Advocaten: eis moordverdachte Peter R. de Vries voor de bühne
AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van Kamil E. (37) noemen de levenslange celstraf die is geëist tegen hem "een eis voor de bühne". De 37-jarige E. was een van de drie verdachten van de moord op Peter R. de Vries die woensdag de langst mogelijke celstraf hoorde eisen in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp. Zijn advocaten vinden dat hij moet worden vrijgesproken.
E. zou de vluchtauto hebben bestuurd tijdens de aanslag op De Vries. Ook tegen de vermeende schutter, Delano G. en tegen 'moordmakelaar' Krystian M. is een levenslange celstraf geëist.
Peter R. de Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.
Onder druk
E. werd kort na de aanslag samen met G. aangehouden op de snelweg bij Leidschendam. Toch is het dossier niet zo "klip-en-klaar" als het Openbaar Ministerie stelt, meent de verdediging. De 37-jarige Pool zou niet geweten hebben dat de misdaadverslaggever moest worden neergeschoten, stelt zijn advocaat Ayse Çimen. Ook wist hij volgens haar niet wie De Vries was. Haar collega Alexander Admiraal voegde toe: "Kunt u een bekende Duitse, Franse of bijvoorbeeld Belgische journalist opnoemen?"
Ook is E. mogelijk onder druk gezet. "Dit dossier bevat tal van voorbeelden van druk", meent Çimen. Volgens een anonieme getuige moest E. rijden, "omdat hij anders zou worden doodgeschoten".
Voorverkenningen
Volgens justitie heeft E. voorafgaand aan de aanslag een aantal voorverkenningen in Amsterdam uitgevoerd, onder meer bij de achteruitgang van de studio van RTL Boulevard. De verdachte ontkent dat. Hij zegt daar geweest te zijn om te gokken. "Hij is een fervente gokker", volgens zijn advocaat.
Vrijdag gaat het proces tegen de verdachten van de moord op De Vries verder. De rechtbank doet in juni uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De betoging tegen het geweld tegen Koerden in Syrië in het centrum van Den Haag is voorbij. De politie liet de betogers weten dat het protest op last van de burgemeester niet verder mocht gaan achter Den Haag Centraal. De honderden overgebleven betogers gaven gehoor aan de oproep te vertrekken.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 30-jarige Hamzah L. voor het doodsteken van de 11-jarige Sohani op 1 februari vorig jaar in de Anemoonstraat in Nieuwegein. Volgens het OM is L. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het afsplitsen van zeven PVV-fractieleden was een "emotioneel" moment voor PVV-leider Geert Wilders. "Het is een zwarte dag voor de PVV."
12 uur geleden