Advocaten van Navalny veroordeeld tot jarenlange celstraffen
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Een Russische rechtbank heeft drie advocaten veroordeeld die de inmiddels overleden Russische oppositieleider Aleksej Navalny verdedigden. Ze hebben straffen van 3, 5 en 5,5 jaar gekregen voor deelname aan een "extremistische organisatie".
Advocaten Igor Sergoenin, Aleksej Lipster en Vadim Kobzev werden in oktober 2023 opgepakt. Navalny was toen nog in leven en liet vanuit een strafkolonie regelmatig van zich horen. Hij deed dit via zijn advocaten met berichten op sociale media. Ook begon hij regelmatig rechtszaken tegen zijn behandeling in de kolonie. Navalny gebruikte de rechtbankzittingen om zich uit te spreken tegen de Russische regering en de oorlog in Oekraïne.
Navalny's weduwe Joelia Navalnaja noemt de mannen politieke gevangenen en eist hun onmiddellijke vrijlating. De Russische autoriteiten hebben Navalny en zijn aanhangers weggezet als door het Westen gesteunde verraders die Rusland willen destabiliseren. Ze bemoeilijkten het werk van Navalny en zijn organisaties met diverse maatregelen.
'Nieuw dieptepunt'
Het proces tegen de advocaten vond achter gesloten deuren plaats in de regio Vladimir, ten oosten van Moskou. Volgens de Russische nieuwssite Mediazona stond een grote menigte bij de rechtbank. "Jullie zijn helden. We zijn trots op jullie! Jullie zijn de beste mensen in Rusland", zou een van hen hebben geroepen tegen de advocaten.
De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, spreekt op X van een "nieuw dieptepunt in de al schrijnende mensenrechtensituatie" in Rusland. Advocaten moeten volgens hem hun werk kunnen doen zonder het doelwit te worden van intimidatie of vergeldingsacties. Hij roept Rusland op "deze ernstige onderdrukking van de Russische bevolking" te beëindigen en herhaalt de Nederlandse oproep om de ongeveer 1400 politieke gevangenen in Rusland vrij te laten.
Navalny was de belangrijkste oppositiefiguur van Rusland toen hij in februari vorig jaar op 47-jarige leeftijd overleed. Hij stierf in een strafkolonie, waar hij naar eigen zeggen een politiek gemotiveerde straf uitzat. Nabestaanden houden de autoriteiten verantwoordelijk voor zijn dood.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.
16 minuten geledenHAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
1 uur geledenHO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.
3 uur geledenSALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.
6 uur geledenMANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.
6 uur geleden