Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten MH17-verdachte: OM haalt onze woorden uit context

Advocaten MH17-verdachte: OM haalt onze woorden uit context

SCHIPHOL (ANP) - Volgens de advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov zijn hun woorden door het Openbaar Ministerie meerdere keren verkeerd geciteerd. Daardoor zijn ze "uit hun verband gehaald" waardoor "een totaal andere context is geschetst". Dat zeiden de advocaten na afloop van de zittingen deze week in de beveiligde rechtbank op Schiphol, waar het monsterproces over het neerhalen van vlucht MH17 dient.

Woensdag werd na 2,5 dag de repliek afgerond. Hierin reageerde het OM op het pleidooi van Poelatov, de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen. Tegen alle vier de mannen, drie Russen en een Oekraïner, is een levenslange gevangenisstraf geëist.

Volgens advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck heeft het OM op diverse momenten stukjes uit hun pleitnota, waarin zij betogen dat Poelatov vrijgesproken moet worden, verkeerd voorgehouden. Ten Doesschate noemt als voorbeeld een citaat van hun cliënt waarin hij stelt dat het "absurd" zou zijn dat hij een Buk-raketinstallatie nodig had. "Dat absurde ziet op de vraag of die behoefte aan een Buk-raket er was. Niet op de theorie dat die gebruikt was zoals het OM stelt."

Pro-Russische separatisten

Volgens het OM hebben pro-Russische separatisten het vliegtuig van Malaysia Airlines op 17 juli 2014 boven Oost-Oekraïne neergehaald met een Buk-raket. Het toestel was onderweg van Schiphol naar de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Alle 298 inzittenden kwamen bij de ramp om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.

Naast Poelatov staan rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko terecht. De mannen hebben volgens het OM een rol gespeeld bij het binnenhalen of het wegbrengen van de Buk-raketinstallatie. "Het allesvernietigende geweld kwam niet in een opwelling. Het is door de verdachten gepland en georganiseerd", zei de officier van justitie destijds. "Dat ze niet zelf op de knop hebben gedrukt, is juridisch niet relevant."

Reden onbekend

Het is niet bekend waarom het vliegtuig werd neergehaald. Het meest waarschijnlijke scenario is volgens het OM dat de pro-Russische separatisten niet doorhadden dat het om een passagiersvlucht ging.

De omvangrijke rechtszaak gaat vanaf 8 juni verder, dan hebben Poelatovs advocaten nog eenmaal de gelegenheid te reageren. Daar zijn vooralsnog drie zittingsdagen voor uitgetrokken. Een uitspraak wordt niet eerder dan 17 november verwacht.

Meer uit Binnenland

Paasvuren op veel plekken ontstoken

HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.

2 minuten geleden
Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

4 uur geleden
Huldiging PSV dinsdag op Stadhuisplein in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.

4 uur geleden
Douane vindt ruim 1400 kilo cocaïne in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.

4 uur geleden
Politie doet onderzoek naar gedeelde video na explosie Nijkerk

NIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.

6 uur geleden
Pro-Iraanse beweging zet video over ontploffing Nijkerk online

NIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.

16 uur geleden
Burgemeester Nijkerk na explosie: vreselijk en onacceptabel

NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."

1 dag geleden