Advocaten: eis moordverdachte Peter R. de Vries voor de bühne
AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van Kamil E. (37) noemen de levenslange celstraf die is geëist tegen hem "een eis voor de bühne". De 37-jarige E. was een van de drie verdachten van de moord op Peter R. de Vries die woensdag de langst mogelijke celstraf hoorde eisen in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp. Zijn advocaten vinden dat hij moet worden vrijgesproken.
E. zou de vluchtauto hebben bestuurd tijdens de aanslag op De Vries. Ook tegen de vermeende schutter, Delano G. en tegen 'moordmakelaar' Krystian M. is een levenslange celstraf geëist.
Peter R. de Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.
Onder druk
E. werd kort na de aanslag samen met G. aangehouden op de snelweg bij Leidschendam. Toch is het dossier niet zo "klip-en-klaar" als het Openbaar Ministerie stelt, meent de verdediging. De 37-jarige Pool zou niet geweten hebben dat de misdaadverslaggever moest worden neergeschoten, stelt zijn advocaat Ayse Çimen. Ook wist hij volgens haar niet wie De Vries was. Haar collega Alexander Admiraal voegde toe: "Kunt u een bekende Duitse, Franse of bijvoorbeeld Belgische journalist opnoemen?"
Ook is E. mogelijk onder druk gezet. "Dit dossier bevat tal van voorbeelden van druk", meent Çimen. Volgens een anonieme getuige moest E. rijden, "omdat hij anders zou worden doodgeschoten".
Voorverkenningen
Volgens justitie heeft E. voorafgaand aan de aanslag een aantal voorverkenningen in Amsterdam uitgevoerd, onder meer bij de achteruitgang van de studio van RTL Boulevard. De verdachte ontkent dat. Hij zegt daar geweest te zijn om te gokken. "Hij is een fervente gokker", volgens zijn advocaat.
Vrijdag gaat het proces tegen de verdachten van de moord op De Vries verder. De rechtbank doet in juni uitspraak.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
7 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
12 uur geleden