Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten Marengo vrezen 'impasse' om verscherpt toezicht

Advocaten Marengo vrezen 'impasse' om verscherpt toezicht

SCHIPHOL (ANP) - Advocaten in het Marengo-proces hebben woensdag hun zorgen geuit aan het gerechtshof Amsterdam over het verscherpte toezicht op ontmoetingen met cliënten in de strengere gevangenisregimes. De ontstane situatie is "onwerkbaar", volgens Mark Dunsbergen, een van de advocaten van Saïd R. Sinds november hangen er camera's in de spreekkamer. Dat maakt het volgens de advocaten onmogelijk om vertrouwelijk met hun cliënten te overleggen. Zij hebben daarom deze bezoeken opgeschort.

De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) gaf eerder ook al aan dat het "onvoldoende duidelijk" is hoe de vertrouwelijkheid wordt gewaarborgd. De advocaten wachten op meer duidelijkheid vanuit het ministerie van Justitie en Veiligheid en de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) over hoe het toezicht er in de praktijk uitziet, stellen zij. Zo is volgens hen niet duidelijk of er geluidsopnames worden gemaakt en of de beelden worden opgeslagen. Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Arno Rutte (VVD) verwacht uiterlijk begin volgend jaar de Tweede Kamer te informeren over de voortgang van de gesprekken tussen de DJI en de NOvA.

"We zitten in een impasse en dat raakt ook dit proces", aldus Dunsbergen tegen het hof. "Daarom vragen wij uw aandacht." R. kreeg van de rechtbank een levenslange celstraf en zit vast in de EBI. Hij maakt zich zorgen of hij nog wel een eerlijk proces krijgt. "Dit gaat niet over onze keuze om wel of niet cliënten te bezoeken", voegde advocaat Robert van 't Land daaraan toe. "Dit gaat over de voorbereiding in het kader van een deugdelijk proces." Ook wordt gevreesd voor vertraging van het proces.

Voorbereidende zitting

Het verscherpte toezicht is het gevolg van de nieuwe Penitentiaire Beginselenwet die per 1 november van kracht is geworden. De maatregelen gelden in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en op de Afdeling voor Intensief Toezicht (AIT) van verschillende gevangenissen.

In februari staat opnieuw een voorbereidende zitting gepland in het Marengo-proces. Daarna volgen in maart een aantal zittingsdagen. "Positief als ik ben, hoop ik dat het probleem dan al voorbij zal zijn", reageerde de voorzitter van het hof.

Meer uit Binnenland

Container valt uit havenkraan op schip in havengebied Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.

2 uur geleden
Afstandsmoeders willen ook van anderen erkenning en excuses

DEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.

3 uur geleden
Overdracht Kamp Amersfoort aan einde WOII herdacht

LEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.

3 uur geleden
Belgische activist en auteur Fleur Pierets krijgt Jos Brink Prijs

ROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.

4 uur geleden
Frans Banninck Cocqpenning voor directeur Het Nationale Ballet

AMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.

5 uur geleden
Commissaris Groningen doet aangifte na 'oorlogsdreiging' FDF

GRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.

7 uur geleden
Twee arrestaties na steken man (72) bij uitlaatplaats Zoetermeer

ZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.

10 uur geleden