Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten Mladic stellen dat beklaagde te ziek is

Advocaten Mladic stellen dat beklaagde te ziek is

DEN HAAG (ANP/AFP) - De advocaten van de voormalige Bosnisch Servische bevelhebber Ratko Mladic stellen dat hun cliënt te ziek is voor een eerlijk proces. Hij is geestelijk niet in staat zich op de rechtszaak in hoger beroep voor te bereiden en kan zich niet naar behoren verdedigen tegen beschuldigingen. Het zou daarom een rechterlijke dwaling zijn de zaak tegen hem voort te zetten. Ze verklaarden onder protest deel te nemen aan de twee zittingsdagen.

De raadslieden stelden dat het niet waarschijnlijk is dat Mladic de procedures überhaupt kan volgen. Volgens Mladic' zoon Darko laat ook diens geheugen het afweten. Mladic droeg enige tijd een mondkapje, maar deed die weer af. Hij klaagde de zitting niet te kunnen volgen door de hoofdtelefoon. Dinsdag en woensdag zijn de eerste twee zittingsdagen van de zaak tegen Mladic in hoger beroep. Mogelijk legt Mladic woensdag aan het einde van de zitting een korte verklaring af.

Mladic kreeg in november 2017 levenslang wegens volkerenmoord in Srebrenica en andere oorlogsmisdaden. Die werden gepleegd in de bloedige afscheidingsoorlog (1992-1995) waarmee Bosnië-Herzegovina zich met westerse steun zeer tegen de zin van de Servische gemeenschap afscheidde van toenmalig Joegoslavië. Voor veel Serviërs in Bosnië en Servië is Mladic een oorlogsheld. Mladic wist zich in Servië jarenlang schuil te houden en kon daar pas in mei 2011 worden gearresteerd. Zijn proces voor het Joegoslaviëtribunaal begon een jaar later. De 78-jarige Mladic heeft in gevangenschap in Scheveningen inmiddels twee beroertes en een hartaanval gehad.

Advocaat Dragan Ivetic bestrijdt ook het vonnis. In de uitspraak in 2017 wemelt het volgens hem van de onjuistheden of fouten. Zo wordt volgens hem Mladic al in verband gebracht met misdaden in 1991 toen hij nog helemaal geen commandant was. Ook worden er misdaden op naam van bevelhebber Mladic geschreven waar ondergeschikten voor verantwoordelijk zouden zijn.

De aanklagers zijn ook in beroep gegaan. Ze willen dat Mladic voor meer misdaden wordt veroordeeld en betwisten de vrijspraak voor bepaalde oorlogsmisdaden. De aanklagers voeren woensdag het woord.

Meer uit Buitenland

Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

54 minuten geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

56 minuten geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

6 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

7 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

7 uur geleden
Iran hekelt nachtelijke aanval op radarinstallaties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".

9 uur geleden
Bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika

KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.

12 uur geleden