Advocaten MH17-verdachte: OM haalt onze woorden uit context
SCHIPHOL (ANP) - Volgens de advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov zijn hun woorden door het Openbaar Ministerie meerdere keren verkeerd geciteerd. Daardoor zijn ze "uit hun verband gehaald" waardoor "een totaal andere context is geschetst". Dat zeiden de advocaten na afloop van de zittingen deze week in de beveiligde rechtbank op Schiphol, waar het monsterproces over het neerhalen van vlucht MH17 dient.
Woensdag werd na 2,5 dag de repliek afgerond. Hierin reageerde het OM op het pleidooi van Poelatov, de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen. Tegen alle vier de mannen, drie Russen en een Oekraïner, is een levenslange gevangenisstraf geëist.
Volgens advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck heeft het OM op diverse momenten stukjes uit hun pleitnota, waarin zij betogen dat Poelatov vrijgesproken moet worden, verkeerd voorgehouden. Ten Doesschate noemt als voorbeeld een citaat van hun cliënt waarin hij stelt dat het "absurd" zou zijn dat hij een Buk-raketinstallatie nodig had. "Dat absurde ziet op de vraag of die behoefte aan een Buk-raket er was. Niet op de theorie dat die gebruikt was zoals het OM stelt."
Pro-Russische separatisten
Volgens het OM hebben pro-Russische separatisten het vliegtuig van Malaysia Airlines op 17 juli 2014 boven Oost-Oekraïne neergehaald met een Buk-raket. Het toestel was onderweg van Schiphol naar de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Alle 298 inzittenden kwamen bij de ramp om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.
Naast Poelatov staan rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko terecht. De mannen hebben volgens het OM een rol gespeeld bij het binnenhalen of het wegbrengen van de Buk-raketinstallatie. "Het allesvernietigende geweld kwam niet in een opwelling. Het is door de verdachten gepland en georganiseerd", zei de officier van justitie destijds. "Dat ze niet zelf op de knop hebben gedrukt, is juridisch niet relevant."
Reden onbekend
Het is niet bekend waarom het vliegtuig werd neergehaald. Het meest waarschijnlijke scenario is volgens het OM dat de pro-Russische separatisten niet doorhadden dat het om een passagiersvlucht ging.
De omvangrijke rechtszaak gaat vanaf 8 juni verder, dan hebben Poelatovs advocaten nog eenmaal de gelegenheid te reageren. Daar zijn vooralsnog drie zittingsdagen voor uitgetrokken. Een uitspraak wordt niet eerder dan 17 november verwacht.
Meer uit Binnenland
KATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevangenen en tbs'ers konden vanuit hun cel het internet op met speciale laptops die ze van justitie hadden gekregen, terwijl dat niet de bedoeling was. De toegang tot internet bleek niet goed te zijn afgesloten, meldt demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie en Veiligheid).
2 uur geledenKATWIJK (ANP) - De musical Soldaat van Oranje wordt op 12 juli voor de laatste keer gespeeld. Dat heeft de producent maandag bekendgemaakt. De voorstelling over de oorlogsjaren van Erik Hazelhoff Roelfzema speelt vanaf oktober 2010 en is daarmee de langstlopende musical in de Nederlandse geschiedenis.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB waarschuwt voor files op de wegen naar en in Noord-Italië in de periode van de Olympische Spelen. Die beginnen volgende week vrijdag in Milaan en Cortina d'Ampezzo. De organisatie verwacht extra drukte en tijdelijke verkeersmaatregelen.
3 uur geledenBREDA (ANP) - De 33-jarige Elias M. moet achttien jaar de cel in voor het aanranden en doden van een 75-jarige vrouw uit het Brabantse Halsteren. De rechtbank in Breda heeft hem ook veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. De opgelegde straf is iets lager dan de twintig jaar celstraf en tbs die het Openbaar Ministerie had geëist.
3 uur geleden