Advocaten bepleiten weer vrijspraak hoofdverdachte liquidaties
SCHIPHOL (ANP) - De advocaten van Delano R., hoofdverdachte in het omvangrijke liquidatieproces Eris, hebben voor het Amsterdamse gerechtshof opnieuw gepleit voor vrijspraak. "Het dossier bevat onvoldoende bewijs voor R.'s betrokkenheid in welke vorm dan ook", concludeerden zij maandag in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol.
Deze conclusie trokken de raadslieden twee jaar geleden ook in hun pleidooi voor de rechtbank, maar die veroordeelde R. destijds tot een levenslange gevangenisstraf, evenals twee medeverdachten.
Op 4 maart eiste het Openbaar Ministerie in hoger beroep tegen R. en vijf medeverdachten levenslang. In totaal staan in Eris negentien verdachten terecht.
Motorclub
De 53-jarige Delano 'Keylow' R., voormalig voorman van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh, is volgens justitie de "onmiskenbare" leider van de veronderstelde moordbende. Hij nam opdrachten voor liquidaties aan van Ridouan Taghi en zette deze uit bij diverse moordcommando's, meent het OM. Het proces Eris draait om vijf liquidaties, naast onder meer pogingen daartoe en voorbereidingen daarvoor. "Voor R. waren de liquidaties een verdienmodel", betoogde het OM in de onderbouwing van de strafeis.
Taghi werd vorige maand veroordeeld tot levenslang in het al even grootscheepse liquidatieproces Marengo. Hij heeft hoger beroep aangetekend.
Verklaringen
Het bewijs in Eris berust op een reeks verklaringen van kroongetuige Tony de G. en op een grote hoeveelheid chatberichten tussen de verdachten onderling. Volgens R.'s advocaten is de kroongetuige onbetrouwbaar gebleken.
De dodelijke slachtoffers in Eris zijn Justin Jap Tjong (31 januari 2017, Amsterdam), Farid Souhali (17 april 2017, Den Haag), Jair Wessels (7 juli 2017, Breukelen), Zeki Yumusak (25 juli 2017, Rotterdam) en Stefaan Bogaerts (21 september 2017, Spijkenisse).
Op 6 mei zal het OM reageren op het pleidooi van R.'s advocaten. Het hof zal naar verwachting pas in het najaar uitspraak doen in de zaak.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
6 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
6 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
12 uur geleden