Advocaten overwegen hoger beroep na vonnis mondkapjeszaak
AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van Bernd Damme en Camille van Gestel, de compagnons van Sywert van Lienden, overwegen hoger beroep in te stellen tegen het vonnis van de civiele rechter van de rechtbank in Amsterdam. Die besloot woensdag dat het drietal 20,7 miljoen euro moet terugbetalen aan de Stichting Hulptroepen Alliantie. Ze spreken van een teleurstellend vonnis. Ze hebben drie maanden de tijd om in hoger beroep te gaan.
De advocaat van Bernd Damme zegt dat het vonnis van 75 pagina's aanknopingspunten biedt om aan het gerechtshof voor te leggen, vooral als het gaat om de schadeberekening van de rechtbank. "De rechtbank zegt dat de hele winst gelijkstaat aan de schade van de stichting. Daar zijn we het niet mee eens", zegt Steef Bartman, de advocaat van Damme.
"Een lichtpuntje is dat de rechtbank vaststelt dat er geen sprake is geweest van bedrog of onrechtmatig handelen naar de Staat. Dat is van groot belang, omdat deze vraag speelt in het strafrecht. Als de civiele rechter vaststelt dat er geen sprake is van bedrog en oplichting, lijkt het me lastig voor het Openbaar Ministerie om dit wel in de strafrechtprocedure aan te tonen."
'Dubbel gevoel'
Raadsman Egbert Douma, die in de civiele zaak Camille van Gestel bijstaat, zegt een "dubbel gevoel" te hebben na het lezen van het vonnis. "De rechter stelt dat de stichting het ondernemersrisico had moeten nemen, waarvan wij juist hebben gezegd dat dit niet kon. We moeten het vonnis hier nog nader op bestuderen."
Douma kan zich wel vinden in het oordeel van de rechtbank dat de Staat geen recht heeft op de winst van de mondkapjesdeal. "Dat is in lijn met wat we hebben betoogd en dat kan ook van belang zijn in de strafzaak, dat er geen sprake is geweest van bedrog en dwaling."
Meer uit Binnenland
LONDEN/DEN HAAG (ANP) - Juist nu de vredesplannen van Oekraïne, zijn Europese bondgenoten en de VS vaart lijken te krijgen, moet Oekraïne meer militaire hulp ontvangen, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Dan staat het sterker in de onderhandelingen met Rusland. Brekelmans deed die oproep tijdens een inzamelingsoverleg van een veertigtal landen dat Oekraïne helpt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet begrijpt dat het gevoel van onveiligheid onder de Joodse gemeenschap toeneemt, maar is van mening dat er momenteel al alles aan wordt gedaan om de gemeenschap in Nederland te beschermen. Dat zei demissionair veiligheidsminister Foort van Oosten (VVD) na vragen tijdens het wekelijkse vragenuurtje over de aanslag afgelopen zondag op een joods feest in Australië.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zwart op wit staan welk land bereid is om troepen te sturen na het ingaan van een staakt-het-vuren met Rusland, zei hij tijdens een persconferentie dinsdag met demissionair premier Dick Schoof. Hij is alleen niet van plan om te vertellen wat die toezeggingen zijn voordat het bestand van kracht is.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In de provincie Groningen is dinsdagmiddag een aardbeving geweest. Die had volgens voorlopige metingen een kracht van 2.0. Zulke aardbevingen kunnen voelbaar zijn. Het epicentrum lag bij het dorp Woudbloem in de gemeente Midden-Groningen, enkele kilometers ten oosten van de stad Groningen. De beving gebeurde om 13.18 uur.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Medewerkers van het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag worden niet vervolgd voor verwijtbaar handelen rond de dood van een 3-jarige patiënt in maart 2023. Dat maakt het OM dinsdag bekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Unie is ervan overtuigd dat Rusland zal opdraaien voor de oorlogsschade in Oekraïne. Dat zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas tegen het ANP bij de oprichtingsbijeenkomst voor een schadeclaimcommissie voor Oekraïne in Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Secretaris-generaal van de Raad van Europa Alain Berset verwacht dat "binnen naar schatting 12 tot 18 maanden" een compensatiefonds voor de in Oekraïne geleden schade wordt opgericht. "Zodra het fonds operationeel is en de claims zijn onderzocht, zullen er uiteraard betalingen aan de slachtoffers volgen", zei hij bij een internationale conferentie hierover in Den Haag.
3 uur geleden