Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat WikiLeaks-oprichter Assange hamert op slechte gezondheid

Advocaat WikiLeaks-oprichter Assange hamert op slechte gezondheid

LONDEN (ANP/AFP) - De verdediging van de in Londen gevangen zittende WikiLeaks-oprichter Julian Assange heeft herhaald dat zijn mentale gezondheidstoestand niet toestaat dat hij naar de Verenigde Staten wordt uitgeleverd. Begin dit jaar wees een Engelse rechter het uitleveringsverzoek van de VS af, omdat de omstandigheden in Amerikaanse gevangenissen zouden kunnen leiden tot zelfmoordpogingen volgens psychiaters van Assange.

De VS zijn hiertegen in beroep gegaan bij een Engels gerechtshof. Ze vinden dat de verdachte een proces in de VS wél aankan. Ze hebben daarvoor beloofd dat de 50-jarige Australiër Assange niet in een zwaarbeveiligde gevangenis terechtkomt en zijn eventuele celstraf ook in Australië mag uitzitten.

Assange wordt onder meer beschuldigd van spionage en het verspreiden van staatsgeheimen. Er lopen een heleboel aanklachten tegen hem en hij riskeert in totaal tot maximaal 175 jaar cel.

Uitspraak

De rechters maken aan het slot van de zitting van donderdag bekend, wanneer ze uitspraak doen. Dat kan weken op zich laten wachten. Als de VS gelijk krijgen, komt de zaak weer voor een lagere rechter en kan die eventueel daarna ook worden voorgelegd aan het Hooggerechtshof.

Volgens Britse media is de kans dat Assange tijdens de procedures wordt vrijgelaten erg klein. Hij schond in 2012 in Engeland de voorwaarden voor zijn vrijlating in een andere zaak en is dus vluchtgevaarlijk. Hij vluchtte destijds de Ecuadoriaanse ambassade in waar hij jaren verbleef. Heel misschien komt hij onder voorwaarden vrij als later blijkt dat de raadslieden van de VS deze week vergeefs in beroep zijn gegaan.

Meer uit Buitenland

Turkije verbiedt per november sociale media voor kinderen tot 15

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.

33 minuten geleden
EU-voorzitter Ierland wil 140 miljard af van meerjarenbegroting

BRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.

2 uur geleden
Gemor in Amerikaanse politiek over dieseldeal Trump en Poetin

WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.

3 uur geleden
Tientallen gewonden in Panama na zware aardbeving

PANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.

3 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne na nieuwe aanvallen

ZAPORIZJA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense stad Zaporizja hebben zeker elf levens gekost. Dat melden de regionale autoriteiten, die stellen dat zich drie kinderen onder de slachtoffers bevinden.

3 uur geleden
Leider Taiwan: meer geld naar defensie om oorlog te voorkomen

TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - Taiwan wil agressie afschrikken door uitgaven aan defensie op te voeren. Dat zei president Lai Ching-te tijdens een toespraak op de nationale feestdag van zijn democratisch bestuurde eiland.

4 uur geleden
Indiase hoofdstad afgegrendeld in aanloop naar jongerenprotest

NEW DELHI (ANP/RTR) - De politie heeft de Indiase hoofdstad New Delhi afgegrendeld in aanloop naar een jongerenprotest over aanpassingen aan de lijsten met kiesgerechtigden. Metrostations zijn gesloten, mobiel internet is opgeschort en agenten zoeken naar demonstranten in bussen die worden tegengehouden bij toegangspunten tot de stad.

6 uur geleden