Advocaten Mladic stellen dat beklaagde te ziek is
DEN HAAG (ANP/AFP) - De advocaten van de voormalige Bosnisch Servische bevelhebber Ratko Mladic stellen dat hun cliënt te ziek is voor een eerlijk proces. Hij is geestelijk niet in staat zich op de rechtszaak in hoger beroep voor te bereiden en kan zich niet naar behoren verdedigen tegen beschuldigingen. Het zou daarom een rechterlijke dwaling zijn de zaak tegen hem voort te zetten. Ze verklaarden onder protest deel te nemen aan de twee zittingsdagen.
De raadslieden stelden dat het niet waarschijnlijk is dat Mladic de procedures überhaupt kan volgen. Volgens Mladic' zoon Darko laat ook diens geheugen het afweten. Mladic droeg enige tijd een mondkapje, maar deed die weer af. Hij klaagde de zitting niet te kunnen volgen door de hoofdtelefoon. Dinsdag en woensdag zijn de eerste twee zittingsdagen van de zaak tegen Mladic in hoger beroep. Mogelijk legt Mladic woensdag aan het einde van de zitting een korte verklaring af.
Mladic kreeg in november 2017 levenslang wegens volkerenmoord in Srebrenica en andere oorlogsmisdaden. Die werden gepleegd in de bloedige afscheidingsoorlog (1992-1995) waarmee Bosnië-Herzegovina zich met westerse steun zeer tegen de zin van de Servische gemeenschap afscheidde van toenmalig Joegoslavië. Voor veel Serviërs in Bosnië en Servië is Mladic een oorlogsheld. Mladic wist zich in Servië jarenlang schuil te houden en kon daar pas in mei 2011 worden gearresteerd. Zijn proces voor het Joegoslaviëtribunaal begon een jaar later. De 78-jarige Mladic heeft in gevangenschap in Scheveningen inmiddels twee beroertes en een hartaanval gehad.
Advocaat Dragan Ivetic bestrijdt ook het vonnis. In de uitspraak in 2017 wemelt het volgens hem van de onjuistheden of fouten. Zo wordt volgens hem Mladic al in verband gebracht met misdaden in 1991 toen hij nog helemaal geen commandant was. Ook worden er misdaden op naam van bevelhebber Mladic geschreven waar ondergeschikten voor verantwoordelijk zouden zijn.
De aanklagers zijn ook in beroep gegaan. Ze willen dat Mladic voor meer misdaden wordt veroordeeld en betwisten de vrijspraak voor bepaalde oorlogsmisdaden. De aanklagers voeren woensdag het woord.
Meer uit Buitenland
BELFAST (ANP/AFP) - De voormalige leider van de pro-Britse partij DUP in Noord-Ierland, Jeffrey Donaldson (63), is schuldig bevonden aan achttien zedenmisdrijven, waaronder verkrachting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - België heeft maandag vijf visa afgegeven voor een delegatie van de Taliban. Die komt voor een EU-overleg naar Brussel, waar veel ophef is ontstaan over het geplande bezoek. Het bezoek vindt volgens diplomatieke bronnen en diverse media mogelijk dinsdag plaats.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu overlegt dinsdagochtend met betrokken ministers over de gevolgen van de ernstige hittegolf. Voor een groot deel van het land is vanwege de hitte code rood van kracht.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse muziekproducent Clive Davis is maandag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Dat heeft zijn familie bevestigd aan The New York Times. De voormalige platenbaas werd eerder deze maand opgenomen vanwege gezondheidsproblemen.
6 uur geledenRAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.
8 uur geledenBÜRGENSTOCK (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat de Straat van Hormuz geopend wordt en dat Iran inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) uitnodigt voor nieuwe inspecties, mogelijk deze week al.
11 uur geleden