Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten MH17-verdachte vinden anonieme getuige onbetrouwbaar

Advocaten MH17-verdachte vinden anonieme getuige onbetrouwbaar

SCHIPHOL (ANP) - De advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov hebben donderdag grote vraagtekens gezet bij de betrouwbaarheid van een anonieme getuige die als 'X48' in het dossier staat. Zij hebben deze "waarschijnlijk Russisch sprekende man" op geen enkele manier kunnen bevragen. "We weten bijna niets van hem", zei advocaat Sabine ten Doesschate donderdag in de rechtbank in het Justitieel Complex te Schiphol.

De getuige heeft verteld dat hij een Buk-raket heeft gezien bij een landbouwveld waarvandaan vlucht MH17 volgens het Openbaar Ministerie is neergeschoten. Hij zou ook hebben gezien dat er later een raket ontbrak op de installatie. De advocaten van Poelatov hebben veel vragen voor deze man, zei Ten Doesschate, maar verzoeken om hem te horen zijn door de onderzoeksrechter afgewezen. "Naar het waarom kunnen wij slechts gissen. We weten niet eens of de reden van praktische aard is of om de bescherming van zijn identiteit."

Zo is volgens haar bijvoorbeeld niet duidelijk of X48 mogelijk politieke of andere motieven had voor zijn verklaringen. De advocaat vindt dat de rechtbank de getuigenis van X48 daarom niet mag meenemen in het uiteindelijke oordeel.

Feitelijke onjuistheden

Woensdag benoemden de advocaten in hun pleidooi ook al de nodige haken en ogen bij de getuigenis van een andere anonieme getuige, M58. Hij veranderde tijdens verhoren meerdere keren elementen uit zijn verhaal en zijn antwoorden op vragen zitten volgens de advocaten vol "feitelijke onjuistheden".

Vlucht MH17 van Malaysia Airlines werd neergehaald op 17 juli 2014 in Oost-Oekraïne, waar op dat moment ook een gewapende strijd gaande was. Alle 298 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.

Pleidooi

Twee weken geleden begon de verdediging met het pleidooi. Deze week en volgende week zijn nog meerdere dagen ervoor uitgetrokken. De Rus Poelatov is de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen, hij ontkent de beschuldigingen. De anderen - rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko - hebben geen gehoor gegeven aan oproepen om in de rechtbank te verschijnen.

De rechtbank heeft de uitspraak in de omvangrijke zaak gepland voor de tweede helft van dit jaar.

Meer uit Binnenland

Neergeschoten Iraniër werkt bij politie en is ernstig gewond

SCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.

50 minuten geleden
PFAS-vervuiling in deel sloten Dordrecht en omgeving verergerd

DORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.

2 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen na neerschieten Iraniër in Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.

4 uur geleden
Vijfde verdachte aangehouden voor explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.

5 uur geleden
Uitslag in Doesburg iets veranderd na controle van stemmen

DOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.

5 uur geleden
Waarnemers Europa willen meer geld voor lokale partijen Nederland

STRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.

5 uur geleden
Peter Vandermeersch op non-actief na gebruik verzonnen AI-citaten

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.

6 uur geleden