Advocaten schutter McDonald's: dit is geen moord
ZWOLLE (ANP) - De 34-jarige Veysel Ü. heeft het doodschieten van twee mannen in een McDonald's in Zwolle nooit gepland. "Er is iets geknapt in hem", zei advocaat Esther Blok donderdag in de rechtbank in Zwolle.
Het Openbaar Ministerie eiste dertig jaar cel voor een dubbele moord in een vol restaurant op 30 maart 2022. Volgens de advocaten van Veysel Ü. was hier geen sprake van moord. Om dat te bewijzen, moet er sprake zijn van een vooraf geplande daad. "Op klaarlichte dag in een McDonald's vol met kinderen, dat is een atypische plek voor het gepland doden van twee personen", aldus de raadsvrouw.
Veysel Ü. stond onder grote financiële druk. Hij had zijn huis al te koop gezet omdat hij een miljoen euro had geïnvesteerd via de zoon van slachtoffer Ali. Dat geld kreeg hij niet terug. Volgens de advocaten werd de druk in het gesprek in de McDonald's verder opgevoerd. Hij moest meer betalen.
Emoties
Na drie kwartier praten in de McDonald's werd de verdachte door het latere slachtoffer Ali naar de kassa gestuurd om koffie en thee te halen. Toen Veysel terugkeerde bij het tafeltje, namen de emoties de overhand. "Vanaf dat moment kan hij zich niets meer herinneren" zei Blok. Een van de getuigen van het schietincident is een militair. Hij sprak over een 'geoefende schutter'. Maar Veysel Ü. schoot vanaf een meter afstand. "Raak schieten is dan niet moeilijk" zei de raadsvrouw. De verdachte is volgens zijn twee advocaten financieel te grazen genomen. Hij werd niet alleen voorafgaand aan het schietincident bedreigd, maar daarna ook in de gevangenis.
Met name opmerkingen van de advocaten over de vermeend kwalijke rol van de twee slachtoffers bij het afpersen van de verdachte, vielen moeilijk bij de nabestaanden. "De aantijgingen aan het adres van mijn cliënten zijn uit de lucht gegrepen" zei slachtofferadvocaat Erwin Damen over het wegzetten van de familie als crimineel.
"Ik vind het vreselijk voor iedereen. Sorry voor allemaal", zei Veysel Ü. als laatste. Op 18 december volgt de uitspraak van de rechtbank.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten voor een gehandicaptenparkeerkaart (GPK) lopen per gemeente flink uiteen. In de duurste gemeente kost de kaart 333 euro, terwijl het in zestien gemeenten gratis is. Dat blijkt uit een analyse en uitvraag van het ANP bij 338 Nederlandse gemeenten. Tussen 2024 en 2026 was de inflatie 6,7 procent. De kosten zijn in 123 gemeenten meer gestegen dan de inflatie over twee jaar.
7 uur geledenDUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
18 uur geleden