Advocaten van Navalny veroordeeld tot jarenlange celstraffen
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Een Russische rechtbank heeft drie advocaten veroordeeld die de inmiddels overleden Russische oppositieleider Aleksej Navalny verdedigden. Ze hebben straffen van 3, 5 en 5,5 jaar gekregen voor deelname aan een "extremistische organisatie".
Advocaten Igor Sergoenin, Aleksej Lipster en Vadim Kobzev werden in oktober 2023 opgepakt. Navalny was toen nog in leven en liet vanuit een strafkolonie regelmatig van zich horen. Hij deed dit via zijn advocaten met berichten op sociale media. Ook begon hij regelmatig rechtszaken tegen zijn behandeling in de kolonie. Navalny gebruikte de rechtbankzittingen om zich uit te spreken tegen de Russische regering en de oorlog in Oekraïne.
Navalny's weduwe Joelia Navalnaja noemt de mannen politieke gevangenen en eist hun onmiddellijke vrijlating. De Russische autoriteiten hebben Navalny en zijn aanhangers weggezet als door het Westen gesteunde verraders die Rusland willen destabiliseren. Ze bemoeilijkten het werk van Navalny en zijn organisaties met diverse maatregelen.
'Nieuw dieptepunt'
Het proces tegen de advocaten vond achter gesloten deuren plaats in de regio Vladimir, ten oosten van Moskou. Volgens de Russische nieuwssite Mediazona stond een grote menigte bij de rechtbank. "Jullie zijn helden. We zijn trots op jullie! Jullie zijn de beste mensen in Rusland", zou een van hen hebben geroepen tegen de advocaten.
De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, spreekt op X van een "nieuw dieptepunt in de al schrijnende mensenrechtensituatie" in Rusland. Advocaten moeten volgens hem hun werk kunnen doen zonder het doelwit te worden van intimidatie of vergeldingsacties. Hij roept Rusland op "deze ernstige onderdrukking van de Russische bevolking" te beëindigen en herhaalt de Nederlandse oproep om de ongeveer 1400 politieke gevangenen in Rusland vrij te laten.
Navalny was de belangrijkste oppositiefiguur van Rusland toen hij in februari vorig jaar op 47-jarige leeftijd overleed. Hij stierf in een strafkolonie, waar hij naar eigen zeggen een politiek gemotiveerde straf uitzat. Nabestaanden houden de autoriteiten verantwoordelijk voor zijn dood.
Meer uit Buitenland
CAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
45 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
8 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
11 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
11 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
11 uur geleden