Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaten: kraken EncroChat was inbreuk op privacy

Advocaten: kraken EncroChat was inbreuk op privacy

DEN BOSCH (ANP) - Het meelezen met communicatie tussen criminelen op het gekraakte EncroChat was onrechtmatig en een inbreuk op de privacy. Dat denken advocaten in verschillende rechtszaken. Ze wijzen vooral naar Europese regelgeving over het verzamelen van data.

Donderdag stelden advocaten kritische vragen in de zaak over coke-import in de Vlissingse haven en vrijdag weer bij de zaak over het vermeende criminele netwerk rond Martien R. uit Oss, die wordt verdacht van drugs- en wapenhandel.

In juli werd bekend dat Franse en Nederlandse rechercheurs EncroChat kraakten en live konden meelezen met alle ontsleutelde communicatie op dat netwerk. Het leverde de politie en justitie een schat aan informatie op over de handel en wandel van criminelen, wel 20 miljoen berichten. Nu, na drie maanden komen meer en meer zittingen voor de rechter waarbij verdachten mede door de EncroChat-kraak zijn opgepakt.

Ernstige dreiging

Advocaat Tony Boersma citeerde vrijdag een uitspraak van het Europese Hof van justitie van vorige week dat "een sleepnet alleen mag als er een ernstige dreiging is voor de nationale veiligheid. Een sleepnet mag niet worden ingezet om data te verzamelen in de strijd tegen criminaliteit.’’ Advocaten stellen dat in het onderzoek mensen zijn afgeluisterd, nog voor ze verdachte waren of überhaupt gelinkt aan concrete criminele activiteiten.

Boersma staat Toon R. bij, een neef van de Osse kamper Martien R. Die laatste leidde volgens justitie een criminele organisatie die zich bezighield met grootschalige import van drugs en wapenhandel. Tijdens de grote politieoperatie Alfa, in november vorig jaar op en rond het woonwagenkamp in Oss waar Martien R. woont, werden meer dan tien verdachten gepakt. Toon R. werd in mei van dit jaar als laatste opgepakt, mede doordat hij via EncroChat met medeverdachten sprak. Martien zou geen EncroChat hebben gebruikt, zei zijn advocaat Jan-Hein Kuijpers.

De rechtbank in Den Bosch besluit vrijdagmiddag over het voorarrest van Martien en Toon R.

Meer uit Binnenland

Passagier cruiseschip aangekomen in Düsseldorf

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.

58 minuten geleden
Cruisepassagier die in Düsseldorf wordt behandeld is 'stabiel'

DÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.

6 uur geleden
Argentinië gaat knaagdieren vangen in onderzoek hantavirus

USHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.

6 uur geleden
Honderden deelnemers aan mars in Loosdrecht tegen noodopvang

LOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.

6 uur geleden
Gezinnen in noodopvang IJsselstein, startdatum bouw onbekend

IJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.

6 uur geleden
A59 bij Den Bosch weer vrijgegeven, demonstranten van snelweg af

DEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.

7 uur geleden
Spanje verwacht maandag passagiers cruiseschip te evacueren

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.

7 uur geleden