Advocaten van Navalny veroordeeld tot jarenlange celstraffen
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Een Russische rechtbank heeft drie advocaten veroordeeld die de inmiddels overleden Russische oppositieleider Aleksej Navalny verdedigden. Ze hebben straffen van 3, 5 en 5,5 jaar gekregen voor deelname aan een "extremistische organisatie".
Advocaten Igor Sergoenin, Aleksej Lipster en Vadim Kobzev werden in oktober 2023 opgepakt. Navalny was toen nog in leven en liet vanuit een strafkolonie regelmatig van zich horen. Hij deed dit via zijn advocaten met berichten op sociale media. Ook begon hij regelmatig rechtszaken tegen zijn behandeling in de kolonie. Navalny gebruikte de rechtbankzittingen om zich uit te spreken tegen de Russische regering en de oorlog in Oekraïne.
Navalny's weduwe Joelia Navalnaja noemt de mannen politieke gevangenen en eist hun onmiddellijke vrijlating. De Russische autoriteiten hebben Navalny en zijn aanhangers weggezet als door het Westen gesteunde verraders die Rusland willen destabiliseren. Ze bemoeilijkten het werk van Navalny en zijn organisaties met diverse maatregelen.
'Nieuw dieptepunt'
Het proces tegen de advocaten vond achter gesloten deuren plaats in de regio Vladimir, ten oosten van Moskou. Volgens de Russische nieuwssite Mediazona stond een grote menigte bij de rechtbank. "Jullie zijn helden. We zijn trots op jullie! Jullie zijn de beste mensen in Rusland", zou een van hen hebben geroepen tegen de advocaten.
De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, spreekt op X van een "nieuw dieptepunt in de al schrijnende mensenrechtensituatie" in Rusland. Advocaten moeten volgens hem hun werk kunnen doen zonder het doelwit te worden van intimidatie of vergeldingsacties. Hij roept Rusland op "deze ernstige onderdrukking van de Russische bevolking" te beëindigen en herhaalt de Nederlandse oproep om de ongeveer 1400 politieke gevangenen in Rusland vrij te laten.
Navalny was de belangrijkste oppositiefiguur van Rusland toen hij in februari vorig jaar op 47-jarige leeftijd overleed. Hij stierf in een strafkolonie, waar hij naar eigen zeggen een politiek gemotiveerde straf uitzat. Nabestaanden houden de autoriteiten verantwoordelijk voor zijn dood.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
59 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
3 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
6 uur geleden