neergeschoten met een Buk-TELAR door de separatisten in Oost-Oekraïne. Zo zijn dergelijke raketsystemen uitgerust met een radar en een professionele bemanning en vlogen die bewuste 17 juli 2014 al talloze andere civiele vliegtuigen voorbij. "Het is onverklaarbaar dat het dan toch zo mis is gegaan. Dat geeft niet de geruststelling dat het OM het bij het juiste eind heeft", aldus advocaat Sabine ten Doesschate voor de rechtbank in Schiphol.

Poelatov, die betrokkenheid heeft ontkend, is de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen. De anderen - rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko - hebben geen gehoor gegeven aan oproepen om in de rechtbank te verschijnen. Volgens de verdediging moet vrijspraak volgen.

Plausibel scenario

Wat een andere verklaring voor het neerhalen van MH17 is, zo beschrijft de verdediging, is dat er door de Oekraïense strijdmachten een raket is afgevuurd op een op dat moment ongeïdentificeerd vliegtuig dat vanuit Rusland kwam aanvliegen. De strijdmachten waren volgens Ten Doesschate mogelijk in de veronderstelling dat het hier ging om een militaire vlucht, gezien ze gehoord hadden in onderschepte gesprekken van separatisten dat er 'friendly planes' zouden komen.

De zogeheten 'lock' van deze raket, waarbij een doelwit wordt gevolgd tot het binnen bereik is, kan volgens de verdediging zijn overgesprongen op MH17. Later bleek overigens dat dit ongeïdentificeerde toestel een vliegtuig van Air India was. Dit neerschieten zou dan gebeurd zijn in de buurt van de plaats Zaroshchenske. "We bedoelen niet dat dit scenario vaststaat, alleen dat het een plausibel scenario is."

Het OM heeft eerder uitgebreid betoogd dat alternatieve scenario's zijn uitgesloten. Zo meldde het dat een onderzoek naar een mogelijke afvuurlocatie bij Zaroshchenske juist aanwijzingen opleverde dat hier geen raket is afgeschoten. De advocaten van Poelatov ronden volgende week hun pleidooi af. De uitspraak staat gepland voor de tweede helft van dit jaar.

Meer uit Binnenland

Ultimatum vakbonden voor werkgevers in de jeugdzorg

UTRECHT (ANP) - Vakbonden hebben de werkgevers in de jeugdzorg een ultimatum gestuurd. Die moeten voor maandag 19 januari ingaan op de cao-eisen, anders komen er acties.

17 minuten geleden
Het Sinterklaasjournaal krijgt Machiavelliprijs 2025

DEN HAAG (ANP) - De Machiavelliprijs 2025 is toegekend aan Het Sinterklaasjournaal. Dat heeft het bestuur van Stichting Machiavelli maandag bekendgemaakt. De prijs wordt jaarlijks toegekend voor een opmerkelijke prestatie op het gebied van publieke communicatie.

1 uur geleden
Code oranje in noorden verlengd, elders deels weer code geel

DE BILT (ANP) - De code oranje vanwege ijzel blijft maandag voor Groningen en Drenthe van kracht tot 11.00 uur. Het KNMI heeft de waarschuwing voor die provincies iets verlengd.

1 uur geleden
Strooiwagen gekanteld op A59

DEN BOSCH (ANP) - Op de A59 is maandagochtend een strooiwagen gekanteld, meldt Rijkswaterstaat. Het ongeval gebeurde op de verbindingsweg naar de A2 richting Utrecht. De strooiwagen stond rond 06.25 uur weer overeind, maar de weg moet eerst gestrooid worden voordat die vrijgegeven kan worden. Verkeer vanuit Waalwijk volgt een omleiding.

2 uur geleden
Ziekenhuizen in noorden waarschuwen voor gladheid, zorg gaat door

GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.

11 uur geleden
Vogelgriep bij legbedrijf in Creil, 43.000 dieren gedood

CREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

11 uur geleden
Bussen en treinen Arriva rijden normaal, op paar aanpassingen na

HEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.

12 uur geleden